13.05.2024

Тема.ПЧ № 4. О.Вишня. «Мисливські усмішки». 

Мета:Ознайомити учнів з гумористичними творами Остапа Вишні, зокрема з його збіркою «Мисливські усмішки».Розвинути в учнів почуття гумору та вміння розуміти та цінувати гумор.Збагатити словниковий запас учнів.Виховати в учнів любов до природи та бережливе ставлення до неї.

Очікувані результати:Учні знають:Основні відомості про життя та творчість Остапа Вишні.Зміст збірки «Мисливські усмішки».Особливості гумору Остапа Вишні.Художні засоби, які використовує автор у своїх творах.Учні вміють:Аналізувати гумористичні твори.Визначати типи гумору.Пояснювати гумор авторів.Використовувати гумор у власному мовленні.Висловлювати власні думки та судження щодо прочитаних творів.Учні відчувають:Зацікавленість гумористичними творами.Бажання читати більше творів Остапа Вишні.Почуття радості та позитиву.

Слово вчителя.

У післявоєнний період О. Вишня створив великий цикл неперевершених за своєю майстерністю, тонкістю відчуття рідної природи «Мисливських усмішок».

«Мисливські усмішки» є найбільш поетичними творами письменника-гумориста. Це справді ліричні вірші в прозі, їх по праву можна назвати лебединою піснею письменника. У центрі всіх творів цього циклу стоять благородні, розумні, кмітливі люди. Вони веселі оповідачі, знавці безлічі мисливських вигадок і охоронці природи, які кохаються в пташинці і звіряткові, деревці і квіточці. За кожний із них стоїть постать, як пише М. Рильський, «справжнього мисливця і при тому поета полювання» — О. Вишні.

Письменник, у цьому і своєрідність циклу його творів, завжди має на увазі слухача його усмішки — це оповідання, розраховані на усну розповідь, на присутність людей і оповідача, з його мімікою і розмовними інтонаціями. Ці твори особливо сильно вражають при слуханні їх у чиємусь невимушеному, без притиску і крику, в безпосередньому і спокійному читанні.

Герої Остапа Вишні — люди високих і благородних поривів, чистої моралі та душевної краси. Вони вміють побачити і оцінити велич і красу природи. Характерною особливістю «Мисливських усмішок» О. Вишні є їх тонкий гумор. Комічного ефекту гуморист досягає багатьма засобами. Це насамперед уміння говорити на повному серйозні про те, що цього аж ніяк не потребує, пояснювати те, що й так усім ясне і зрозуміле. Це, по-друге, використання іншомовності та самозаперечень, виняткових сюжетних ходів і ситуацій, тавтологічних виразів, дотепів і народно-розмовної стихії з широким використанням професіонально-мисливської термінології, мистецької та побутової лексики і т. д.

У «Мисливських усмішках» О. Вишня досяг високого рівня побудови своїх творів. Він надзвичайно винахідливий у розгортанні експозицій та сюжету, у використанні народнопоетичної творчості, у завершенні кожної композиційної частини.

Одним із найулюбленіших прийомів О. Вишні є гротеск. В його усмішках знаходимо свідоме перебільшення зображуваного явища, різні контрасти між реальним, вигаданим чи розказаним оповідачем-мисливцем, поєднання дійсного і фантастичного. Та ніде гуморист не збивається на карикатурне спотворення образу чи характеру.

Навпаки, його гротеск має ліричний, добродушний, інтимний характер. На цьому прийомі тримаються майже всі твори циклу «Мисливські усмішки».

Надзвичайно вдало використовував О. Вишня скарби народно-поетичної творчості. Після прислів’я-приказки казкові зачини надають всім творам чарівної інтимності та ліричності.

В основі всіх «Мисливських усмішок» О. Вишні лежать життєві факти, реальна дійсність. А основне — глибока любов до рідної природи.


Аналіз збірки «Мисливські усмішки» 

  Вершиною розвитку жанру вважаються «Мисливські усмішки», які Максим Рильський назвав «ліричною поезією в прозі». 

 Як мудрий знавець природи й співець її щедротного світу, постає Остап Вишня в усмішках власне мисливських — про перебування людини на полюванні, риболовлі, допитливість і вміння пізнавати звички й характери «мешканців» лісу, степів, річок, озер. Поетичний лад усмішок обумовлений тим, що в них діє спостережливий, багатий душею оповідач, якому притаманне чуття прекрасного і який уміє скористатися народним колоритним словом, знає численні «бувальщини» з мисливського побуту. Цим пояснюється й гумор мисливських усмішок, багатих на всілякі пригоди, пов’язані з невдачами полювальників і кепкуванням над ними рідних і знайомих. В усмішках панує атмосфера поетичності, ліризму. 

  Герой «Мисливських усмішок», який є й оповідачем,— трохи хитрий, трохи дивакуватий у своєму священнодійстві збирання на полювання, в очікуванні зайця або лисиці, у поверненні додому — здебільшого без здобичі або й без рушниці чи шапки. Але завжди він іронічний до себе, доброзичливий і наївний, як дитина. І головне для нього — не трофей, а спілкування з природою. 

  Художні компоненти «Мисливських усмішок»: дотеп, анекдот, пейзаж, портрет, пісня, авторський ліричний відступ, порівняння, епітети, персоніфікація, гіпербола. 

 Усмішки «Відкриття охоти», «Заєць», «Лисиця», «Лось», «Ружжо», «Дикий кабан, або вепр», «Екіпіровка мисливця», «Як варити і їсти суп із дикої качки», «Сом» — ось далеко не повний перелік кращих творів цього циклу. 

  «Мисливські усмішки» — яскрава сторінка не тільки в багатогранній творчості Остапа Вишні, а й у всій українській сатирично-гумористичній літературі.


Джерело: https://ukrclassic.com.ua/katalog/v/vishnya-ostap/2471-analiz-zbirki-mislivski-usmishki Бібліотека української літератури © ukrclassic.com.ua

Остап Вишня - Біографія -ознайомтеся.

«Відкриття охоти» 

«Відкриття охоти» — оповідання зі збірки « Мисливські усмішки » Остапа Вишні розповідає про хвилювання та підготовку мисливців перед першим днем полювання на качок. Сюжет Остап Вишня описує, як «відкриття охоти» відбувається двічі на рік: першого серпня на птицю і першого листопада на звіра. 

Тема: розповідь про відкриття полювання і зміни природи з його учасниками.

Ідея: возвеличення краси природи, прагнення нею насолодитися, а не винищувати під час мисливства.

Основна думка: полювання — це не смертельна загроза птахам і звірам, а спілкування з природою.

Жанр: гумореска, усмішка.

Завдання на урок:


- Що відчуває ліричний герой у казковому світі природи?

-  Чим вам сподобався твір О. Вишні?

-  До чого закликає письменник читача своєю гуморескою?

-  Якими ви уявляєте героїв його твору?


Д/З:Уміти аналізувати усмішки Остапа Вишні.