27,28.02.2024

Посилання на урок     

Тема.Ліна Костенко. «Кольорові миші». Ідея зіткнення неповторності й буденності, стандарту в поезії. Робота з текстом. Виразне читання поезії. 

Мета: формувати ключові та предметні компетентності й компетенції шляхом виконання навчально-пізнавальних і практично зорієнтованих завдань; відповідно до змістових ліній ,з'ясувати суть поезії «Кольорові миші»; навчити пояснювати умовність ситуації, зображеної у вірші; характеризувати образи, пояснювати їх метафоричний підтекст; розвивати уяву, образне мислення, виробляти вміння аналізувати поетичні твори; формувати усвідомлення високих моральних якостей, духовного багатства людини; виховувати естетичні смаки, позитивне мислення, прагнення зберегти власне Я.

Очікувані результати:Учні знатимуть: зміст вірша «Кольорові миші», художні засоби, використані в поезії; особливості виразного читання вірша.Учні вмітимуть: виразно, вдумливо читати й коментувати поезію, пояснювати умовність ситуації, розрізняти реальне й фантастичне; розкривати алегорію образу кольорових мишей; характеризувати Анну, причину її відокремленості від загалу; висловлювати власні роздуми, що виникли під час прочитання .

Слово вчителя.

Мистецтво — це відображення дійсності у конкретно-чуттєвих образах, відповідно до певних естетичних ідеалів. Література — це мистецтво слова. А слова бувають різними не лише за значенням, а й за настроєм, який викликають. 

Протягом усієї історії людства були такі особистості, які випереджали свій час, фантазували, мріяли, прикрашали світ різними яскравими кольорами, просто були диваками. Їх, як правило, не розуміли, навіть сміялися з них, принижували, а інколи й карали. Цьому підтвердженням є багато прикладів в історії та літературі. Пригадайте приклади з вивчених на попередніх уроках української літератури твори та їх героїв, які прикрашали світ, робили його яскравим. 

Виразне читання поезії Ліни Костенко «Кольорові миші». 

Ідейно-художній аналіз поезії.

Тема: зображення давніх часів, коли людей страчували за будь-яке чаклування, та звинувачення Анни в тому, що вона з багряного листя робить мишей.

 Ідея: засудження тих, хто за індивідуальність, творчу думку переслідує людину, звинувачує і виносить вирок на страту.

Основна думка: кожна людина, навіть якщо вона ще маленька, — то неповторна індивідуальність, особистість. І шлях кожної людини — то ще й шлях до самоствердження.

Жанр: філософська поезія

Художні засоби «Кольорові миші»:

повторення: «кажу… кажу…»; «коли…, коли…»;

епітети: «розлючений сусід»; «багряне листя»; «осіннє сонце»; «голі клени»; «сірий день»;

метафори: «чаклунка збила … з пуття», «кіт залив … вирок».

Завдання на урок: опрацюйте навчальний матеріал 👆 та дайте усні відповіді на запитання 👇

Перевірте себе:Ліна Костенко «Кольорові миші». 

Д/З:Зробити характеристику Анні та сусідові.Прикріпити на перевірку в ЕЩ.