Volonteri i knjižnice – srce zajednice

Sanja Bunić
sanja.bunic@kgz.hr

Marijana Rogić Bocchetti

marijana.rogic.bocchetti@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba, Gradska knjižnica

Osmišljavanje i pomoć pri provedbi brojnih i raznolikih knjižničnih programa volonteri su prepoznali kao način da daju doprinos zajednici, a ujedno prošire svoja znanja, razviju vještine, povećaju osjećaj unutarnjeg zadovoljstva... Volontirajući ne primaš novčanu naknadu, ali dobivaš mnogo toga zauzvrat.

Iako je Zakon o volonterstvu u Republici Hrvatskoj prvi put donesen 2007. godine, u Knjižnicama grada Zagreba (KGZ) počelo se volontirati mnogo prije. Od 2010. godine, nakon što je jedna od knjižničarki završila edukaciju za koordinatoricu volontera, krenulo se u sustavno uvođenje volontera u rad ustanove temeljeno na spomenutom zakonu i Etičkom kodeksu volontera.

Broj volontera iz godine u godinu povećavao se, ali je početkom pandemije bolesti COVID-19 u potpunosti stao. Jedini mogući oblik volontiranja tada je bilo volontiranje online. Po završetku pandemije, interes za volontiranjem u knjižnici i broj volontera ponovno je počeo naglo rasti. Program na kojem se najviše volontira jesu Radionice informacijske pismenosti za treću životnu dob. Individualan pristup koji volonteri pružaju starijim osobama neprocjenjiv je.

Projekt KGZ-a Knjigom do krova, namijenjen osobama s iskustvom beskućništva, pokrenula je koordinatorica volontera zajedno s volonterom koji je u tom trenutku i sam bio u beskućništvu. Program je dobio međunarodnu donaciju, a KGZ nagradu Ponos Hrvatske za 2016. godinu. Sve to govori u prilog tome da su dobrobiti od volontiranja brojne, kako za knjižnice tako i za volontere i korisnike.

Tko su volonteri Knjižnica grada Zagreba? U mreži KGZ-a volontiraju punoljetne žene i muškarci različitih zanimanja i svih dobnih skupina te hrvatski i strani državljani. U posebnom fokusu nalaze se inkluzivni volonteri, a njihovo uključivanje u volontiranje u knjižnicama iz godine u godinu sve je veće i učestalije. Što je to inkluzivno volontiranje i tko su inkluzivni volonteri? 

Kada pripadnici „ranjivih“ skupina, primjerice, osobe s invaliditetom, starije osobe, strani državljani, dugotrajno nezaposlene osobe, osobe s iskustvom beskućništva, koje se obično smatra korisnicima volonterskih aktivnosti postaju njihovi pružatelji – volonteri koji pomažu drugima – riječ je o inkluzivnom volontiranju.

Na kojim se aktivnostima volontira u KGZ-u? Volontira se na raznoraznim pozicijama koje uključuju programe za korisnike kao što su informatičke radionice za stariju životnu dob, pomoć pri učenju, poticanje čitanja, učenje stranih jezika, čitanje sa strancima, pomaganje maturantima u pripremi za maturu…

Svaka knjižnica u mreži prilagođava svoje programe lokalnoj zajednici i upitima lokalnih korisnika, pa su tako vrlo često upravo volonteri baš oni koji zahvaljujući svojim vještinama i znanju postaju pokretači novih kreativnih radionica i programa za korisnike. Jedna vrlo zanimljiva aktivnost koju svakako treba spomenuti jest radionica „Čitaj (o) psu“ koju već dugi niz godina uspješno vodi volonter Sergej Jonke u pratnji svoga terapijskog psa Kire. Radionica se odvija u Knjižnici Savski Gaj, a na njoj sudjeluju djeca koja čitajući labradorici Kiri jačaju svoje čitalačke sposobnosti. Druga aktivnost vrijedna spomena jest „Misaona igra go“ u Knjižnici Ivane Brlić Mažuranić, koju već više od 20 godina vodi jedan od najdugovječnijih volontera KGZ-a, gospodin Mladen Smud. Osim spomenutih radionica, volontiralo se na mnogim drugim zanimljivim aktivnostima, kao što su predavanje o aromaterapiji, radionice joge, tečaj pletenja i kukičanja… Tijekom proteklih godina kroz mrežu KGZ-a prošao je velik broj volontera, a neki od njih volontiraju već više od 20 godina.

Stoga upravo ove godine, na Dan Knjižnica grada Zagreba, 7. prosinca, četiri najdugovječnija volontera, gospođa Vesna Turčin iz Knjižnice Savica, gospodin Igor Sole iz Knjižnice Tina Ujevića, gospodin Mladen Smud iz Knjižnice Ivane Brlić Mažuranić i gospodin Franjo Bošnjaković iz Gradske knjižnice, primili su zahvalnice za sav velik trud, znanje i entuzijazam koje već godinama dijele s korisnicima, knjižnicama i knjižničarima. Svakako treba napomenuti da svi četvero pripadaju ranjivoj skupini – skupini inkluzivnih volontera. 

Činjenica da inkluzivni volonteri ujedno mogu biti i najdugovječniji volonteri samo potvrđuje da je volontiranje uzajamno davanje i primanje te da su knjižnice idealno mjesto u kojima je inkluzivno volontiranje ne samo dobrodošlo nego je ono uistinu i potrebno.

Povodom Međunarodnog dana volontera, velika HVALA svim volonterima!

I nikako nemojte zaboraviti zahvaliti svojim volonterima i ostalim danima u godini. ZKD