Світанок волі в селі Ясниськах

Дата публікації допису: Jan 24, 2014 6:17:11 PM

Літопис нескореної України: Документи, матеріали, спогади.

Книга І. Документ №77

8 серпня 1941 р.

Большевицький терор не минув і села Ясниськ біля Львова. Переслідування свідоміших громадян націоналістів і «кулаків» почалося вже з перших днів большевицької влади. Першою жертвою терору був Жеребецький П. Його арештували в травні 1940 р. і від тоді немає про нього ніякої вістки. В серпні 1940 р. арештовано 10 націоналістів: 4 з них – Ковп'яка І., Лозинського Ю., Рогальського Д. і Маркевича І. засуджено на кару смерти; 6 – вивезено до тюрми в Бердичеві, вони вернулись додому. Один заможніший селянин, арештований перед самою війною і вивезений до Бердичева, досі не вернувся. В цій «роботі» помагали місцеві комуністи, за гроші видавали людей.

На весну зорганізовано в нашому селі колгосп на ґрунтах, заораних силою від селян. Головою колгоспу був поляк. Селян змушувано вступати до колгоспу. Місцеві «активісти» погрожували Сибіром та накладали неймовірно високі податки. В травні 1941 р. вивезено рідню Єзерського, все її майно розділено між «активістами» та колгоспом. «Активісти» постійно погрожували: «Кулаків (яких призначено було 25 до вивозу) вивеземо, з церкви зробимо кіно, тоді заживемо щасливо».

Всіх інших, яких вважали ворогами комунізму, забрали до війська, а радше до роботи. Старших та жінок від 16 років також забрали до копання окопів під границею. В селі залишилися тільки старші і діти.

Невимовна радість огорнула наших людей, коли почули крісові стріли перших німецьких стеж 28 червня. Старі й малі з сльозами в очах і з квітами в руках вітали своїх визвольників, що в 8 год. рано вступили в наше село.

Одначе не обійшлося і без жертв. Останки совєтських військ скрились у лісі разом з жидами та почали густо обстрілювати німецьких вояків і населення. Впало 24 німців та 6 місцевих цивільних. Але смерть зустрінула теж і большевицьких бандитів.

З приходом німецької армії розпочалось в нашому селі нове, справжнє життя.

Ж. М.

Українські щоденні вісті (Львів). 1941, № 29, 8 серп.