17.04.2024

Тема.Пантелеймон Куліш – відомий письменник. «Чорна рада» - перший україномовний історичний роман-хроніка. Походження його назви. Історична основа й авторська уява, романтичність стилю.

Мета уроку:Ознайомити учнів з життям та творчістю Пантелеймона Куліша;Проаналізувати роман "Чорна рада" як перший україномовний історичний роман-хроніку;Розкрити історичну основу твору та елементи авторської уяви;Визначити характерні риси романтичного стилю в романі;З'ясувати мету та очікувані результати написання роману "Чорна рада".

Очікувані результати:Учні зможуть:Розповісти про життя та творчість Пантелеймона Куліша;Визначити історичну основу роману "Чорна рада";Охарактеризувати елементи авторської уяви в романі;Визначити характерні риси романтичного стилю в романі;Проаналізувати мету та очікувані результати написання роману "Чорна рада";Аргументовано висловлювати свої думки та судження щодо прочитаного.

Слово вчителя.

Пантелеймон Куліш та його "Чорна рада"

Відомий письменник:

Пантелеймон Куліш (1819-1897) - визначна постать в українській літературі. Він був не лише талановитим письменником, але й істориком, мовознавцем, фольклористом та етнографом. Його твори, як поезія, так і проза, відіграли значну роль у розвитку української національної свідомості та культури.

Біографія:Куліш Пантелеймон Олександрович - Біографія (ukrlit.net) 

"Чорна рада":

"Чорна рада" - це історичний роман-хроніка, виданий у 1857 році. Цей твір вважається першим україномовним історичним романом і є одним із найвизначніших творів української класики.

Походження назви:

Назва "Чорна рада" походить від історичної події, яка сталася в 1663 році. Це була рада гетьманів, на якій обирали нового гетьмана України після смерті Богдана Хмельницького. Рада проходила в Ніжині й супроводжувалася запеклою боротьбою за владу між двома кандидатами - Якимом Сомком та Іваном Брюховецьким. Ця боротьба призвела до кровопролиття й розколу в українському суспільстві, тому й отримала назву "Чорна рада".

Історична основа й авторська уява:

"Чорна рада" ґрунтується на реальних історичних подіях, але Куліш також додав до роману багато вигаданих сюжетних ліній та персонажів. Він зобразив життя та побут українського народу 17 століття, його звичаї, традиції, вірування та мову. Автор майстерно поєднав історичну правду з художнім вимислом, створивши захопливу й динамічну розповідь.

Романтичність стилю:

"Чорна рада" написана в романтичному стилі, який був популярним у 19 столітті. Для цього стилю характерні емоційність, експресивність, динамізм сюжету, увага до внутрішнього світу героїв, контраст між добром і злом. Куліш майстерно використовував ці прийоми, щоб створити атмосферу епохи та зацікавити читачів долею своїх героїв.

Найвизначніший твір П. Куліша — роман «Чорна рада». Його поява засвідчила піднесення української прози на новий, вищий рівень після повістей Г. Квітки. Загалом це одне з вершинних досягнень вітчизняної літератури.

Працювати над романом митець почав, очевидно, ще 1843 р. Перша редакція була завершена вже 1846 р. Проте арешт і заслання перешкодили публікації повного тексту твору. У 50-х роках П. Куліш створює другу редакцію роману. 1857 р. «Чорна рада» виходить друком одразу українською (у Петербурзі) і російською (у Москві) мовами.

За час, що минув між двома редакціями роману, помітно змінилися погляди П. Куліша. На зміну романтичному захопленню козацькою добою прийшов похмурий скепсис. Ось чому в «Чорній раді» письменник то звеличує Запорожжя, то проклинає його.

«Чорна рада» — перший україномовний роман в історії літератури. За жанром це соціально-історичний роман-хроніка (адже в ньому відображено справжні події минулого в їхній часовій послідовності й історичних осіб, які брали участь у цих подіях, стосунки різних суспільних верств).

Теорія літератури

Роман — це складний за побудовою і великий за розміром епічний прозовий (зрідка — віршовий) твір, у якому широко охоплені життєві події та багатогранно змальовані персонажі.

Серед багатьох форм цього жанру вирізняють, зокрема, історичний роман — це епічна розповідь про давноминулі епохи, події, історичних осіб. Нерідко такі твори будуються як романи-хроніки, тобто події в них описано хронологічно послідовно.

Творячи «Чорну раду», П. Куліш брав за взірець історичні романи дуже популярного тоді в Україні В. Скотта. Та це тільки частковий вплив. Загалом же роман дуже оригінальний, самобутній.

Історична основа твору. У романі змальована одна з найтрагічніших в історії України доба Руїни після смерті Б. Хмельницького (1657). Доти єдина й сильна гетьманська держава почала занепадати, її розкололи на дві частини — Правобережжя й Лівобережжя. Почалася довга кривава боротьба за гетьманську владу. Основними претендентами на булаву були: на Правобережжі — Павло Тетеря, якого підтримувала Польща, на Лівобережжі — переяславський полковник Яким Сомко та кошовий отаман Запорозької Січі Іван Брюховецький.

На старшинській раді 1662 р. гетьманом було обрано Сомка, який намагався повернути державі недавню єдність, силу та незалежність, виступав проти польського й московського втручання у внутрішні справи України. До затвердження царем він залишався наказним гетьманом. Проте цар не затвердив Сомка, підозрюючи його в сепаратизмі.

Складна політична боротьба призвела до Чорної ради під Ніжином у червні 1663 р., на якій було скинуто Сомка й обрано гетьманом Івана Брюховецького. Чорною цю раду назвали тому, що в ній брала участь, крім козаків, ще й сільська та міська біднота (чернь).

Брюховецький завоював прихильність царських воєвод хитрощами й підкупом, народ піддурив обіцянками різних полегкостей. Ставши гетьманом, він жорстоко розправився зі своїми суперниками, зокрема стратив Сомка, а феодальне гноблення народу ще більше посилив. Проти Брюховецького, його старшини та царських воєвод вибухали повстання. Під час одного з них він був убитий.

Доба Руїни тривала до 1687 р., коли гетьманом Лівобережної України став І. Мазепа.

Джерела роману:

✵ козацькі літописи, зокрема «Літопис Самовидця» (який, до речі, саме П. Куліш першим дослідив і надрукував);

✵ народні історичні пісні й перекази;

✵ «Історія Русів» та інші праці українських, польських і російських істориків.

Додаткові відомості:

Джерело:Пантелеймон Куліш «Чорна рада» - Література українського романтизму (ukrlit.net) 


🔴 Завдання на урок:перегляньте відеоуроки 👇,опрацюйте теоретичний матеріал 👆 .

Прочитайте 👉 : Чорна рада (скорочено) — Пантелеймон Куліш, читати стислий переказ онлайн скорочено на УкрЛіб (ukrlib.com.ua) 

Д/З:Знати зміст твору,зробити хронологічну таблицю життя та творчості П.Куліша.