02.05.2024

Посилання на урок      

Тема.Головні та другорядні члени речення.

Мета уроку:Узагальнити та систематизувати знання учнів про головні та другорядні члени речення;Повторити правила визначення підмета, присудка, другорядних членів речення;Відпрацювати навички визначення головних і другорядних членів речення в реченнях різної будови;Розвинути вміння учнів правильно розставляти розділові знаки в реченнях з однорідними членами та звертаннями.

Очікувані результати:Учні зможуть дати визначення підмета, присудка, другорядних членів речення;Учні зможуть правильно ставити запитання до підмета й присудка;Учні зможуть знаходити підмет, присудок, другорядні члени речення в реченнях різної будови;Учні зможуть правильно розставляти розділові знаки в реченнях з однорідними членами та звертаннями.

Слово вчителя.

Речення - це слово або сполучення слів, яке виражає закінчену думку або спонукання.

Члени речення - це слова або сполучення слів, з яких воно складається.

Члени речення бувають:

Головні члени речення - це такі члени речення, без яких воно не може існувати.

Підмет - це головний член речення, який позначає предмет думки, про який говориться в реченні, і відповідає на питання хто? або що?.

Присудок - це головний член речення, який позначає дію, стан або ознаку предмета і відповідає на питання що робить?, що з ним робиться?, який він?, хто він?

Другорядні члени речення - це такі члени речення, які доповнюють, пояснюють або уточнюють головні члени речення.

Додаток - це другорядний член речення, який позначає предмет, на який спрямована дія, стан або ознака, що виражається головним членом речення, і відповідає на питання непрямих відмінків (кого?, чого?, кому?, чому?, ким?, чим?).

Означення - це другорядний член речення, який позначає ознаку предмета, що виражається підметом або додатком, і відповідає на питання який?, яка?, яке?, які?, чий?, чия?, чиє?.

Обставина - це другорядний член речення, який позначає місце, час, причину, мету, умову, спосіб дії, стану або ознаки, що виражаються головним членом речення, і відповідає на питання де?, коли?, чому?, навіщо?, як?

Приклад:

Сонце (підмет) сяє (присудок) яскраво (обставина).

В цьому реченні:

Важливо пам'ятати:

Знання про головні та другорядні члени речення допоможе вам:

Завдання на урок:

Д/З:Повторити § 5-9.