11.04.2024

Посилання на урок      

Тема.Проза, есе: Галина Пагутяк, «Зачаровані музиканти» - роман фейєрія; села й містечка Галичини як прояв місцевого колориту та історичного тла оповіді; містичні і міфологічні алюзії в романі; ідея єдності людини з її витоками і природою, в якій вона живе; особливість авторського стилю письменниці. 

Мета уроку:Навчальна: Ознайомити учнів з романом Галини Пагутяк «Зачаровані музиканти», його жанровими особливостями, колоритом галицького села, містичними та міфологічними мотивами, авторським стилем.Розвивальна: Розвивати навички аналітичного мислення, уміння визначати жанрові особливості твору, характеризувати образи героїв, порівнювати та контрастувати елементи сюжету, висловлювати власні оцінки та судження щодо прочитаного.Виховна: Виховувати почуття поваги до української культури та традицій, любові до рідного краю, емоційну чутливість до краси природи та мистецтва.

Очікувані результати:Учні зможуть:Розповісти про сюжет роману «Зачаровані музиканти»;Охарактеризувати жанрові особливості твору (фейєрія);Описати галицький колорит, зображений у романі;Проаналізувати містичні та міфологічні алюзії в романі;Висловити власні думки щодо ідеї єднання людини з природою та її витоками;Визначити особливості авторського стилю Галини Пагутяк;Аргументовано підтверджувати свої судження прикладами з тексту.

Слово вчителя.

Народилася Москалець Галина Василівна (Галина Пагутяк) 26 липня 1958 р. в с. Залокоть Дрогобицького району на Львівщині, згодом родина переїхала у село Уріж. Закінчила українську філологію Київського державного університету ім. Т. Шевченка. Працювала у школі, у Дрогобицькому краєзнавчому музеї, приватній школі, Львівській картинній галереї. Прозаїк, член Національної Спілки письменників України. Живе у Львові.

Давно уже ніхто з жінок в українській літературі так не заворожував читача своєю міфо-поетичною прозою, як це робить Галина Пагутяк. Вона ввійшла в літературу рано, двадцятирічною дівчиною, ввійшла стрімко і сміливо. Дебютувала великими творами, і в кожному була іншою. Згодом подивувала своїх прихильників філігранною малою прозою. У своїх новелах в декількох рядках, в одному абзаці, вона творить надзвичайної сили й яскравості образи. Галині Пагутяк властиві фантастично-символічна манера письма, прорив до «вигаданого світу», потяг до містики та безнастанних пошуків спасіння людської душі у жорсткому світі. Письменниця постійно прагне зазирнути і за межу людської свідомості та осмислювати пограничний стан людського буття. Недомовленість у багатьох її творах дає

великий простір читацької фантазії, спонукає до співтворчості, робить образи багатовимірними, врешті, несе в собі шарм таємничості й

незбагненності.

Галина Пагутяк — автор книг прози: «Діти» (1982), «Господар» (1986),«Потрапити в сад» (1989), «Гірчичне зерно» (1990), «Записки Білого Пташка» (1999), «Захід сонця в Урожі» (1993), «Перевал»(1994), «Основа» (1995), «Кур»єр Кривбасу» (1996), «Дукля» (1994),«Смітник Господа нашого» (1996), «Біограф Леонтовича» (2001), «Книга снів і пробуджень» (1995), «Радісна пустеля» (1997), низки есе та циклу поезій.

Проза Галини Пагутяк перекладена англійською мовою (Оповідання «Потрапити в сад»; німецькою уривки з повісті «Захід сонця в Урожі»,новели «Тебе спалить сонце» та «Дивись назад»; російською повість «Діти»;словацькою повість «Соловейко» та хорватською новела «Дивись назад».

На підставі подання Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка Галині Пагутяк у 2010 році присуджено Національну премію імені Тараса Шевченка за книгу прози «Слуга з Добромиля».

Теорія літератури.

Феєрія — це один із жанрових різновидів драми. Для цього виду властивий фантастично-казковий сюжет, поряд із людьми діють створені уявою письменника

фантастично-міфічні істоти. Сценічна дія феєрії відрізняється використанням сценічних ефектів та трюків. Драми-феєрії виникли в Iталії у 17 столітті. Пізніше, у 18–19 століттях, жанр феєрії було активно задіяно у європейському театральному, оперному мистецтві та балеті.

Особливості драми-феєрії: фантастично-казковий сюжет; дійові особи:міфічні або фантастичні істоти; відбуваються надзвичайні історії; театральний ефект з безліччю театральних трюків (західноєвропейська феєрія). Найвідомішою феєрією в українській літературі є драма «Лісова пісня» Лесі Українки.

Саме таким і є роман-феєрія «Зачаровані музиканти». В ньому присутні елементи містики, міфічні персонажі та відбуваються надзвичайні історії. Головний герой роману — Матвій Домницький — закохався в Прекрасну Пані, королеву тих, що літають в повітрі і живуть під землею. На наш погляд, що це не тільки роман-феєрія, а й філософський роман. Він ставить перед читачем одвічні питання про сенс життя та справжні цінності в ньому. Його головний герой, Матвій Домницький, вирушає в містичну подорож у пошуках Прекрасної Пані, його шлях до неї — це й дорога до розуміння самого себе.

Поєднання прозорого відшліфованого стилю з розглядом неперехідних філософських проблем створює враження глибокої води, в якій прагнеш роздивитися дно. Також є елементи психологічного та історичного романів— він повертає нас до епохи бароко та внутрішнього світу людини того часу.

Матвій Домницький, маючи на меті одну ціль — віднайти Прекрасну Пані, у яку він закохався. Це дало поштовх до початку великої подорожжі, під час якої Матвій наполегливо, несамовито прагнув досягнути своєї цілі будь- якою ціною.

Як каже сама Галина Пагутяк: «Iсторія цього роману — в історії моєї родини. Мій дідо ще перед війною, пасучи коней за рікою, бачив зачарованих музикантів і панну з жовтим волоссям. Я назвала їх — Ті, що літають в повітрі.Британці називають їх сідами (різновидом ельфів). А дія роману відбувається у 16 столітті, в містечку Журавно, де Свіча зливається з Дністром, і де добували ще 400 років тому порфир, білий камінь. Ця книга — підтвердження того, як місце, краєвид самі підказують

сюжет.Найбільш романтична моя річ. Можна повторити мандрівку Матвія, який шукав Панну.Спершу Журавно. Берег Дністра з видом на гору Бокоцин,за рікою — закинутий кар’єр, де з землі визирає білий камінь. Тоді дорога на Гніздичів. Там зараз дивовижно гарний монастир з годинником.Звідти близько до Жидачева. Місце, де був монастир, біля села Гірське. Чорний ліс.

Iлів поблизу Стільско з дивовижними печерами.Озеро Обшир на хуторі Прийма біля Миколаєва. I останнє — печера Прийма, яку неможливо знайти». Під час цієї мандрівки з Матвієм відбуваються різні пригоди —випадок з бабою з кошиками вишень, агрусу та малини у Жидачеві під часторговиці, випадок в Орішківцях з покаліченим хатником, зустріч з музикантами, які йшли грати на весіллі. Це далеко не повний перелік пригод з Матвієм, але тим не менш, в кожному з них розкривається душевний світ героя, його переживання і прагнення.

Роман складається з трьох частин. 

Перша частина складаєть- ся з п’яти розділів. Кожен з яких має свою назву. Ця частина є зав’язкою всього роману— в ній розповідається про містичну смерть дідича Олександра, втечу Матвія і віщі сни маестро Якова, пана Лукаша та Петра.

Друга частина є кульмінацією. Вона складається з сімнадцяти розділів,кожен з яких теж має свою назву. В ній розповідається про пригода Матвія на шляху пошуку тої Прекрасної пані. 

Третя є розв’язкою твору. В ній 11 розділів. Кожен з яких має назву. В цьому розділі розповідається про продовження подорожі Матвія і зустріч з Прекрасною Пані.

Джерело:Пагутяк.docx - Google Диск 

Завдання на урок:перегляньте відеоролики 👇,опрацюйте теоретичний матеріал 👆,прочитайте 👉Зачаровані музиканти — Галина Пагутяк, читати повністю текст твору онлайн. УкрЛіб : Українська Бібліотека (ukrlib.com.ua) 

Дайте усні відповіді на питання:

1. Яке враження справив на вас роман «Зачаровані музиканти»? Як визначила жанр свого твору авторка?

2. Чи погоджуєтеся ви, що роман має ознаки жанру «фентезі»? Поміркуйте, чому цей жанр набув популярності. Обґрунтуйте свої міркування. Чи приваблює вас цей жанр? Аргументуйте свою думку про фентезі.

3. Які проблеми порушує Галина Пагутяк у романі «Зачаровані музиканти»?

4. Деякі дослідники вважають, що одна з провідних тем роману — тема гендерної рівності. Висловте свої міркування щодо цієї тези.

5. Яким постає світ у романі? Чому в ньому співіснують різнорідні світогляди й боги: Зевс уживається з Перуном, святий Іоанн з Іваном Купайлом, люди з Тими, що живуть під землею та літають у небі? Що трапляється, коли ці «паралельні світи» перетинаються?

Д/З:Зробити паспорт твору,прикріпити на перевірку.