Prakaito kvapas - geriausias uodo orientyras

"Pro mikroskopą uodai ir erkės atrodo gražūs", - tikina medicinos entomologė Milda Žygutienė. Romo Jurgaičio nuotrauka

Vasarą poilsiautojai ir grybautojai vos spėja gintis gintis nuo uodų. Kodėl jų tiek priviso? Apie tai pasakoja šiuos įkyrius vabzdžius tyrinėjanti biomedicinos mokslų daktarė, Lietuvos užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro medicinos entomologė Milda Žygutienė.

Mėgsta šilumą ir vandenį

- Kai šilta ir dažnai lija - uodams tiesiog rojus. Kuo šilčiau, tuo greičiau vyksta visos uodo gyvenimo stadijos: bręsta į vandenį padėti kiaušinėliai, vystosi lervos, lėliukės, iš jų ritasi suaugėliai.

Viena patelė (priklausomai nuo rūšies ir nuo to, kiek atsigėrė žinduolio kraujo) kelis kartus vasarą padeda nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų kiaušinių, o tų patelių - milijonai.

- Vyrai mėgsta pajuokauti: kanda ne uodai, o uodės.

- Taip, nes joms gamtos pavesta pratęsti giminę. Be žinduolių kraujo jų organizme negalėtų formuotis kiaušinėliai. O patinas po patelės apvaisinimo žūva.

- Vadinasi, tie, kuriems atostogos išpuolė merkiant lietui, dvigubai nelaimingi: ir oras bjaurus, ir uodės kanda.

- Šiemet išlošė atostogavę anksčiau - pavasarį sausra išdžiovino daug mažų vandens telkinių, kuriuose uodai veisiasi. O paskui lietus pridarė daugybę uodų peryklų. Juk jie veisiasi ir mažose balutėse, apskritai ten, kur yra bent šlakelis kitas vandens - lauke paliktuose induose, išmestose senose padangose ir t.t.

Tiesa, esama ir ankstyvųjų, vadinamųjų šalčiamėgių, uodų, kurie išsirita dar sniegui tirpstant. Jie taip pat ieško kraujo. Lietuvoje paplitusios 22 kraujasiurbių uodų rūšys. Gausiausios – Aedes cantans, A. cataphylla ir A. communis. Tai vadinamieji miško uodai.

Gali platinti maliariją

- O kambariuose gyvenantys uodai - kitokie?

- Tai rūsių uodai - Culex pipiens. Jie veisiasi ir kandžiojasi ištisus metus. Šiems uodams veistis užtenka mažos balutės rūsyje, kanalizacijos trasoje ar kitoje nešaltoje patalpoje. Išsiritę prasiskverbia į kambarius. Nuo jų įkandimo niežti labiau negu nuo miško uodų.

Daugelis uodų gali platinti virusus. Kai kuriose šalyse dėl šių vabzdžių įkandimo užregistruota net susirgimų encefalitu. O maliariniai uodai Anopheles maculipennis platina sunkią ligą - maliariją.

- Daug kas mano, jog tokių vabzdžių esama tik atogrąžų kraštuose.

- Netrūksta jų ir Lietuvoje. 1992-1996 metais tyrėme maliarinių uodų lervas daugiau kaip 70 vandens telkinių įvairiose šalies vietose. Daugiausia (56-70 lervų viename tvenkinyje) aptikome Anykščių, Kėdainių ir Kretingos rajonuose.

Šios rūšies uodai veisiasi tik švariame vandenyje (prieš dėdamos kiaušinius, uodės net paragauja, ar jis švarus). Ypač joms patinka užžėlusios, gerai saulės apšviečiamos kūdros, kurių išsikasa žmonės prie sodybų. O dienoja maliariniai uodai tamsiose patalpose, dažniausiai tvartuose.

Užuodžia anglies dvideginį

- Tačiau negirdėti, kad kas nors sirgtų maliarija.

- Dabar ne, o po karo, ypač 1945-1949 metais, toji liga išguldė daug žmonių. Nuo 1957 metų vietinė maliarija neužregistruota, mat į uodų peryklas buvo išpilta daug pesticidų.

Tačiau neretai pasitaiko, kad maliarija žmonės užsikrečia kituose kraštuose, jos sukėlėją parsiveža čia. Prieš vykstant į tas šalis, kur paplitusi maliarija, būtina vartoti vaistus, apsaugančius nuo šio susirgimo.

Užkrėsti gali ne bet kuris maliarinis uodas, o tiktai tas, kuris atsigėrė maliarija sergančio žmogaus kraujo. Be to, kad maliarijos sukėlėjas subręstų maliarinio uodo organizme, turi būti ilgai ir pakankamai šilta. Todėl mes, higienistai, nuolatos sekame ir registruojame vidutines paros temperatūras.

- Dažnas stebisi: ir kam gi Dievas tuos uodus sukūrė?

- Gamtoje viskas būtina. Uodų lervomis maitinasi žuvys, varliagyviai, driežai, paukščiai. Be to, šie vabzdžiai mažina tų gyvūnų, kurių gali prisiveisti pernelyg daug, skaičių - juos nualina. Taigi nepeikime per daug uodų, juo labiau kad jų įkandimas ne toks baisus, kaip kraujasiurbio mašalo ar erkės.

- Vieni žmonėms uodų įkandimui yra labai alergiški, kiti šių vabzdžiųnebijo, sako - "Mano kraujas uodams neskanus".

- Alergiškų iš tiesų yra nemažai. O dėl neskanaus kraujo – netikiu. Uodai reaguoja į kvapus, šilumą ir ypač - anglies dvideginį, kuris išsiskiria iš žmogaus jam kvėpuojant, prakaituojant. Anglies dvideginį uodai užuodžia iš tolo ir bematant prisistato. Mažiau prakaituojantys žmonės rečiau ir puolami.

Tyrimai Afrikoje parodė, jog uodai dažniau kanda nėščias moteris. Jeigu tai tiesa, galbūt ją galima paaiškinti tuo, jog nėščių moterų spartesnė medžiagų apykaita, jos daugiau išskiria anglies dvideginio.

Tabakas nužudo akimirksniu

- O rūbų spalva uodų nedomina?

- Ryškesni drabužiai juos vilioja, nes uodai, skirtingai negu erkės, turi akis. Be to, nereikėtų vilkėti plonais drabužiais. Tačiau kai šilta, šito mažai kas paiso.

- Kuriuo paros metu uodai labiausiai puola?

- Kai labai alkani - visada, tačiau ypač - saulei tekant ir leidžiantis. Vengia tiesioginių saulės spindulių, stipraus vėjo.

- Gerai rūkaliams: plėšia cigaretę ir uodai traukiasi.

- Net maža tabako dozė šiems vabzdžiams yra mirtina. Kai aš prisirenku į indą uodų ir juos reikia numarinti, kad galėčiau tyrinėti po mikroskopu, pakviečiu į kabinetą rūkančius kolegas (mat pati nerūkau). Jiems tai - nemažas džiaugsmas: pūsteli dūmą į kolbą ir uodai kaipmat patiesia kojas.

Tačiau kur kas geriau gintis nuo tų gyvūnėlių repelentais, kurių dabar vaistinėse netrūksta.

Po bulviakasio pasitrauks

- Kuriuos repelentus rinktis?

- Reikia atkreipti dėmesį į tai, kiek laiko preparatas atbaidys uodus. Tai parašyta etiketėse. Kuo ilgiau, tuo geresnis.

Alergiški žmonės turėtų pirma patepti savo rankos riešo vidinę pusę, kuri yra jautri organizmo vieta. Jeigu net po pusvalandžio neperšti, neraudonuoja - galima tą repelentą naudoti. Vaikams pirkite tiktai žele, nes jų oda ypač jautri, jie nuo uodų įkandimų taip nusikaso, kad gali įsimesti ir infekcija.

Yra ir uodus atbaidančių žvakių, elektros lempučių. Liaudiški būdai nubaidyti uodus - pakaitinti keptuvėje šlakelį acto arba kamparo aliejaus, arba citrinos žievelę. Nemėgsta jie ir stipriai kvepiančių augalų - paprastosios bitkrėslės, darželinio dašio, pelkinio gailio, paprastosios ievos, pelyno, gvazdikų, tad galima teptis iš jų pasigamintais aliejais.

Vakarų šalyse uodų skaičius daug kur, ypač poilsiavietėse, reguliuojamas - į jų peryklas purškiami biologiniai preparatai. Lietuvoje tam stinga pinigų, tačiau tie verslininkai, kurie pajamų gauna iš poilsio organizavimo, galėtų apsaugoti nuo uodų savo klientus. Prieš tai būtina atlikti mokslinius tyrimus.

- Ar jūs pati apskaičiuojate, kada atplūs uodų banga ir neverta važiuoti grybauti ar prie ežero?

- Tai padaryti neįmanoma. Galiu pasakyti tik tai, ką žino daugelis: po bulviakasio uodų neliks, nes stos šaltos naktys. Vienos uodų rūšys išdvės, kitos - susiras nakvynės vietas ir sulauks pavasario. Gamtos laikrodis amžinas ir neklystantis.

Lietuvos rytas, 2000 08 25