Sunkios ligos kamuojamiems vaikams - medžių paguoda

Čia buvo Šilutės vaikų tuberkuliozės sanatorija. "Šilutės naujienų" nuotrauka


Jau ir pati ilgiausia metų diena, o me­džiai suvargę, vaiskrūmiai susirietę ir parudavę. Kur matyta, kad per patį šienapjū­tės karštymetį taip ilgai nebūtų lietaus? Bene nelabasis nusižiūrėjo Šilutę - po tvankių, slogių dienų gegužės pabaigoje, kai miestiečiai iš visos Lietuvos ir iš to­liau lavina griuvo į pajūrį, staiga kelias naktis spustelėjo šalnos, ir tokios smar­kios, šešių-septynių laipsnių, kad bulvių, pomidorų daigai šilutiškių daržuose bemat nuleipo. 

O paskui iškart stojo sausra, ir taip jau beveik mėnuo. Visur pliaupia lie­tus - Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir kur tiktai nori, pagaliau net pašonėje, prie jū­ros, o Šilutėje - ne. Ne ir ne. Rodos, prisigūžė prie žemės žagrenis, kone atrė­mė savo šakas į Šilutės valkų tuberkuliozės sanatorijos „Eglutė" pastatą, dar labiau nusvarino kasas gluosniai parke... 

Vytautas Tamašauskas, šios sanatorijos direktoriaus pavaduotojas, anksti rytą, kaip visada, išeina į kiemą ir apsidairo. Atrodo, kad ir šiandien dangus nežada lietaus. Toks jis buvo vakar, toks užvakar ar prieš kelias dienas - murzinai pilkas, aptrauk­tas juosvais debesimis, iš kurių, manyk, tik ir pabirs vandens lašai kaip pupos. Bet nebyra, nors tu ką. Tik įkyrus rytys smel­kia, tarsi spalio vidury, dulkes nuo gatvių pusto. 

Nesmagu Tamašauskui, kai gamtoje ši­taip. Rūpestis kasdien traukia į sanatoriją, į jos parką, sodą, kuriems puo­selėti paskirta daugiau kaip dvidešimt me­tų. 

Tada, 1961-aisiais, buvo taip: nebetilpo valkų sanatorija Šilutės ligoninės pastate. Ankšta, nė apsisukti nėra kur. Nusižiūrėjo medikai buvusią pamestinukų prieglaudą pačiam miesto vidury. Kodėl ne? Pastatas senokai statytas, bet palopius, paremontavus - gyventi galima. Liūdniausia ne tai. Liūdniausia, kad prieš jį plyti tik plynas laukas. O kokia gi valkų sanatorija, kai taip? Ar panorės palikti čia savo sunegala­vusius mažiukus tėvai, kai išvys tą niūro­ką raudonų plytų mūrą ir bulvių sklypus prieš jį? Ir kaip tie paliktieji čia jausis? 

Tokie klausimai nedavė tada ra­mybės ir Vytautui Tamašauskui, ir sanatori­jos vyriausiajai gydytojai Joanai Milukienei, kuri vadovauja sanatorijai nuo pat jos įsikūrimo. Būtume neteisūs, jei visą tą grožybę, kuri supa sanatoriją šiandien - tas ramių eglių, ūksmingų liepų alėjas, nemažą sodą ir gėlynus - skirtume vien Vytauto Tamašausko nuo­pelnams. Žinoma, vargu rasite šilutiškį, ku­ris nežinotų, kaip jis puoselėja gamtos grožį, koks geras sodininkas yra sanatorijos direktorės pavaduotojas. Ir vis dėlto šį didelį darbą nuveikti galėjo tik viso sanatorijos kolektyvo rankos. Be abejo, ne be Joanos Milukienės priatarimo, Vytauto Tamašausko entuziazmo. 

Sanatorijoje stropiai saugomi seni albumai. Kiek patamsėjusiose nuotraukose - linksmi medikų, vaikų veidai. Vieni laiko sodinukus, kiti rūpestingai apkasa juos žeme, tiesia pirmuosius takus. Graudu žiūrė­ti į tą dar tuščią, suverstą, tarsi bevaisę žemę, plonutėlius medelius valkų rankose. Keista ir miela dabar eiti tomis vėsiomis alėjomis, žvelgti į banguojančias egles, lie­pas, klevus, kaštonus ir maumedžius - štai kokie išsistiebė! Laikas bėga, ir pagarba tam, kas moka kurti grožį sau ir kitiems. 

O lengva nebuvo. Ir sodinukai ne visi prigijo, ir pavaduotojo - pedagogo, dėstančio sanatorijoje valkams istoriją, užsispyrimą ne visi suprato, keistu laikė. Niekada Vytautas Tamašauskas negalėjo ramiai praeiti pro skurstantį medelį. Ir da­bar jis širsta:

- Sodina žmonės nemažai, tik kas iš to? Per talką ar kita kokia proga sukaišo medelius žemėn, išsiskirsto ir juos pamiršta. Ir vargsta medeliai... O rei­kia tiek nedaug - bent iš pra­džių palaikyti sodinuko gyvybę, palaistyti jį. O paskui jis sulapos ir pats toliau augs. 

Nesupranta šis aukštas, pražilęs, gerašir­dis mokytojas ir daugelio žmonių atšalimo gamtai, nesuvokia, kaip čia yra, kas kal­tas, kad tiek daug jaunų žmonių dabar nepastebi kerinčio jos grožio, o gal nenori jo pastebėti, kad visi turi daug visokiausių rūpesčių rūpestėlių, bet tik ne dėl nuskriaustos eglaitės ar ištryptos, prišiukšlintos pievelės pamiškėje, išnykusios žuvies kažkada labai žuvingame upelyje... 

Daug galvoja jis apie tai, vaikštinėdamas parko takais. Ir sanatorijos gyventojams - daugiau kaip šimtui valkų - stengiasi įs­kiepyti meilę parkui Ir sodui. Vaikai noriai čia dirba, prižiūri medžius, gėles ir, kaip tvirtina vyriausioji gydytoja Joana Milukienė, tai labai padeda jų sveikatai. 

O prieš keliolika metų Vytautas Tama­šauskas susidomėjo ir fotografija. Ji  padeda jam dar labiau susigyven­ti su gamta, gerte gerti jos spalvas ir niuansus. Su fotoaparatu valandų valandas jis gali vaikščioti po parką ar mišką, ieš­kodamas įdomios detalės ar neįprasto spal­vų sušvytėjimo. 

Pavasarį jo puoselėtame parke baltai sušvinta obelys, rausvais žiedais apsipila gudobelė. Akį traukia neįprasti svyrantys šermukšniai, raudonieji lazdynai, rododendras, cuga, kanos. Nemažai retų medžių išvysi šitame parke. O kaip gera čia vidurvasary, kai medumi pakvimpa liepos. Ar rudenį, kai gelsvai rusvas lapų kilimas padengia parko takus. Taip pat ir žiemą, kai vaiskios sidabrinės eglaitės užsideda dar baltesnes už jas sniego kepures, kai visi medžiai nurimsta po baltu apklotu... 

Žurnalas "Mūsų gamta", 1982 m. Nr. 12, p.16