15.02.2024

Посилання на урок   

Тема.Екзистенційна (буттєва) проблема вибору, віра в себе, надія на здолання всіх перешкод. Упевненість у своєму виборі («Як добре те, що смерті не боюсь я..») . Приклад великої мужності й сили духу («На колимським морозі», «Пам’яті Алли Горської»). 

Мета (формувати компетентності): предметні: літературознавчу: знання особливостей лірики В. Стуса, поняття «стоїчної» поезії на прикладі аналізу творів, суть екзистенціалізму в поезіях, вміння визначати межовий стан суб'єкта лірики, який протистоїть ідеологічно викривленій реальності, зіставляти мотиви, форми буттєвого самоствердження в поезіях; ключові: уміння вчитися: формування уявлення про поезію як чинник власного світогляду, уміння порівнювати, узагальнювати, наводити переконливі аргументи, робити виважені висновки; ціннісно-смислову: уміння визначати ціннісні пріоритети на засадах громадського суспільства; комунікативну: уміння аргументовано висловлювати власну точку зору, проводити аналогії з сучасним життям, висловлювати власну думку про важливість активної громадської позиції в житті; загальнокультурну: вироблення в собі риси «стоїцизму», усвідомлення поняття честі, людської гідності, мужності, сили духу на прикладі життя і творчості В. Стуса. 

Очікувані результати:учні зможуть:Називати:Основні екзистенційні проблеми, що порушуються у творах.Роль віри в собі та надії у подоланні життєвих перешкод.Особливості віршів, що розкривають тему вибору та стійкості.Ідейно-художню своєрідність творів Стуса та інших авторів.Визначати:Мотиви та ідеї, що проголошують ліричні герої.Використання авторами символів та метафор.Вплив екзистенційних мотивів на світогляд та творчість авторів.Аналізувати:Тексти віршів (зміст, форма, мовні засоби).Ідейно-художню своєрідність творів.

Слово вчителя.

Поезія Василя Стуса виходить далеко за межі того експериментального бунтарства, часто дилетантської, показової інтелектуалізації вірша, що були притаманні творам багатьох його ровесників.

По-блоківськи виточений і холоднуватий його вірш, природний український сентимент тут приборканий і палає всередині кристала. Якщо ж торкнешся, гріє, мов серце. Дисципліна слова, лаконізм виразу, надзвичайно широкий словник, що постійно збагачується, ще й незупинне власне словотворення — ось шлях його поезії».

Екзистенціалізм - (фр. existentialisme,  від лат. exsistentia —«іс­нування») — напрям у філософії XX ст., що позиціонує і досліджує людину як унікальну духовну істоту, що здатна до вибору власної долі. Основним проявом екзистенції  є свобода, яка визначається як відповідальність за результат свого вибору.

Визначальні ознаки екзистенціалізму:

 - на перше місце висунуто категорії абсурдності буття, страху, відчаю, самотності, страждання, смерті;

 - особистість має протидіяти суспільству, державі, середовищу, ворожому «іншому», адже всі вони нав’язують їй свою волю, мораль, свої інтереси й ідеали;

- вищу життєву цінність екзистенціалісти вбачають у свободі особистості;

- існування людини тлумачиться як драма свободи;

-  найчастіше в художніх творах застосовується прийом розповіді від першої особи;

- екзистенціалізм підкреслює, що людина відповідає за свої дії лише тоді, коли діє вільно, має свободу волі, вибору і засобів їх­ньої реалізації. Формами прояву людської свободи є творчість, ризик, пошук сенсу життя, гра та ін.

Сучасники про нього казали: «Стус – не селянський син. Він, певно, нешлюбний син якогось князя!».Поет надзвичайно пишався своєю національністю.

Виплеканий на чистих водах українського слова, В. Стус не міг змиритися з тим, що пропонувала офіційна ідеологія. Чи не найгіршим було те, що він писав там, де писати вже було злочином.

І поет почав свою боротьбу… У 60-ті навіть слово проти системи було гріхом.Той гріх В. Стус спокутував своїм життям.

Перший арешт: за вірші, за слово, за віру…

В «Особовій справі в’язня» записано, що вже з перших днів В. Стус стає «порушником режиму»: «намагався співати в камері», «писав заяви, щоб йому дали можливість користуватися книгами із власної бібліотеки». Без сумніву, йому обрали найвіддаленіше місце для заслання, зі суворим кліматом і специфічним оточенням, повністю обмеживши його в спілкуванні                  з однодумцями.

Віршам Василя Стуса близька філософія екзистенціалізму, а пе­редовсім ідея «трагічного стоїцизму». У таких творах розкривається внутрішня сутність людини, те глибинне, внаслідок якого кожна особистість є неповторною.

Характерні для Стуса роздуми лежать і в основі поезії

«Як добре те, що смерті не боюсь я».

Поезія «Як добре те, що смерті не боюся я» — філософська медитація, у якій висловлено екзистенціальні роздуми поета про сенс життя, викладене життєве кредо Стуса, його моральні прин­ципи й окреслений власний трагічний життєвий шлях.

Тому що за ним — Батьківщина, яка наснажує його моральною силою. Для поета Україна та рідний народ — категорії не соціальні, а духовні. Саме вони й визначають сенс його буття.

Написана поезія у формі монологу. Це останнє слово несправед­ливо засудженого героя, звернене до неправедних суддів. Зі спокоєм, гідністю, упевнено, без найменшого натяку на каяття звучать пер­ші рядки твору, із яких перед нами постає образ людини мужньої, борця-патріота, носія високих моральних якостей, який «жив, любив і не набрався скверни, ненависті, прокльону, каяття». Йдеться у цих рядках про глибокі переконання  В. Стуса. Вони спонукали його до інтенсивних пошуків справжнього буття як заперечення фальши­вого світу.

У поезії автор висловлює свою громадянську позицію.  Він свідо­мо обирає життєвий шлях, сповнений добра, любові, благородних вчинків в ім’я України і її народу. І не розкаюється в цьому. Біблій­ний образ хреста, використаний автором у вірші, лише підкреслює правоту і чистоту його помислів.


Ознайомтеся з поезією:Як добре, що смерті не боюсь я... — Василь Стус, читати повністю текст твору онлайн. УкрЛіб : Українська Бібліотека (ukrlib.com.ua) 

ВИСНОВКИ: У поезії-заповіті «Як добре те, що смерті не боюсь я...» Стус точно передбачає свою долю: незламність перед мучителями-суддями, концтабір, загибель у неволі на далекій чужині й славне повернення на Батьківщину по смерті. 

На формуван­ня в В. Стуса екзистенційного світосприйняття вплинули такі життєві обставини: зміна традиційного селянського життя, якому були притаманні природність, розміреність, сповільненість, культ батьків; лихоліття Другої світової війни; насильницька індустріалізація країни, особливо Донбасу, де минули дитячі та юнацькі роки письменника;

Завдання на урок:опрацюйте навчальний матеріал ☝️,перегляньте відеоуроки👇,законспектуйте найважливіше.   

Д/З:Вивчити напам’ять «Як добре те, що смерті не боюсь я..»