12.04.2024

Тема.Мирослав Дочинець, «Криничар». Особливості творчості митця.

Мета уроку:Навчальна: Ознайомити учнів з життям та творчістю Мирослава Дочинця, проаналізувати його роман «Криничар», розкрити його ідейний зміст, особливості сюжету, композиції, стилю.Розвивальна: Розвивати навички аналітичного мислення, уміння визначати ідейний зміст твору, характеризувати образи героїв, порівнювати та контрастувати елементи сюжету, висловлювати власні оцінки та судження щодо прочитаного.Виховна: Виховувати почуття поваги до української літератури, емоційну чутливість до краси слова, формувати ціннісні орієнтири учнів.

Очікувані результати:Учні зможуть:Розповісти про життя та творчість Мирослава Дочинця;Охарактеризувати роман «Криничар», його ідейний зміст;Проаналізувати сюжет, композицію, стиль роману;Дати характеристику образам героїв;Висловити власні думки щодо прочитаного;Аргументовано підтверджувати свої судження прикладами з тексту.

Слово вчителя.

Мирослав Дочинець (1959 р. н.) - визначний український письменник, філософ, журналіст, публіцист, видавець, лауреат Шевченківської премії. Його твори вирізняються глибиною думки, оригінальністю стилю, щирою емоційністю, глибоким зв'язком з українською культурою та традиціями.

Біографія:Дочинець Мирослав Іванович. Біографія Мирослава Дочинця — УкрЛіб (ukrlib.com.ua) 

Тематика та проблематика творів:

Художній стиль:

Вплив на українську літературу:

Мирослав Дочинець - один із найвидатніших українських письменників сучасності. Його твори здобули широке визнання читачів і критиків, стали значним внеском у розвиток української літератури. Він збагатив українську літературу новими темами, образами, художніми прийомами. Його твори спонукають до роздумів, допомагають краще зрозуміти себе та світ навколо.

Деякі з найвідоміших творів Мирослава Дочинця:

Мирослав Дочинець - це не просто письменник, це філософ, мудрець, духовний наставник. Його твори дарують читачам натхнення, віру в добро та красу, допомагають знайти відповіді на важливі життєві питання.

 «Криничар» написаний у вигляді щоденникових нотаток головного героя, хлопчика-сироти, який пройшов нелегкий шлях, що вилився у книгу-сповідь його душі. Народився русинський дітвак від «дівчини-змії», яка невдовзі померла, а під свою опіку взяла його добра, але бідна жінка Олена. Ще з дитинства хлопчик не боїться роботи, береться за все, щоб заробити копійку на прожиток або просто за харч. Та й з будь-якої праці, часом навіть фізичної, він черпає для себе знання і пізнає світ, знайомиться з цікавими людьми. У ньому бачать розумного та здібного юнака, а тому з радістю передають свою науку. Бо ж терпіння в нього як у бездонній криниці, і чиста довіра до життя.

     Вчиться малярства у монастирського маляра Жиги, здобуває важкі уроки фізичної праці в пана Мордка, вчиться гончарної майстерності у діда Галаса, тренує гончих псів у пана Лойка, зрештою навчається вчувати під землею воду та виводити її на поверхню. Не минає хлопчину і тюрма, де він знайомиться з Греченом, який передає сиротині всі свої знання, вчить граматики та відкриває світ чисел. Та з особливою увагою Овферій закарбовує у свої пам’яті головні настанови-заповіді, яких дотримуватиметься протягом усього життя. Його девізом стає «працюй, навчаючись; навчайся працюючи». До свого успіху головний герой йде поступово, багато мандрує світом, всюди намагається себе проявити та стати хорошим товаришем, добрим помічником та порадником. Зрештою повертається у рідне Мукачево і вже як заможна людина розбудовує місто, допомагає простим людям-ремісникам стати справжніми майстрами, а основним своїм досягненням вважає побудову моста через річку Латорицю, який зрештою об’єднує не лише місто, але й людей довкола.

      Присутня і любовна лінія, з трепетом автор змальовує коханих жінок головного героя. Чути дитяче «Соломко», юнацьке «Доро» та зріле «Марто».

    Особливу увагу приділено темі грошей, адже недаремно роман називається «Криничар. Діяріюш найбагатшої людини Мукачівської домінії». Заробляти та примножувати гроші – це теж певною мірою мистецтво. Це ціла наука, яка має свої закони та правила. Овферій ділиться секретами, що допомагають зберегти і примножити заробіток. Наприклад, «гроші люблять рахунок і перерахунок», «гроші визнають лише одного господаря», грошам потрібно служити «вірно, непохитно й до кінця» і тоді вони служитимуть і тобі у відповідь. І обов’язково грошима треба ділитися, жертвувати убогим, давати на церкву. Бо якщо ділишся з легкістю, воно проростає і множиться. Гроші повинні приносити користь не лише тобі, але й людям довкола. Тому його ніколи не цікавили гроші задля грошей, а те, що за них можна зробити. Він знає цінність кожної копійки. «Бути з грошима – бут першим! У ремеслі, в поступі, в думці».

         Автор радить завжди прислухатися до власного внутрішнього голосу, жити з вірою, а головне бути вірним собі, шукати радість у всьому, завжди мати при собі потішне слово і робити добро. Та ніколи не чекати подяки.


Завдання на урок:перегляньте відеоролики 👇,опрацюйте теоретичний матеріал 👆,прочитайте 👉 Криничар — Мирослав Дочинець, читати повністю текст твору онлайн. УкрЛіб : Українська Бібліотека (ukrlib.com.ua) 

Д/З:Зробити характеристику улюбленого персонажа. 

ПОВТОРЕННЯ: