Kineski jezik na Trešnjevci

Tihana Tomas
tihana.tomas@kgz.hr 

Ana Bakarić
ana.bakaric@kgz.hr 

Knjižnice grada Zagreba, Knjižnica Voltino

S novom školskom godinom u trešnjevačkoj mreži Knjižnica grada Zagreba počinju besplatni tečajevi kineskog jezika za djecu. Knjižnica Tina Ujevića, Knjižnica Staglišće, Knjižnica Prečko i Knjižnica Voltino postaju učionice za četrdesetak djece koja počinju ili nastavljaju učiti kineski jezik. 

Radionice kineskog jezika u Knjižnicama grada Zagreba organiziraju se u suradnji s Konfucijevim institutom Sveučilišta u Zagrebu. Misija Konfucijevih instituta kao neprofitnih obrazovnih ustanova jest pridonijeti boljem razumijevanju kineskoga jezika i kulture među pripadnicima drugih naroda. 

Suradnja između trešnjevačkih knjižnica i Instituta seže u daleku 2013. godinu. Otad se svake godine u Knjižnici Tina Ujevića organiziraju tečajevi za nove i stare polaznike. Neka su djeca redovito pohađala program učenja kineskog jezika i po 5 godina. Pauza od dvije godine nastupila je u doba pandemije, no od jeseni 2022. godine kineski jezik vraća se u Knjižnicu Tina Ujevića. 

Od siječnja 2023. godine pridružuju se i knjižnice ogranci te se u okolnim kvartovima Prečko, Staglišće i Voltino organiziraju početne grupe koje ove jeseni nastavljaju s radom. Nastava se održava jednom tjedno u trajanju od 60 minuta.  Riječ je o manjim grupama od četiri do osam polaznika u dobi od 10 do 13 godina. Predavači su izvorni govornici kineskog jezika, a radni jezik je engleski. 

Program učenja podijeljen je u tri modula, svaki u trajanju od devet tjedana. U sklopu prvog modula Učimo kineski 1 djeca uče pinyin i osnovne kineske riječi i fraze. Učimo kineski 2 temelji se na kineskim znakovima, dok se Učimo kineski 3 fokusira na komunikaciju na kineskom jeziku. Polaznicima će nakon završenog trećeg modula biti ponuđen tečaj u Konfucijevu institutu Sveučilišta u Zagrebu.  

Suradnja s Konfucijevim institutom u svrhu upoznavanja djece s kineskom kulturom nadopunjavat će se i likovnim radionicama, predavanjima o kineskim običajima, pismu i kulturi pod nazivom Kina u kvartu.

Jedna od aktivnosti koja se također održava u knjižnicama jest učenje drevne kineske igre na tabli – igre Go. Upravo je igra Go razlog odlaska jednoga od polaznika radionica kineskog jezika u Quzhou na četiri mjeseca u sklopu projekta Europske Go federacije i Kineskog Go saveza, gdje će moći nadograditi znanje kineskog jezika stečeno u knjižnici. Učenje novog jezika, pogotovo onog koji se govori u dalekoj zemlji poput Kine, potiče mentalni razvoj, ali je i prednost na putovanjima, tijekom studiranja ili rada u današnjem globalno povezanom svijetu. ZKD