06.03.2024

Тема.Поема «Катерина». «Вічна» тема матері й сина. Еволюція жіночого образу у творах Шевченка.

Мета уроку:Ознайомити учнів з поемою Тараса Шевченка «Катерина».Розкрити «вічну» тему матері й сина.Простежити еволюцію жіночого образу у творах Шевченка.Розвивати навички аналізу поетичного твору.Виховувати почуття поваги до жінки-матері.

Очікувані результати:Учні зможуть:Визначити тему та ідею поеми.Переказати сюжет поеми.Визначити особливості композиції поеми.Охарактеризувати головних героїв.Виразно читати вірш.Висловити власні думки та почуття, викликані поемою.

Слово вчителя.

Жіноча доля – одна з найболючіших тем української літератури. Мати – першооснова життя, без неї нічого немає на Землі. Із прадавніх часів возвеличує людство цей святий образ у пісні, молитві, думах і піснях.

Поет усвідомлював, що зможе порятувати те суспільство, яке духовно зростає. Так зростає, еволюціонує жінка в поемах «Катерина», «Наймичка». Зверніть увагу на слово «еволюціонує», воно означає передусім удосконалення. Поеми написані на різних етапах творчості, тож у них по-різному втілено жіночі долі: романтично – у поемі «Катерина», реалістично-побутово – у «Наймичці».

Поему «Катерина» Т.Шевченко написав у 24 роки, отже, життєвий досвід поета не такий і великий, проте у творі відчувається рука вже досвідченого майстра й людини. Образ жінки-кріпачки поетові був близький своїм трагізмом: багатостраждальною була доля його матері, яку «у могилу нужда та праця положила», і рідних сестер, у яких «у наймах коси побіліли».

У поемі розповідається про трагічну долю покритки й дитини-безбатченка в умовах тогочасного суспільства, у якому норми народної моралі були надто жорстокі. Відомо, як у той час ставилися до матерів, які народжували позашлюбних дітей: їх цуралися навіть батьки.

Однак Шевченко не цурається зганьблених жінок, а стає на їхній захист.

Постійна увага Т. Шевченка до трагічного становища жінки у часи кріпацтва зумовлюється тим, що саме вона була найбільш пригнобленою і скривдженою: поневірялась на панщині, зносила тяжкі кари, нерідко була змушена стати жертвою тваринної похоті поміщиків і, крім того, постійно перебувала під гнітом родинним. Наскільки нестерпним було становище жінки, свідчить хоч би той факт, що в Київській губернії, наприклад, за один тільки 1839 рік, покінчило самогубством 37 дівчат-покриток.  Для Шевченка щаслива доля жінки-кріпачки була не тільки суспільним, але й особистим, глибоко інтимним горем. Його рідну матір „ще молодую у могилу нужда та праця положила”. Подруга його юнацьких літ, Оксана Коваленко, стала жертвою кріпосницького ладу. Рідні сестри поета поневірялись на панщині.Серед творів, присвячених показові гіркої жіночої долі, особливе місце посідає „Катерина”.

Робота над текстом поеми «Катерина».👉Катерина — Тарас Шевченко, читати повністю текст твору онлайн. УкрЛіб : Українська Бібліотека (ukrlib.com.ua) 

У поемі «Катерина» перемогла в героїні зраджена жінка над жінкою-матір'ю. хоча Шевченко не засуджує її, а багаторазово по-братньому застерігає, називаючи при цьому «моя Катерина», «серце моє». Матеріал для свого твору Кобзар узяв із жорстокої дійсності. Згідно зі статистичними даними, 1837 року в Київській губернії було 37 самогубств зганьблених дівчат. Тому поема «Катерина» є криком зболеної душі за долю сестер-українок. Ця тема наскільки хвилювала Тараса Григоровича, що він звернувся до неї у своїх живописних творах. 

Завдання на урок:опрацюйте навчальний матеріал ☝️,перегляньте відеоуроки👇 та репродукцію картини Т.Шевченка "Катерина".Дайте усні відповіді на питання.

Порівняльна характеристика поеми «Катерина» Т.Шевченка з репродукцією його картини «Катерина».


Д/З:Скласти сенкан до слова Катерина.