Na prvom sastanku novih i starih članica Radne grupe ZKD biciklisti u veljači 2021. godine zaključile smo da neizvjesnost koju donosi pandemija otežava organiziranje biciklijada i sličnih akcija, što je primarni interes Radne grupe. Svjesne da ćemo se u manjoj mjeri baviti organizacijom biciklijada, odlučile smo tome doskočiti kreiranjem nekog zanimljivog virtualnog sadržaja koji bi promovirao čitanje i kretanje.
Kraj 2020. godine obilježio je petrinjski potres i većina nas priključila se virtualnoj akciji 53za53nju kojom su se prikupljala sredstva za pomoć u obnovi. Maratonke i strastvene hodačice među nama već su znale kako funkcioniraju virtualne šetnje i utrke. Imale smo ideju!
Bio je to početak ZKD knjižničarskih avanTURA, jedinstvene mrežne aplikacije koja objedinjuje promociju kretanja kao neizostavnog dijela zdravog načina života s upoznavanjem knjižnica i poticanjem čitanja. Za početak su odabrane narodne knjižnice u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji jer je ciljana publika građanstvo. Želja nam je da aplikacijom za poticanje kretanja građanstvu predstavimo bogatstvo i širinu raznovrsnih usluga koje narodne knjižnice nude. Nadamo se da je to prva etapa poduže šetnje i da ćemo imati prilike predstaviti i djelatnost ostalih vrsta knjižnica.
Provedba projekta započela je 2021. godine. Predsjednica Zagrebačkog knjižničarskog društva Alka Stropnik i najiskusnije cikloknjižničarke osmislile su aplikaciju u glavnim crtama, kontaktirale knjižnice uključene u projekt i nakladničke kuće koje će projekt sponzorirati. Kreativci tvrtke Ador na čelu s Lili Rodić i Robertom Grabrovcem krenuli su u izradu aplikacije. Ostale članice Radne grupe radile su na preporukama za čitanje, koje će aplikacija nuditi korisnicima, te su aktivno sudjelovale u fazi testiranja. Prvo predstavljanje ZKD knjižničarskih avanTURA održalo se za članove ZKD-a i suradnike 22. prosinca 2021. godine, a buduća se već planiraju.
Kako čitati i kretati se uz pomoć aplikacije ZKD knjižničarske avanTURE?
Jednostavan postupak registracije zahtijeva da se unesu osobni podaci, ne previše njih, te suglasnost za obradu i objavu dijela podataka.
Slijedi prijava ture. Možemo birati hoćemo li je prijeći hodajući, trčeći ili vozeći bicikl. Aplikacija nudi dvije velike ture, koje se pak sastoje od desetak manjih. Nakon završetka prijave ture korisnici aplikacije dobivaju četiri preporuke za čitanje, a među ponuđenim naslovima moći će izabrati strip, dječju knjigu, beletristiku ili publicistiku za odrasle.
Tura Stari Zagreb od vugla do vugla nudi deset malih kružnih tura, koje nose nazive književnih djela, a uključuju Gradsku knjižnicu kao polaznu i završnu točku te druge knjižnice iz mreže Knjižnica grada Zagreba na području određenih gradskih četvrti.
Tura Zagrebačka županija: priručnik za zavičajnu nastavu nudi jedanaest manjih jednosmjernih tura od Gradske knjižnice u Zagrebu do odredišnih knjižnica u Zagrebačkoj županiji.
Male ture vidljive su na karti prilikom prijave, a potrebno je samo odabrati disciplinu. Osnovna je disciplina hodanje. Kilometri koje je potrebno prijeći razlikuju se za svaku disciplinu. Trkači i biciklisti moraju prijeći više kilometara da bi odradili jednu malu turu. Da bi se završila velika tura, potrebno je prijeći sve male koje ona uključuje, i to u istoj disciplini.
I onda kreće ono najljepše – čitanje i kretanje! Korisnici aplikacije mogu obići knjižnice u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji, sudjelovati u njihovim događanjima, posuditi knjige, čitati i skupljati kilometre. No, s obzirom na to da su ture virtualne, korisnici se ne moraju kretati po zacrtanim rutama. Drugim riječima, korisnici aplikacije mogu biti svi, a ne samo stanovnici Zagreba i Zagrebačke županije. Dostupnim aplikacijama za bilježenje kretanja, kao što su MapMyWalk, Fitbit, Relive, Strava i druge, korisnici će zabilježiti šetnju bilo kojim gradom, trčanje bilo kojim parkom ili bicikliranje bilo kojim dijelom Lijepe Naše. Kad prijeđu ukupan broj kilometara odabrane male ture, snimku zaslona mobitela (screenshot) korisnici trebaju učitati na stranici ZKD knjižničarske avanTURE. Važno je da snimka pokazuje ukupan broj, ili bolje rečeno zbroj, prijeđenih kilometara i da se podudara sa zadanim brojem kilometara za odabranu turu i disciplinu ili da ga prelazi.
Završena mala tura nagrađuje se virtualnom medaljom koja će olakšati praćenje napretka i poticati na daljnje aktivnosti. Za uspješno svladanu veliku turu korisnici će dobiti medalju ispisanu 3D pisačem, što je omogućio Američki kutak Zagreb u sklopu Knjižnica grada Zagreba, i lijep dar u vidu knjige, za što će se pobrinuti nakladničke kuće Školska knjiga, Lumen izdavaštvo, Fraktura i Naklada Ljevak.
Najagilniji ljubitelji čitanja i kretanja koji prijeđu obje velike ture, odnosno završe Superturu, uživat će u virtualnom druženju s autorom čiju će knjigu dobiti s posvetom.
I onda se može krenuti ispočetka, u nekoj drugoj disciplini.
Na mrežnoj stranici ZKD knjižničarske avanTURE objavljujemo i novosti o aktivnostima Zagrebačkog knjižničarskog društva, posebno Radne grupe ZKD biciklisti, o događanjima u zagrebačkim knjižnicama i knjižnicama Zagrebačke županije, odnosno u knjižnicama općenito, te o onim događanjima koja će organizirati nakladnici i knjižari, partneri na projektu te o bicikliranju, trčanju i hodanju. Nadamo se da će novosti korisnike aplikacije dodatno motivirati na čitanje, kretanje i sudjelovanje u zanimljivim događanjima koja su s ovim aktivnostima povezana.
Ojačajmo mišiće i male sive stanice, krenimo u ZKD knjižničarsku avanTURU! ZKD