24.01.2024

Тема.Колізія морального й національно-культурного вибору в образах синів Тараса Бульби. Вплив творчості М.Гоголя на розвиток українського письменства. 


Мета: розкрити причини трагічної долі Андрія та Остапа; розвивати вмін­ня порівнювати персонажів; фор­мувати уявлення про сильну особистість, розвивати ус­не мовлення учнів; навички складання порівняльної характе­ристики персонажів; формувати  критичний погляд на жит­тєві явища, описані в художній літературі.

Очікувані результати:Учні розуміють причини трагічної долі синів Тараса Бульби;формують в собі уявлення про сильну особистість;уміють складати порівняльну характеристику персонажів.

Слово вчителя.

Кожна людина хоча б раз у житті стоїть перед вибором. Він може бути різним. Найчастіше стосується честі, совісті, друзів, кохан­ня, Вітчизни…

 М. Гоголь у повісті «Тарас Бульба» теж порушує ці питання на образах Остапа та Андрія. Відомий український поет Т. Шевченко писав: «У кожного своя доля і свій шлях широкий». 

Микола Гоголь наділяє Остапа богатирськими рисами. Він — продовжувач батьківської справи. Для Остапа немає нічого дорожчого за Вітчизну, заради неї він готовий разом з усіма перенести нестерпні муки і смерть.

У сцені страти Остап, що піддається нелюдським тортурам, не втрачає мужності, знаючи, що загибель не марна.

Андрій закохався в молоду польську панночку і перейшов на сторону ворогів, зрадивши батьківщину і батька, і товаришів своїх. Ставши на шлях зради, Андрій «пропав для всього лицарства козацького».

Образи двох братів — це два можливих людських життєвих шляхи. Це або безсмертя в ім’я народного щастя, або безславна смерть зрадника.

Вибір завжди робити важко, особливо коли йдеться про почуття і обов’язок.

Однозначної відповіді на описані Гоголем питання немає і не може бути. Є над чим розмірковувати ще довго.

Образ Остапа - це типо­вий характер козака. Образ Анд­рія контрастує з образом Остапа. Герої повісті опинилися в старозавітній ситуації: «око за око, зуб за зуб». «Учасники українсько-польських конфліктів керуються девізом: кров за кров, помста за помсту. Виходячи з цього принципу, Тарас піднімає руку на власного сина». В епізоді страти Андрія батьком Гоголь ствер­джує думку про неминучу кару за зрадництво. 

Завдання на урок:опрацюйте теоретичний матеріал(вище),перегляньте презентацію до уроку та відеоурок,дайте усні відповіді на питання:

- Чи усвідомлював Андрій, що став  зрадником? Що спонукало його до зради?

- Чи усвідомлював Остап, що може загинути?  Чим мотивовані його дії ?

- У чому полягає трагізм долі братів Бульбенків? Чи була у них можливість вибору свого шляху?

- Як ви гадаєте, у чому сила, у чому слабкість Остапа, Андрія?

Д/З:Зробити характеристику Остапа та Андрія,прикріпити на перевірку в ЕЩ.

Колізія морального й національно-культурного вибору в образах синів Тараса Бульби.pptx