Volontiram, dakle sudjelujem!

Sara Semenski
sara.semenski@kgz.hr 

Knjižnice grada Zagreba, Bibliobusna služba


Lovorka Čaja*
lcaja@irb.hr 


Sanja Jurković*
sjurkov@irb.hr 


Ivana Končić*
ikoncic@irb.hr 


Martina Žugaj*
mzugaj@irb.hr 

*Centar za znanstvene informacije Instituta Ruđer Bošković

''Let's work together, let's library'' bio je slogan ovogodišnjeg kongresa IFLA World Library and Information Congress (dalje u tekstu: Kongres) koji je održan od 21. do 25. kolovoza u Rotterdamu u Nizozemskoj. Među stotinama volontera iz svih zemalja svijeta na Kongresu su volontirale i kolegice iz Hrvatske, njih šest, te su prenoseći slogan u djelo pridonijele uspješnom održavanju Kongresa i daljnjem razvoju knjižničarske zajednice.

Prije službenog početka Kongresa volonterke su sudjelovale u pretkonferencijskim aktivnostima koje je organizirala IFLA-ina radna grupa New Professionals Special Interest Group (NPSIG). Tijekom IFLACamp-a razgovarale su o budućnosti knjižnica u sljedećih 10 godina i istaknule ključne vještine koje bi svaki knjižničar trebao posjedovati. Sudjelovale su u dinamičnoj igri istraživanja Rotterdama i upoznavanja znamenitosti, nakon čega su posjetile i roterdamsku gradsku knjižnicu. IFLACamp#9 omogućio im je povezivanje s kolegama, razmjenu ideja i stvaranje zajedničke vizije o budućnosti knjižničarske zajednice.

Zaduženja volontera bila su brojnaod kontrole akreditacija i registracije sudionika, preko pomoći pri održavanju sesija u određenoj prostoriji, sve do osobnog asistenta uglednim organizatorimai svaki je pojedini zadatak bio značajan dio cjelokupne konferencije. Uz vrijedno odrađivanje radnih zadataka volonteri su imali priliku slušati zanimljiva predavanja, sudjelovati na sesijama, razmjenjivati iskustva s kolegama i stvarati mnoga prijateljstva. U svrhu izgradnje održive budućnosti govorilo se o knjižničarskim vještinama, umjetnoj inteligenciji u knjižničarstvu, prevladavanju nejednakosti te usklađivanju knjižničarskog rada s ciljevima održivog razvoja.

Kongres je održan u kongresnom centru Ahoy Rotterdam, u kojem su se na tri kata održavale kongresne sesije. Osim glavne dvorane koja može primiti više od tisuću gledatelja, sesije su se održavale u još deset manjih dvorana, od kojih je jedna bila tzv. Silent room u koju se moglo doći odmoriti, uživati u tišini i/ili molitvi. Između sesija i u pauzama za ručak i/ili kavu u velikim se hodnicima centra Ahoy odvijao pravi mali melting pot knjižničara, urednika časopisa, studenata i ostalih sudionika konferencije, što je u trenucima podsjećalo na vrlo aktivan knjižničarski gradić. Tzv. Braindate bio je odličan način za susret s kolegama u razgovoru o temi od zajedničkog interesa.

Sudjelovanje na Kongresu bila je i sjajna prilika za izlaganje postera, kojih je iz Hrvatske bilo čak deset. Teme obrađene na posterima bile su raznolike, poput cjeloživotnog učenja knjižničara, očuvanja baštine, uključenosti svih skupina korisnika u knjižnične programe i aktivnosti, interakcije znanosti i javnosti, infrastrukture otvorene znanosti, specijalnih knjižnica, knjižničnih podcasta te su predstavljeni razni projekti kao što su EUsolis, Experimenta-OUTSIDE-CommEdu i Zazeleni se.

Na svečanom zatvaranju IFLA WLIC-a dotadašnja predsjednica IFLA-e Barbara Lison prenijela je ovlasti na novu predsjednicu, Vicki MacDonald, te je predstavljen novi Upravni odbor koji će voditi organizaciju do 2025. godine. Podijeljene su i razne nagrade (IFLA Medal, IFLA Honorary Fellow, IFLA Dynamic Unit and Impact Award, IFLA WLIC Poster Awards), od kojih ističemo nagradu za najbolji poster u kategoriji prezentacije dodijeljenu kolegicama Jeleni Lešaji i Karolini Zlatar Radigović iz Hrvatske knjižnice za slijepe za poster Voices behind words.

Nakon službenog završetka Kongresa sudionici konferencije imali su priliku sudjelovati u organiziranim obilascima nizozemskih knjižnica. Naše volonterke posjetile su knjižnicu Sveučilišta Erasmus, knjižnicu Fotomuseumai Pomorskog muzeja te kuću priča Belvédère. Tijekom obilazaka saznale su više informacija o povijesti i razvitku knjižnica, njihovom poslovanju i aktivnostima, dok su u kući priča Belvédère imale priliku čuti zanimljive priče o povijesti same kuće i grada Rotterdama. Ovaj dodatni aspekt obilaska dodao je dublje razumijevanje bogate kulturne baštine grada i dodatno obogatio naše iskustvo na konferenciji.

Prednosti volontiranja na međunarodnoj konferenciji kao što je IFLA WLIC su brojne. Istaknule bismo kako je to bila odlična prilika za učenje, umrežavanje i suradnju, za osobni i profesionalni razvoj uz iskustvo upoznavanja kulture i običaja neke nove zemlje, a neizostavni plus je oslobođenje plaćanja kotizacije za sudjelovanje na konferenciji, posebno s obzirom na njezinu vrlo visoku cijenu. Osim na sesijama i predavanjima sudjelovale smo i na “kulturnoj večeri” (eng. cultural evening) organiziranoj u roterdamskom zoološkom vrtu, u kojem smo provele vrijeme diveći se životinjama te uživajući u društvu, glazbi, hrani i piću. U slobodno vrijeme bilo je vremena za druženje s kolegama, kao i upoznavanje Rotterdama. Tako smo se prošetale Markthalom, Museumparkom, poznatim roterdamskim mostovima, posjetile nekoliko knjižnica (naravno), obavile kupovinu u trgovinama koje nam nisu dostupne u Hrvatskoj, kušale slatke stroopwafle, popile koji Heineken i, nezaobilazno, vozile bicikle.

Do sada smo o prijašnjim iskustvima volontiranja na IFLA-i imali prilike pročitati na ZKD-ovim stranicama, čuti na ZKD Forumu i informirati se od kolegica neposredno, što nam je bilo od velike pomoći. Sada je bilo vrijeme da sve dojmove iz druge ruke doživimo kroz vlastito iskustvoi možemo reći da razočaranju nije bilo mjesta. Zahvaljujemo ZKD-u na poticaju da se upustimo u ovu pustolovinu! ZKD