Suradnja knjižnice i arhiva u Knjižnici Prečko

Stjepana Skender
stjepana.zorko@kgz.hr
Knjižnice grada Zagreba, Knjižnica Prečko

Međuodnos arhiva, knjižnice i muzeja dugo je predmet istraživanja brojnih teoretičara i praktičara iz područja arhivistike, knjižničarstva, muzeologije te stručnjaka iz šireg polja informacijskih znanosti. U knjizi Od Gutenbergova izuma do globalnog informacijskog povezivanja: pristup informaciji u umreženom svijetu autorica C. L. Borgman ističe kako su te ustanove organizirane za obavljanje istih zadaća za iste ili slične korisničke zajednice, ali uz poštivanje stručnih načela i postupaka. Različitost građe koju prikupljaju, obrađuju i koriste utječe na organizaciju rada. Muzeji skupljaju predmete koji su izvor informacija, ali ti predmeti nisu preneseni na neki medij za komuniciranje. Arhivi sakupljaju i koriste originalnu dokumentaciju na papiru ili medijima koji bilježe tekst i sliku. Knjižnice koriste knjigu u kojoj su zapisane ljudske misli i znanje u zadanim formatima (Maroević, 1997).

Dostupnost i prikaz baštine korisnicima provodi se i kroz izložbenu djelatnost koja je zajednička arhivima, knjižnicama i muzejima. Zakonitost izložbi i izložbenih djelatnosti dolazi iz područja muzeologije. Izložbena djelatnost knjižnica i arhiva nije zasebna djelatnost, već je dio ostalih knjižničnih i arhivskih djelatnosti.

Kultura s kulturom projekt je pokrenut u suradnji Državnog arhiva u Zagrebu i Knjižnice Prečko. Ciljevi projekta su suradnja baštinskih ustanova i prvenstveno omogućavanje dostupnosti baštine lokalnoj zajednici u kojoj Knjižnica Prečko djeluje. Izložbe u prostoru knjižnice, koje su informativno-dokumentarnog karaktera, nastale su na temelju gradiva pohranjenog u Državnom arhivu u Zagrebu, a Knjižnica Prečko izlaže i daje na posudbu knjige koje prate tematiku izložbe.

Državni arhiv u Zagrebu javna je ustanova od posebne važnosti za Republiku Hrvatsku koja obavlja arhivsku djelatnost kao javnu službu sukladno Zakonu o arhivskom gradivu i arhivima te drugim zakonskim propisima. Osnivač Državnog arhiva u Zagrebu jest Republika Hrvatska, a prava i dužnosti osnivača obavlja Ministarstvo kulture u okviru ovlasti Vlade Republike Hrvatske. Knjižnica Prečko osnovana je 1978. godine kao ogranak Knjižnice Tina Ujevića.

Prva gostujuća izložba u sklopu projekta Kultura s kulturom bila je Zagrebački biciklistički vremeplov, autorice Mirjane Gulić. Izložbu i letak financiralo je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske. Prvi put javnosti je bila prikazana 2019. godine. Cilj ove izložbe jest potaknuti istraživanja vrijedne kulturne baštine koja se čuva u arhivima, muzejima i knjižnicama.

Izložba se sastoji od sedamnaest panoa koji prikazuju razvoj bicikla, biciklizma i biciklističkih društava u Zagrebu. Nastala je u suradnji Arhiva, Tehničkog muzeja, Muzeja grada Zagreba, Hrvatskog športskog muzeja i knjižnica. Povijesni prikaz sastoji se od originalnih fotografija od 1880. godine nadalje, pravila i voznih propisa, prvih biciklističkih utrka, dopisa društva biciklista Gradskom poglavarstvu o održavanju međunarodne utrke, znački Saveza hrvatskih biciklista te brojne druge dokumentacije koja svjedoči razvoju svega što je povezano s biciklom.

Zagrepčanima je i danas vožnja biciklom svakodnevica. Bicikl se sve više upotrebljava kao prijevozno sredstvo i rekreacija. Biciklizam ulazi u sva područja života, pa čak i poslovni. Jako dobar primjer toga su ZKD biciklisti – knjižničari i članovi Zagrebačkog knjižničarskog društva koji zagovaraju kretanje na otvorenom te ujedno promoviraju knjižničarsku profesiju. Knjižnica Prečko sudjeluje u projektu Zelena knjižnica za zeleni Zagreb, čime u potpunosti podržava bicikliranje i bicikl kao prijevozno sredstvo te svojim korisnicima uz izložbu Zagrebački biciklistički vremeplov nudi i tematsku izložbu knjiga iz fonda za djecu i odrasle iz područja beletristike i struka koje obrađuju temu biciklizma. Izložba je izazvala fantastične reakcije korisnika koji su se, potaknuti vizualnim, odlučili na posudbu knjiga iz područja biciklizma.

Druga gostujuća izložba u sklopu projekta Kultura s kulturom bila je Šetnja Zagrebom dokonog purgera, autorica Dubravke Čengić i Ivane Prgin. U mjesecu svibnju obilježava se Dan grada Zagreba, a ova je izložba donijela povijesni presjek razvoja i izgleda grada Zagreba. Tema ove izložbe jest Zagreb na starim fotografijama, a naziv izložbe, Šetnja Zagrebom dokonog purgera, kao i koncepcija, nadahnuti su istoimenim prilogom koji je izlazio u Reviji Zagreb početkom 40-ih godina prošloga stoljeća. Brojni hrvatski književnici nisu izostavili Zagreb u svojim književnim djelima, koja su pripremljena kao tematska izložba knjiga u Knjižnici Prečko iz fonda za djecu i odrasle iz područja beletristike i struke, čime se ujedinjuje baština arhiva i knjižnica i omogućuje njezina dostupnost korisnicima. ZKD


Literatura

Arhivi, knjižnice, muzeji: mogućnosti suradnje u okruženju globalne informacijske infrastrukture, zbornik radova, Rovinj, 19. – 21. studenoga 1997. Uredile Mirna Willer, Tinka Katić. Zagreb: Hrvatsko bibliotekarsko društvo, 1998.