13,15.03.2024


Посилання на урок      

Тема.Марина Павленко. Про письменницю. Повість «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських». Сюжет повісті, особливості її композиції. Робота з текстом.ТЛ: повість-казка. 

Мета уроку:Ознайомити учнів з життям і творчістю Марини Павленко.Ознайомити з повістю «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських».Розкрити сюжет повісті, особливості її композиції.Розвивати навички роботи з текстом.Виховувати інтерес до української літератури.

Очікувані результати:Учні зможуть:Розкажіть про життя і творчість Марини Павленко.Визначити жанр твору.Переказати сюжет повісті.Визначити особливості композиції повісті.Виокремити ключові моменти сюжету.Визначити головних героїв твору.Охарактеризувати головних героїв.Висловити власні думки та почуття, викликані повістю.

Слово вчителя.

Цікаві факти з біографії

Марина Степанівна Павленко народилася 30 березня 1973 року у селі Старичі Яворівського району Львівської області в сім’ї вчителів-словесників.

Незабаром родина переїхала на Черкащину, де пройшли шкільні роки майбутньої письменниці.

У 1991 році вона стала студенткою Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. Закінчила його з відзнакою у 1996 році за спеціальністю «Початкове навчання і образотворче мистецтво» й почала працювати вчителькою в гімназії м. Умані.

З 1999 по 2001 рік навчалася в аспірантурі Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. Тема кандидатської дисертації – «Патріотичне виховання молодших школярів на матеріалі творчості Павла Тичини».

З червня 2004 року – доцент кафедри української літератури, українознавства та методик їх навчання. Другу вищу освіту за спеціальністю «Педагогіка і методика середньої освіти. Українська мова та література» здобувала у 2008 – 2009 роках в УДПУ заочно. Викладає студентам навчальні дисципліни фахової підготовки: «Вступ до літературознавства», «Сучасна українська література», «Сучасний український літературний процес», «Теорія літератури». У 2017 році проходила стажування в Академії імені Яна Длугоша в Ченстохові (республіка Польща). З 1997 року – член Національної Спілки письменників України. Як художник-ілюстратор, Марина Павленко стала відома завдяки оформленню видань своїх поетичних творів: «Чар-папороть» (2002), «Душа осики» (2006). Співпрацює з багатьма українськими видавництвами, зокрема вінницькою «Тезою», харківським «Ранком», тернопільським «Богданом» та іншими.

Становлення таланту

Коли Марину Павленко в одному з інтерв’ю запитали про початок її творчої діяльності, вона відповіла: «Література для мене – це життя. Писати почала, відколи себе пам’ятаю. Мабуть, разом із малюванням, яке теж дуже любила»… Мушу визнати, я не була оригінальною, і після школи спершу намагалася вступити до столиці. Спроба була невдалою, і я тяжко переживала провал. Але, як не дивно, та поразка врешті-решт вийшла на добре: бо саме рік мого «сидіння» вдома (плюс праця в сільському музейчику і гурток малювання, який вела в рідній Бабанській школі) став переломним етапом у моїй творчості, періодом переосмислення і натхнення, роком перших публікацій тощо. Тому – дякую, що відфутболив мене, о Київський університете! Наступного року я благополучно й легко вступила до Уманського педінституту імені Павла Тичини… Бажання навчатись і розвиватись, наші здібності й праця роблять з нас тих, ким хочемо стати».

Творчий доробок

Марина Павленко почала друкувати свої вірші та прозу від 1990 року. Перша окрема книжка поезій «Бузкові зошити» вийшла у видавництві «Гранослов» у 1997 році. Повість-казка «Домовичок з палітрою» - у видавництві «Смолоскип» у 2001. Відтоді вийшли друком ще окремі дитячі книжки: «Домовичок повертається», «Домовичок і купа проблем»; цикл казок «Півтора бажання», а також серія із 5 книжок про Русалоньку із 7-В (2005 – 2013). Перша її частина ввійшла до Всеукраїнської шкільної програми для 7 класів. Оповідання М. Павленко про Василя Симоненко та Павла Тичину із серії «Життя видатних дітей» (2009) введені у нову програму з української літератури для 6-го класу.

Марина Павленко є автором багатьох наукових, навчально-методичних, науково-популярних праць та видань. Серед наукових студій письменниці слід відзначити монографію «Тичининська формула українського патріотизму» (2002), книжку «У країні лісових дзвіночків». Нові підходи до використання творчості П. Тичини в навчально-виховному процесі початкової школи: Методичні рекомендації (2002) та збірник спогадів про Павла Тичину «З любов'ю і болем», який Марина Павленко упорядкувала у 2005 році.

З творчої лабораторії» Марини Павленко

«У власній творчості прагну поєднати багато складників, досягнути максимальної динамічності та ємкості сюжету, легкості й образності мови, правдивості, життєвості відображення, свіжості образів тощо. Хтозна, можливо, колись це і вдасться? Чим є для мене дитяча література? «Не відокремлюю дитячої літератури від «дорослої».

«Спочатку твір виношується в голові, іноді роками. Записую якісь ситуації, потім думаю, де їх можна використати, це такі якісь моментики з життя. Потім воно все накопичується досить довгий період... Буває, що герої ламають всі мої плани і починають вести мене за собою. Це найкращі моменти творчості, коли я тільки встигаю за ними записувати…

Намагаюсь уникати якихось порожніх діалогів, усе має бути насичене підтекстами. Зрештою, може виходить і перенасичене. Я визнаю, що, може, треба писати простіше… Я редагую сама і ділюсь зі своєю мамою – Ольгою Павленко, яка пропрацювала все життя вчителем-словесником у одному з сіл на Уманщині. І з мого вже готового тексту, 700 раз виправленого, вона повертає роздруківку всю червону – решето зробила з того тексту… Я з вдячністю завжди сприймаю ці її правки і показую навіть студентам на засіданнях університетського літоб’єднання...»

У моїй голові мирно вкладаються-уживаються цілком різношерстні сюжети дитячих і дорослих творів. Інша річ, що частіше – прозових, поезія справді неохоче прощає мені зраду. Хоча, якщо на те пішло, між власною поезією і прозою істотної різниці теж не вбачаю».

Нагороди та відзнаки

Марина Павленко – переможець і лауреат багатьох літературних конкурсів. Серед них:

Джерело:Марина Павленко: коротка біографія – Освіта.UA (osvita.ua) 

Завдання на урок:опрацюйте навчальний матеріал ☝️,перегляньте відеоуроки👇, прочитайте 👉«Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських» Марина Павленко, читати онлайн текст твору повністю – Освіта.UA (osvita.ua) 

Д/З:Знати зміст твору,підготуватися до бесіди за змістом.