26.02.2024

Посилання на урок    

Тема.Узагальнена ідея поеми «Кавказ» - неприйняття насильства, поневолення людей, осуд загарбницьких воєн.

Мета уроку.Навчальна:Ознайомити учнів з поемою Т. Шевченка «Кавказ».Розкрити ідейно-художній зміст твору.З'ясувати роль художніх засобів у творі.Виховувати почуття національної свідомості, співчуття до поневолених народів.Розвиваюча:Розвивати навички аналізу тексту, виразного читання, зв'язного мовлення.Збагачувати словниковий запас учнів.Розвивати творчі здібності.Виховна:Виховувати любов до України, почуття патріотизму.Виховувати повагу до інших народів.Формувати активну життєву позицію.

Очікувані результати:Учні знають зміст поеми «Кавказ».Учні розуміють ідейно-художній зміст твору.Учні вміють аналізувати текст, виразно читати, давати характеристику героям.Учні висловлюють власні думки та почуття щодо прочитаного.Учні виховані в дусі патріотизму, поваги до інших народів.

Слово вчителя.

Для політики російського царату характерними були загарбницькі війни, і одна із них — у 1840-1845 роках — за приєднання Кавказу. 

Шевченко не міг на це не відгукнутися, особливо коли прийшла звістка про загибель у війні проти горців його друга Якова де Бальмена, художника, що ілюстрував «Кобзар», познайомившись влітку 1843 р., Бальмен і Шевченко щиро заприятелювали.

Як офіцер, де Бальмен мусив відбувати службу на Кавказі, хоча засуджував ту несправедливу війну, співчував народам, що захищали свою незалежність.

Товариш, воюючи в складі російської армії загинув від рук кавказців, але поет розумів, що його і тисячі інших, таких, як він, вбив саме царат., тому гнівно засудив колонізаторів у поемі «Кавказ», оспівавши мужність, волелюбність і гордість кавказьких народів, які, хоч і не перемогли, але дали гідну відсіч загарбникам. Розбурхані переживання вилилися поетичними рядками.

У поемі немає сюжету, немає героїв, окрім самого оповідача — ліричного героя. Говорячи про горців, Шевченко звертається до образу Прометея.

Лірична поема - великий поетичний твір, у якому розгортається широка панорама почуттів, переживань і думок героя, а епічний сюжет відсутній.

Інвектива ( з лат. нападати, лайлива промова) – пряме, найгостріше засудження певної вади.

Іронія – прихована, часто доброзичлива насмішка

Сарказм – пряма, дошкульна насмішка

Зміст твору:

І частина. Прометей і орел ( контрастні символи: Прометей – незламність, титанізм нароу; орел – царат, можливо асоціюється з гербом Росії)

ІІ частина. Молитва ( монолог-звернення до Бога)

ІІІ частина. Полювання на волю ( монолог колонізатора звернений до горця)

ІV частина Самовикриття російського шовінізму ( засуження священників, вони проповідували «не убий», а самі благословляли на масове вбивство і таке інше)

V частина. Яків де Бальмен ( інтимне звернення до загиблого друга)

Образи поеми: 

-образ Прометея;

-образ орла;

-образ колонізатора.

Завдання на урок:Опрацюйте відеоуроки 👇,теоретичний матеріал 👆  Дайте усні відповіді на запитання:

-Кому присвячена поема?

-Які історичні події покладені в основу твору?

-Через що Т.Шевченко вважає винним у смерті друга самодержавство?

- Яка основна думка твору?

Д/З:Зробити паспорт твору,прикріпити на перевірку в ЕЩ.