27,29.03.2024

Посилання на урок       

Тема.ПЧ. М.Трублаїні «Шхуна «Колумб».

Мета уроку:Ознайомити учнів з повістю М. Трублаїні «Шхуна «Колумб».Проаналізувати сюжет твору, його композицію.Зрозуміти ідейний зміст повісті.Дати характеристику героям твору.Вдосконалити навички аналізу тексту, виразного читання, переказу.

Очікувані результати уроку:Учні знають:зміст повісті «Шхуна «Колумб»;особливості сюжету та композиції твору;ідейний зміст повісті;характеристики героїв.Учні вміють:аналізувати текст;характеризувати героїв;висловлювати власні думки та судження;робити висновки;виразно читати;переказувати текст.

Слово вчителя.

Народився М. П. Трублаїні (справжнє прізвище Трублаєвський) 25 квітня 1907 року в селі Вільшанка на Поділлі (тепер Крижопільський район Вінницької області). Батько його був лісорубом, а мати вчителькою. 1915 року Миколу віддали до Немирівської гімназії. Він добре вчився. Алевітер героїки та мандрів не дав йому закінчити навчання. У роки громадянської війни хлопець рушив на фронт. Дорогою впав з поїзда і зламав ногу. Після одужання організував хату-читальню в селі Черепівка, керував місцевою самодіяльністю. Працював у редакції газети «Червоний край». 1925 року М. П. Трублаїні за направленням їде вчитися на Всеукраїнські курси журналістики до Харкова. Тоді ж майбутній письменник навчається на фізико-математичному факультеті Харківського інституту народної освіти. Згодом стає кореспондентом газети «Вісті». У цей період розпочались життєві мандрівки Миколи Петровича, наповнені відвагою, суворими та важкими випробовуваннями, які він витримав з честю та гідністю.

Перелік мандрівок письменника:

1928 рік. Поїздка до Владивостока кореспондентом від української республіканської газети «Вісті».

1929 рік. Участь у двох рейсах на криголамі «літке». Тропічний рейс із Севастополя до Владивостока та арктичний — з Владивостока до островаВрангеля. За участь у цьому героїчному поході Миколу Петровича було нагороджено медаллю «За врангелівський похід 1929 року».

1930 рік. Подорож на пароплавах «Сєдов». та «Сибіряков». до Землі Франца-Йосифа.

1931 рік. Мандрівка в тайгу, де розгорталось велике будівництво на річці Ангара.

1932 рік. Участь у експедиції на криголамі «Русанов». у Біле море, мандрівка в Карелію на Кольський півострів. Там Микола Петрович Трублаїні хотів побачити місце розробки важливих для сільського господарства апатитів.

Подорожі надихнули Миколу Петровича на творчість. Він почав писати книжки для дітей. 1931 року вийшла у світ його перша книжка «До Арктики через тропіки». Незабаром у бібліотеках та книжкових крамницях з’явились книжки Миколи Трублаїні «Курсом норд-ост». «» Літке». — переможець криги». «Вовки женуться за оленями». «Лахтак». 1941 року виходить остання прижиттєва книжка письменника «Життя за Батьківщину». А всього за ці десять років було надруковано понад 30 книжок М. Трублаїні. Його творчість — це ціла епоха в літературі для дітей. Майже всі персонажі творів письменника виписані з натури, вони постійно в активному русі. У книжках письменника про Північ правдиво змальовано побут та звичаї корінних північних народів: чукчів, ескімосів, якутів. Багато героїв оповідань та повістей письменника — підлітки. Але в Миколи Петровича є багато оповідань для дошкільників і дітей молодшого шкільного віку. Наприклад, «Крила рожевої чайки». «Мандри За- комарика». «Про дівчинку Наталочку та сріблясту рибку». тощо.

Шхуна “Колумб” — це захоплива повість Миколи Трублаїні, яка розповідає про пригоди юнака Марка, який жив на маленькому острові. Його батько працював наглядачем на маяку, а Марко сам працював на шхуні “Колумб”. Одного дня, під час дощу та бурі, Марко зустрів незнайомку з палицею та зонтом.Ця дівчина стала для нього загадкою, і він почав докладати зусиль, щоб розгадати її таємницю.

Джерело: www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=6541 

ІСТОРІЯ НАПИСАННЯ

Повість  «Шхуна  «Колумб» була  написана  після  подорожі Трублаїні до  Криму  разом з  Клубом  юних  дослідників  підводних  глибин у 1938 році.

 Міжнародна обстановка в цей час була напруженою. Над Європою і світом збирали­ся чорні хмари, почалася друга світова війна. Країна, го­туючись  до оборони, виховувала   людей  у  дусі  пильності, допомагала  в  цьому  література. Змальовуючи  боротьбу  патріотів  проти  шпигунів, диверсантів, письменники  викривали  підступи  іноземних  розвідок, закликали  до  готовності  дати  рішучу  відсіч  ворогам.       М.Трублаїні у творі «Шхуна «Колумб» також розробляє  тему  обо­рони  Батьківщини.            

Іноземна  розвідка  хоче заволодіти  кресленнями  професора  Ананьєва щодо торіанітового  піску  та  гелію,  але  на  заваді  їм  стають  українські  діти–патріоти Марко  Завірюха,  Люда Ананьєва  Яся  Знайда.

Близький приятель письменника Я. Гримайло згадує: «...коли писав він «Шхуну «Колумб», вивчив всю техніку мореплавства, починаючи від найпотужніших та найновіших лінкорів і  кінчаючи  звичайнісіньким  човном. Їздив  у  порти, знайомився  з  життям  моряків, сам  побував  на  во­ді  і  під водою, на  підводному  човні  і  навіть  у  скафандрі  водолаза»

Отже,  Трублаїні  створив  яскраві  образи  українських  людей - патріотів  своєї  Батьківщини, змалював  їхній  багатий  духовний  світ. Ці  люди  різні  за  віком  (починаючи  від  найстарішого  мореплавця  з  Лебединого  острова  80-літнього  Махтея  і  кінчаючи  восьмирічним  Грицьком), професією, рівнем  розвитку  (від  вченого  Ананьєва  до  простих  рибалок), характерами  (твердого, як  криця, поривистого  і  безстрашного  Марка  Завірюхи  і  до  м’якого, лякливого, «страхопудливого, але  щирого  рибалки»  Андрія  Камбали). Та  всі  вони  глибоко  віддані  Батьківщині.

Завдання на урок:опрацюйте навчальний матеріал ☝️,перегляньте відеоуроки👇, прочитайте 👉 Шхуна "Колумб" (скорочено) — Микола Трублаїні, читати стислий переказ онлайн скорочено на УкрЛіб (ukrlib.com.ua) .

Дайте усні відповіді на питання:

— Яке було призначення шхуни?

— Яким був склад команди? Як Марко потрапив на шхуну?

— Яке завдання мав агент 22?

— Чому Ковальчук вимушений був погодитися на умови Анча — допомагати йому?

— Завдяки чому шхуна залишилася цілою? Яких зусиль було докладено Максимом для цього? Як це характеризує героя?

— Яких страждань зазнали Яся, Марко і Люда, перебуваючи на підводному човні?

— Що довелося пережити Люді? Як вона боролася за виживання? Чи вдалося врятувати Люду водолазам?

Д/З:Дати письмову відповідь на питання:Хто з юних героїв вам найбільше сподобався і чим?