20.03.2024

Тема.Лірика Т. Шевченка періоду арешту й заслання і після повернення з нього. «Доля». 

Мета уроку:Ознайомити учнів з лірикою Тараса Шевченка періоду арешту й заслання і після повернення з нього.Проаналізувати особливості творів цього періоду.Зрозуміти еволюцію поглядів поета.Розкрити глибину його почуттів та переживань.Розвивати критичне мислення, творчі здібності, навички аналізу тексту.Виховувати почуття патріотизму, любові до України, поваги до особистості.

Очікувані результати уроку:Учні знають:особливості лірики Шевченка періоду арешту й заслання і після повернення з нього;зміст поезії «Доля»;еволюцію поглядів поета;глибину його почуттів та переживань.Учні вміють:аналізувати текст;характеризувати ліричного героя;висловлювати власні думки та судження;робити висновки;аргументувати свою точку зору.

Слово вчителя.

З біографії Тараса Григоровича ви знаєте, що життя Шевченка — це суцільне тяжке випробування. У той час, коли молодий талановитий художник і вже відомий поет був окрилений планами на майбутнє, надіями на творчу самореалізацію, на викладання в Київському університеті, на нього вже чатувала нова неволя — на переправі біля Києва 5 квітня 1847 р.  — арешт за доносом. Небезпечний злочинець. Петербург. Петропавлівська фортеця.

На допитах поет тримався мужньо, гідно і спокійно, сам не втрачав сили духу й інших підтримував, мудро й дипломатично відповідав на запитання чиновників III відділення.

В одиночній камері центральної управи політичної поліції гіркі роздуми поета вилилися в прекрасну лірику, яка свідчить, що не злоба й ненависть, а любов жила в його серці у складний час випробувань. Любов до знедоленої України та її народу, до Бога, своїх побратимів і співчуття до всіх нещасних, навіть до тюремних наглядачів.

 «Доля» (1858 р.)- є складовою триптиху автора «Доля», «Муза» та «Слава», а ще, як і попередня поезія, належить до особистісної лірики.

Виразне читання поезії «Доля»:

Ти не лукавила зо мною,

Ти другом, братом і сестрою

Сіромі стала. Ти взяла

Мене, маленького, за руку

І в школу хлопця одвела

До п’яного дяка в науку.

— Учися, серденько, колись

З нас будуть люде, — ти сказала.

А я й послухав, і учивсь,

І вивчився. А ти збрехала.

Які з нас люде? Та дарма!

Ми не лукавили з тобою,

Ми просто йшли; у нас нема

Зерна неправди за собою.

Ходімо ж, доленько моя!

Мій друже вбогий, нелукавий!

Ходімо дальше, дальше слава,

А слава — заповідь моя.

За жанром вірш «Доля» є ліричною медитацією. Крім того, тут виразно простежується внутрішній психологізм автора.  


Джерело:"Лірика Тараса Шевченка періоду арешту, заслання і після повернення з нього. «Доля», «Росли укупочці, зросли…». Риси автобіографізму в образі ліричного героя" (naurok.com.ua) 


Завдання на урок:перегляньте відеоуроки 👇,опрацюйте теоретичний матеріал 👆 ,дайте усні відповіді на питання: 

Д/З:Вивчити поезію «Доля» напам’ять.