28.02.2024 та 01.03.2024

Посилання на урок      

Тема.Ліна Костенко. «Кольорові миші». Образ особливої дівчинки Анни. Усвідомлення високих моральних якостей, духовного багатства людини.

Мета уроку:Довести, що вірш «Кольорові миші» - це не просто дитячий твір, а й філософська притча про високі моральні якості та духовне багатство людини.Розкрити образ особливої дівчинки Анни.Продемонструвати, як авторка використовує художні засоби для розкриття теми.Підвести учнів до розуміння цінності людської особистості.

Очікувані результати:учні зможуть:Визначити тему та ідею вірша «Кольорові миші».Проаналізувати образ дівчинки Анни.Зрозуміти, чому авторка називає Анну «особливою».Визначити, які високі моральні якості та духовне багатство втілені в образі Анни.Аргументувати свою думку щодо прочитаного.Використовувати набуті знання під час аналізу інших творів.

Слово вчителя.

Мистецтво — це відображення дійсності у конкретно-чуттєвих образах, відповідно до певних естетичних ідеалів. Література — це мистецтво слова. А слова бувають різними не лише за значенням, а й за настроєм, який викликають. 

Протягом усієї історії людства були такі особистості, які випереджали свій час, фантазували, мріяли, прикрашали світ різними яскравими кольорами, просто були диваками. Їх, як правило, не розуміли, навіть сміялися з них, принижували, а інколи й карали. Цьому підтвердженням є багато прикладів в історії та літературі. Пригадайте приклади з вивчених на попередніх уроках української літератури твори та їх героїв, які прикрашали світ, робили його яскравим. 

Виразне читання поезії Ліни Костенко «Кольорові миші»

Ідейно-художній аналіз поезії.

Тема: зображення давніх часів, коли людей страчували за будь-яке чаклування, та звинувачення Анни в тому, що вона з багряного листя робить мишей.

 Ідея: засудження тих, хто за індивідуальність, творчу думку переслідує людину, звинувачує і виносить вирок на страту.

Основна думка: кожна людина, навіть якщо вона ще маленька, — то неповторна індивідуальність, особистість. І шлях кожної людини — то ще й шлях до самоствердження.

Жанр: філософська поезія

Художні засоби «Кольорові миші»:

повторення: «кажу… кажу…»; «коли…, коли…»;

епітети: «розлючений сусід»; «багряне листя»; «осіннє сонце»; «голі клени»; «сірий день»;

метафори: «чаклунка збила … з пуття», «кіт залив … вирок».

Тож,побачити людину істинну, справжню можна тільки тоді, коли на її долю випадає якесь випробування. І тільки в такій ситуації можна побачити і людське добро, і людський егоїзм. Поезія "Кольорові миші" про боротьбу добра і зла. Загальнолюдські норми моральності – доброта, справедливість, чуйність, співчуття, повинні проникати в людську психологію, ставати частиною її душі. А це – виховання почуттів, виховання тонкості, духовного багатства. 

Завдання на урок: опрацюйте навчальний матеріал 👆 та дайте усні відповіді на запитання 👇

Перевірте себе:Ліна Костенко «Кольорові миші». 

Д/З:Написати есе «Бути таким як інші – добре чи погано». (4-6 речень).