07,09.02.2024

Тема.Література рідного краю №3. Громадянські, патріотичні мотиви у творах письменників Одещини (за Регіонального програмою ЛРК, 2008 р.).

Мета уроку:Ознайомити учнів з поняттям "громадянська" та "патріотична" література.Розкрити особливості громадянської та патріотичної літератури.Проаналізувати твори письменників Одещини на теми громадянськості та патріотизму.Виховувати почуття громадянської відповідальності, любові до рідного краю, України.

Очікувані результати:учні зможуть:Визначити поняття "громадянська" та "патріотична" література.Охарактеризувати особливості громадянської та патріотичної літератури.Проаналізувати твори письменників Одещини на теми громадянськості та патріотизму.Визначити основні мотиви громадянської та патріотичної літератури.Висловити власні думки та почуття щодо прочитаного.

Використовувати знання про громадянську та патріотичну літературу у власній житті.

Слово вчителя.

Письменники Одещини  писали власні казки, а іноді переробляли народні. Писали про Батьківщину та рідну мову,серед них  В. Барладяну - Бирладник, М. Палієнко, В. Дзюба .

Коротко про письменників.

БАРЛАДЯ́НУ-БИРЛА́ДНИК Василь Володимирович.

поет, мистецтвознавець, публіцист, учасник опозиційного руху БАРЛАДЯ́НУ-БИРЛА́ДНИК Василь Володимирович народився 23. 08. 1942 в с. Шибка, Молдова. Закінчив Одеську школу війських кореспондентів (1964), факультет російської філології Одеського університету (1970). Вироком Одеського обл. суду 29 червня 1977 ув’язнений на 3 р. таборів загального режиму, покарання відбував у Рівненській обл. За три дні до закінчення терміну 29 лютого 1980 заарешт. у таборі та 13 серпня 1980 засудж. Рівнен. обл. судом ще на 3 р. позбавлення волі. Перебував у таборах Донецької обл. Звільнений 28 лютого 1983. Працював в Одесі електромонтером. 

1992 – реабілітований за обома присудами. Працював доцентом в Одеському університуті. Автор збірок поезій, оповідань, історичних розвідок та публіцистичних творів, виданих за кордоном (зокрема збірок есе «Ще раз про неволю» та «Біля воріт держави», обидві – Торонто, 1990) і в Україні. 

ПАЛІЄНКО Микола. 

Життєвий і творчий шлях. Народився 3 жовтня 1944 року в с. Семенівка Арбузинського р-ну на Миколаївщині. Виріс у трудовій селянській родині. Після закінчення середньої школи деякий час працював причіплювачем у тракторній бригаді, але мріяв про журналістику. Закінчив філологічний факультет ОДУ ім. І. І. Мечникова. Працював у редакції Одеського радіо літературним консультантом Одеської організації Спілки письменників України. Микола Олександрович Палієнко лауреат премії імені Павла Тичини за книжку вибраних віршів «Щоб Україна пам'ятала волю», автор поетичних збірок: "Лукашева сопілка", "Щедриця", "Зелені космодроми" ,"Тяжіння поля", «Заповідаю долю» та iн. Основними темами у творчості Миколи Палієнка є чарівність рідної землі, її природа, героїчне минуле -його піднесення та возвеличення, сучасне українського народу .

ДЗЮБА Віктор Іларіонович .

Він був лікарем і військовим. Полковник медичної служби. Закінчив Харківський медичний інститут (1959). Працював військовим лікарем, від 1987 – хірургом військового клінічного шпиталю в Одесі. Автор низки наукових праць з медицини. Як поет дебютував у ж. «За Отечество». Писав українською та російською мовами. Доля закидала і в Петербург, і в Сибір. Але ніде він не забував краю, де він народився, і мови, якою розмовляла його мама. Як каже поет, “ аж через три десятиліття, коли вернувся я з доріг, і запитала мама: ”Вітю, а рідну мову ти зберіг?”, поет з гордістю відповів: “Зберіг. І цим завжди пишаюсь”. 

Завдання на урок:опрацюйте навчальний матеріал 👆,перегляньте відеоурок,прочитайте вірш В.Дзюби 👇.

Д/З:Зробити паспорт поезії В.Дзюби "Слово про мову",прикріпити на перевірку в ЕЩ.Підготуватися до контрольної роботи.