01.02.2024

Посилання на урок 

Тема.Абзац як пунктуаційний знак, що передає смислове членування тексту. Складні випадки використання розділових знаків.

Мета.Ознайомити учнів із поняттям "абзац" та його функцією.Розвинути навичок розпізнавання абзаців у тексті.Формувати уміння визначати смислові межі абзаців.Ознайомити учнів зі складними випадками вживання розділових знаків.Розвинути навички вживання розділових знаків у складних випадках.

Очікуваня результати:Учні повинні розуміти, що абзац - це смисловий відрізок тексту, який об'єднує кілька речей.Учні повинні вміти визначати смислові межі абзаців у тексті.Учні повинні вміти використовувати абзаци для покращення структури та зрозумілості тексту.Учні повинні знати складні випадки використання розділових знаків.Учні повинні вміти використовувати розділові знаки у складних випадках правильно.

Слово вчителя.

Основні граматично унормовані знаки “Текстова дев’ятка”.

 Розділові знаки у кінці речення: крапка, три крапки, знак оклику і знак питання;

 Розділові знаки в середині речення: кома, крапка з комою, двокрапка, тире ,дужки (парний знак, яким може закінчуватися речення) До парних знаків можна віднести коми і тире. 

Розділові знаки допомагають виражати думки і почуття. Зміна місця розділових знаків може видозмінювати зміст думки, вираженої реченням. НАПРИКЛАД: А я рушаю в путь – нову стрічать весну (М.Рильський). І А я рушаю в путь нову – стрічать весну . 

Розділові знаки відділяють граматично і за змістом завершені відрізки мови. Вони вказують: на змістові відтінки висловлювання, на емоційність, схвильованість мовлення. 

У кінці речення можуть стояти різні знаки, які виконують подвійну роль.

 Наприклад: 

1.День біжить, дзвенить, сміється, перегукується.(П. Тичина) 

2.Степова далина! Чому ти так манлива, чому не відірвати від тебе зору? (О. Донченко) 

Знаки, які не регламентуються граматикою: Поєднання знаків оклику й питання -!?, взаємозаміна цих знаків у одних і тих же реченнях, наприклад, риторичних питаннях: Яких тільки квітів тут не було!(?). 

Отже, пунктуація – наука серйозна .Не забуваймо основні її правила .Уважно перевіряймо всі письмові роботи, коригуючи розділові знаки .

Завдання на урок:с.204-опрацювати теоретичний матеріал,вправу 515 виконати письмово,прикріпити на перевірку.

Д/З: с.201-опрацювати навчальний матеріал,впр.514-усно .