Stručni skup Digitalna transformacija službenih publikacija i
državnih informacija u izgradnji digitalnog društva u Puli

Ivana Radenović

ivana.radenovic@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba, Gradska knjižnica

U Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula od 26. do 27. listopada 2023. godine održan je 3. međunarodni skup Digitalna transformacija službenih publikacija i državnih informacija u izgradnji digitalnog društva. Skup je održan u organizaciji Hrvatskog knjižničarskog društva – Komisije za državne informacije i službene publikacije, te suorganizaciji Gradske knjižnice i čitaonice Pula, uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Grada Pule.

Organizacijom skupa Komisija za državne informacije i službene publikacije obilježila je i 30. obljetnicu svoga utemeljenja, a ujedno nastavila i uspješnu tradiciju održavanja međunarodnih skupova (prvi je održan 2012. godine, također u Puli, a drugi 2018. godine u Zagrebu).

Skup je otvorila Jasenka Pleško, predsjednica Hrvatskog knjižničarskog društva, nakon koje su pozdravne govore održali ravnateljica Gradske knjižnice i čitaonice Pula Nadia Bužleta, pročelnica Službe Gradonačelnika i Gradskog vijeća Grada Pule Iva Matanović, te voditeljica Službe za arhivsku i knjižničnu djelatnost Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske Ivona Despot, a Lidija Suman iz Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva predstavila je veliki projekt e-Građani. Robert Malloy, Eliza McLeod i Jurgita Campbell iz Svjetske banke javili su se putem platforme Zoom, kao i Carol Riccalton iz Ureda za publikacije Europske unije, te Tomislav Sokol, zastupnik u Europskom parlamentu.

Nakon pozdravnih govora, Dolores Mumelaš iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu i Marija Šimunović s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (Europski dokumentacijski centar) održale su radionicu pod nazivom ChatGPT: pretraživanje službenih publikacija uz pomoć umjetne inteligencije, te predstavile jezični model ChatGPT i mogućnosti, kao i ograničenja njegove primjene u pretraživanju službenih informacija. Njihovim izlaganjem završen je prvi dan Skupa.

Sljedećeg dana izlaganja su bila podijeljena u tri bloka. Ismet Ovčina iz Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine predstavio je digitalnu transformaciju službenih publikacija u BiH, ali i infrastrukturne izazove, te probleme sigurnosti podataka i još uvijek nedovoljnu educiranost djelatnika.

Svetlana Albijanić iz Javnog preduzeća „Službeni glasnik“, Beograd, u izlaganju Digitalizacija srpskih službenih novina 1813. – 2013. predstavila je obuhvatan projekt digitalizacije novina, koje sadrže obilje informacija o kulturnom razvoju Srbije i Jugoslavije tijekom dva stoljeća.

Potom je Lucia Antonelli iz Biblioteca dell'Albo nazionale segretari comunali e provinciali u Rimu, u izlaganju pod nazivom Through the public sector Infosphere. Experiences and strategies of the Italian Study Group on Government Information predstavila radnu grupu, koja već 20 godina pomaže osnažiti knjižničare, kao i stručnjake drugih područja, u korištenju službenih informacija javnog sektora.

Nakon kratke stanke, u drugom bloku izlaganja okupljenima su se obratili Kristijan Crnković iz firme ArhivPro d. o.o. iz Koprivnice te Lidija Sunam i Željka Motika iz Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva, te govorili o uspostavi integralnog sustava za upravljanje službenom dokumentacijom i informacijama u Republici Hrvatskoj.

Nakon toga, Dolores Mumelaš predstavila je e-tečaj „Službene publikacije Republike Hrvatske i njihovo pretraživanje“, kao i anketu koja je provedena u okviru tečaja. Potom je Nadia Bužleta predstavila rezultate istraživanja „Uspješnost narodnih knjižnica u posredovanju javnih informacija“, koje je provela s Ljiljanom Črnjar iz Gradske knjižnice Rijeka i Nadom Radman iz Gradske knjižnice Zadar.

Ivana Radenović iz Knjižnica grada Zagreba pokazala je kako narodne knjižnice mogu sudjelovati u izgradnji digitalnog društva, na primjeru projekta „Postanite e-Građani uz pomoć knjižnice“ koji se u Knjižnicama grada Zagreba provodi od 2016. godine.

Posljednji blok izlaganja otvorila je putem Zooma Eva Czegledi iz firme Clarivate, nakon čega je Iva Kežić Pucketić iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu održala predavanje pod nazivom „Tematski izbori službenih mrežnih publikacija: mogućnosti i iskustva na primjeru Europskog dokumentacijskog centra NSK“.

Svetlana Albijanić predstavila je portal Arhiv srpskih i jugoslavenskih glasila 1813. – 2013., a Marija Šimunović u predavanju pod nazivom „Razvojni put EDC-KDC-a Ekonomskog fakulteta u Zagrebu“ predstavila je strukturu, programe i aktivnosti Europskog dokumentacijskog centra – Knjižnično-dokumentacijskog centra Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.

Skup je zatvorila Tatijana Petrić iz Središnjeg ureda za koordinaciju s knjižnicama Sveučilišta u Zagrebu, koja je govorila o dostupnosti službenih publikacija na visokoškolskim knjižnicama, općenito na razini službenih publikacija,  te na razini „službenih publikacija“ institucija u čijem se sastavu knjižnice nalaze.

Stručni skup je otvorio prostor za raspravu o važnosti i dostupnosti službenih publikacija u Hrvatskoj i inozemstvu, te pridonio izgradnji novog modela zbirki i njihovoj vidljivosti, a domaći i strani stručnjaci dobili su priliku izmijeniti iskustva i upoznati se s brojim primjerima dobre prakse iz područja digitalne transformacije službenih publikacija. ZKD