12,13.03.2024

Посилання на урок      

Тема.Василь Симоненко. «Гей, нові Колумби і Магеллани…»Провідні мотиви та ідеї в поезії (романтичний максималізм, почуття власної гідності й самодостатності). Виразне читання поезії, її аналіз. 

Мета уроку:Ознайомити учнів з віршем Василя Симоненка «Гей, нові Колумби і Магеллани…».Розкрити провідні мотиви та ідеї вірша.Вивчити особливості виразного читання вірша.Розвивати навички аналізу поетичного твору.Виховувати почуття власної гідності, самодостатності й прагнення до саморозвитку.

Очікувані результати:Учні зможуть:Визначити провідні мотиви та ідеї вірша.Виразно читати вірш.Аналізувати вірш, використовуючи знання з теорії літератури.Висловити власні думки та почуття, викликані віршем.

Слово вчителя.

Віршем «Гей, нові Колумби й Магеллани». В. Симоненко стверджує ідею руху, долання застою. Як і Шевченко, поет розпочав свій творчий шлях з романтичного заперечення існуючих порядків, а його романтизм молодості живився реальними картинами тогочасної дійсності. З нього він вийшов у світ і з ним він не розлучався ніколи.

А якщо відкрию вже відкрите… Був надто вимогливим до себе. Коли його товариші в університеті вже встигли багато написати, він довго мовчав, майже нікому не показував своїх віршів, не поспішав друкувати. Та коли нарешті відбулося перше обговорення поезій В. Симоненка, всі висловилися однаково — народився талановитий поет. Отож, мав Симоненко право на довірливе звертання до друзів, до романтичних ідеалів юності, а водночас — і на гостру нищівну критику.

Передчуваючи, що має надто мало часу, поспішав передати своєму читачеві те головне, що йому відкрилося. 

Ознайомитися з поезією можна 👉 :Симоненко. «Гей, нові Колумби й Магеллани…» (ukrlit.org) 

Увесь вірш "Гей, нові Колумби й Магеллани…" В. Симоненка — пристрасний заклик до роботи душі, до мрій і пошуків, до нових звершень. Поет дуже категоричний, тому й лексика в нього часто емоційно забарвлена, з різким відтінком (помістити у корито, якорі іржаві, нидіє душа, півень землю всю не розгребе, шкварити байдужість).

Джерело: https://ukrclassic.com.ua/katalog/s/simonenko-vasil/2062-vasil-simonenko-gej-novi-kolumbi-j-magellani-kritika-komentari-do-tvoru-poyasnennya-stislo Бібліотека української літератури © ukrclassic.com.ua

Завдання на урок:опрацюйте навчальний матеріал ☝️,перегляньте відеоуроки👇,дайте усні відповіді на питання 👇: 

До кого, на вашу думку, звертається В. Симоненко у поезії, називаючи «нові Колумби й Магеллани»?

— Яким настроєм пронизана поезія?

— Які «духовні острови». закликає відкривати поет?

— Чи можна згодитися з думкою, «що все уже відкрито».

— Якими словами автор висловлює свій заклик до друзів?

Д/З:Зробити паспорт твору.