Тема.Доля України в легенді «Неопалима купина». Жанрові особливості легенди «Як виникли Карпати» .ВНМ .
Мета:навчальна: продовжити ознайомлення учнів з міфологічними творами, розкрити тему, ідею, основну думку, їх ідейно-художнє багатство, отримати уявлення про боротьбу добра і зла в художній літературі;виховна: сприяти виробленню і учнів навичок читання, прищеплювати шанобливе ставлення до первісних уявлень людей;розвивальна: виховувати в дітей почуття патріотизму, формувати світогляд та кругозір учнів.
Перебіг уроку.
Слово вчителя.
З якими думками ви прийшли сьогодні на урок? Чи цікаво вам дізнаватися про старовинні твори нашого народу?
Отож, діти, ми узагальнили ваші теоретичні знання з теми. Це допоможе нам сьогодні у вивченні нових захопливих творів українського фольклору. А що може бути цікавішим від того, коли ти самостійно не тільки досліджуєш щось нове, але й робиш неочікувані висновки, які, можливо, суперечать загальноприйнятим твердженням!
Пропоную вашій увазі два твори: «»Неопалима купина» і «Чому виникли Карпати?». Ми будемо їх читати, розуміти зміст, переказувати, осмислювати значення для українців.
Україна – надзвичайна земля. Є тут і багатющі надра, і гарні краєвиди, а ще живуть тут талановиті у всьому люди, які вміють боротися за свою волю, мріють про щастя і прагнуть усіма способами захистити свою родину і свій край.
Робота з твором «Неоплима купина»
Зараз зачитаємо старовинну історію про те, як розум та кмітливість українців допомогли попередити ворожу навалу.
Перегляньте відео 👇
Бесіда.
-Хто з вас бачив на полі чи на лузі ось таку квіточку під назвою ясенець?👆 Це той самий кущик, про який ідеться у легенді.
- Яка біда прийшла на Україну?
-Що пропонували королі – завойовники містянам Дорогобужа, які були в облозі двох армій?
-Чим погрожували королі, якщо дорогобужці не здадуться?
- Яким ви уявляєте посланця містян, який вирушив на переговори з ворогом?
- Як чудодійну рослину витлумачив польський мудрець?
- Що зрозуміли королі-загарбники, дивлячись на квіточку, яка горить і не згорає?
-Як ви гадаєте: епізод, описаний в легенді, міг відбутися реально чи все це плід фантазії авторів?
-Що спільного у неопалимої купини з долею України?
Є в нашого народу ще й ікона під назвою «Неопалима купина»
До речі, свято цієї ікони припадає на 17 вересня. Ікона уособлює владу Богородиці над земним лихом – вогнем. Звідси й народне повір’я, що образ Неопалимої купини справді рятує оселю від пожежі. Кажуть, що не раз від сильного вогню рятувалися ті будинки, у яких були такі ікони. Отож, бачимо, як народ щиро поціновує свої мистецькі скарби: стровинну розповідь, яка спонукала до створення зразка образотворчого мистецтва.
Перегляньте відео 👇
Хто з нас не бував у Карпатах! Хто не захоплювався незвичайними краєвидами, густими лісами, цілющими джерелами!Як із позицій науки можна пояснити походження гір?
А ось як пояснює це старовинна гірська легенда.
«Як виникли Карпати» Карпати — гірська система на сході України, найбільша висота в Україні — гора Говерла (2061 м). У Карпатах знаходиться значна частина всіх лісів України. Карпатські гори відносно молоді — їм понад 25 мільйонів років. Назва «Карпати» має давньовічну історію і такі значення у перекладі, як «камінь», «купа каміння», «значні нерівності», «підводні каміння», «значні стовбури», або «коріння».
Аналіз твору «Як виникли Карпати»
Що ви знаєте про гори Закарпаття?
Який ландшафт був навкруги в той час?
Які відносини були між господарем та його людьми?
Хто такий Карпо?
Які почуття викликає у вас велетень Силун?
Чому природа допомогла Карпові здолати велетня?
Як, за легендою, Силун пов’язаний з утворенням Карпат?
Чому гори дістали таку назву?
Як назвали озеро біля них?
Чи знаєте ви які-небудь інші легенди про утворення Карпат?
Рефлексивно – оцінювальний етап
Учитель. Наш урок добігає кінця.
Чи цікаві твори ми сьогодні читали?
Чи можна сказати, що вони справді українські? Доведіть.
Як ставилися давні українці до своєї землі та одне до одного?
Чому ми сьогодні вивчаємо пам’ятки літератури?
Що переважає у легендах: реалістичне чи фантастичне?
Як ви сьогодні на уроці вчилися і чому навчилися?
Д/З:Виразне читати легенд.