Історія у фотографіях. Частина 83. (Підготував Кахнич Іван)

Дата публікації допису: Dec 14, 2015 6:56:21 PM

З осені 1916 року у селі Надітичі Миколаївського району на Львівщині та в навколишніх селах проходили вишкіл Українські Січові Стрільці (УСС). Підчас постою УСС з 1916 по 1918 роки у ряди стрільців влилося шість добровольців з села Надітичі, а саме: сотник Василь Панчак, поручник Микола Николишин, хорунжий Михайло Данчевський, гарматчик Микола Корда, Іван Проців, Василь Проців. Місцевий священик Костишин служив капеланом легіону УСС. Він помер в 1919 році від тифу в м. Жмеринка.

В знак пам’яті про місцевих УСС жителі села Надітичі в 1939 році у Львові замовили пам’ятну плиту з бронзи з написом усіх січових стрільців. Цю плиту розмістили на видному місці в місцевій церкві. Коли прийшли перші російські «визволителі» в 1939 році її заховали під дерев’яними сходами на хори в церкві. У 2012 році, підчас ремонту сходів, натрапили на неї. Після цього плиту відполірували і знову розмістили в церкві.

Борці за волю України – родина братів Мартинцівих (Воробчиків) із с. Гірське Миколаївського району на Львівщині. Сидять: найстарший з братів Яків, 1916 р.н., його дружина Марія, поруч них – їх діти. Стоять зліва направо: Василь 1927 р.н. та Михайло 1923 р.н. Всі вони були жорстоко замучені енкаведистами та їх поплічниками – «стрибками».

В селі Пісочна Миколаївського району в 1916 році проходили вишкіл УСС. На світлині дівчата, учасниці церковного хору села, батьки яких були Січовими Стрільцями. Світлина зроблена в 1935 році.