05,06.03.2024

Посилання на урок      

Тема.Василь Симоненко. Коротко про митця.Поезія «Лебеді материнства». Символічний зміст образу лебедів. Усвідомлення важливості любові до матері, Батьківщини. Художні засоби. Виразне читання поезії, її аналіз.


Мета : навчальна : поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях В.Симоненка, ознайомити з поезією «Лебеді материнства», допомогти усвідомити ідейно-художнє значення цього твору.Розвиваюча : розвивати навички виразного читання та образного мислення, послідовного викладу думок, наводячи переконливі докази та обґрунтування ; розвивати культуру зв'язного мовлення, увагу, пам'ять, уміння аналізувати поезію, визначати провідні мотиви та ідею, коментувати художні засоби.Виховна : виховувати почуття поваги та любові до матері, до Батьківщини ; позитивні риси характеру, допитливість; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.

Очікувані результати : учні знатимуть : матеріал про життя і творчість видатного поета; учні вмітимуть : виразно й вдумливо читати поезію «Лебеді материнства», аналізувати її, визначатимуть провідні мотиви та ідеї, коментуватимуть художні засоби, з'ясовуватимуть символічний зміст образу лебедів.

Слово вчителя.

Василь Симоненко…Прозора простота його віршів причаровувала і причаровує. Від часів Шевченка наша словесність не знала іншого поета, якого б так любив і шанував народ. Його «Лебеді материнства» співали  вишивали на рушниках, його поезії переписували від руки й берегли, як родинні реліквії. 

Василь Симоненко належить до покоління «шістдесятників». Він прагнув осмислити життя, звернутися до духовного світу особистості та історії рідного народу. Він постає перед сучасним читачем виразником народної совісті, правди, надії й віри. Силою свого поетичного таланту, даром образного узагальнення поет підніс життя звичайних людей до рівня загальнолюдських ідеалів і проблем, долучив до духовних здобутків світової культури. Реалізував себе як поет, прозаїк, казкар. 

Домінанти творчості:

Ліричний герой:

 «Лебеді материнства» історія написання

Мати — найдорожча у світі людина. Такою була для Василя мама, Ганна Федорівна Симоненко-Щербань, людина з щирою поетичною душею, закохана у народну пісню, передала все це синові, виховувала його за мудрими заповідями народної педагогіки. Саме образ мами є основним у творі. Вірш написаний у 1962 році, коли поет працював у газеті «Молодь Черкащини».За збірку «Лебеді материнства» В. Симоненку присуджено Державну премію України ім. Т. Г. Шевченка. Мелодійна основа вірша та мотив материнської любові настільки полонили композитора Андрій Пашкевича, що він поклав цей твір на музику.

Завдання на урок:Опрацюйте відеоуроки 👇,теоретичний матеріал 👆, зміст поезії:Лебеді материнства — Василь Симоненко, читати повністю текст твору онлайн. УкрЛіб : Українська Бібліотека (ukrlib.com.ua) 

 

Паспорт поезії.

Тема : відтворення материнського співу над колискою дитини, в якому висловлюється тривога жінки за долю сина, чистоту його душі.

Ідея : уславлення материнської любові, яка буде супроводжувати її дитину протягом життя; мати, як і Батьківщина, єдина, неповторна для кожної людини.

Основна думка : «Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину».


 Дайте усні відповіді на запитання.  

Д/З:с.168-170-опрацювати навчальний матеріал,виписати слова-символи з поезії.