Zaporižja - priča iz zemlje žutoplavih boja

Marijana Rogić Bocchetti

marijana.rogic.bocchetti@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba

U travnju 2022. godine u Domu za starije osobe Centar u Klaićevoj ulici u okviru projekta 65 plus Knjižnica grada Zagreba namijenjena osobama treće životne dobi održano je predavanje pod imenom „Zaporižja – priča iz zemlje žutoplavih boja“. Predavanje je bilo organizirano u povodu Noći knjige 2022., koja je ove godine bila posvećena slobodi. Na tome tragu nastala je ideja o predavanju u čijem bi središtu bila Ukrajina, zemlja koja se, nažalost, već nekoliko mjeseci ponajviše spominje u kontekstu tragičnih ratnih razaranja.

Cilj predavanja bio je napraviti mali odmak od sumorne i tužne sudbine kojom je pogođena ta velika zemlja bogate kulture. Izlaganje je osmišljeno kako bi se predstavilo sve ono što Ukrajinu čini važnom i posebnom u očima njezinih stanovnika i sadržavalo je okosnicu svega što Ukrajinci žele pokazati drugim narodima o svojoj zemlji: povijest, kulturnu baštinu i umjetnost te gastronomiju. Ideja je bila predstaviti Ukrajinu i ukrajinsku kulturu korisnicima doma na što autentičniji način, odnosno želja je bila da priču o Ukrajini ispriča osoba ukrajinskog porijekla i izvorni govornik ukrajinskog jezika. Predavanje je zamišljeno kao neka vrsta „žive knjige“ u kojoj bi glavni protagonist kroz svoju osobnu priču približio kulturu i povijest, ali i istinu, stvarnost i sudbinu svoje domovine.

Svjedoci smo kako mnogi Ukrajinci dolaze u Hrvatsku u potrazi za sigurnošću i mirom te je nakon nekoliko razgovora i susreta na našu ideju o predavanju pristala mlada studentica FER-a u Zagrebu, Yelyzaveta Shykina, koja je zajedno sa svojom majkom prije nekoliko mjeseci našla privremeno utočište u Hrvatskoj. Iz Ukrajine u Hrvatsku stigle su igrom slučaja, a ideja kako će imati priliku govoriti o svojoj domovini i korisnicima doma ispričati svoju osobnu priču u ovim je teškim životnim trenucima za njih bila od velike i neizmjerne važnosti. Tijekom polusatnog izlaganja korisnici doma saznali su osnovne informacije o ukrajinskim gradovima, gastronomiji, kulturi, jeziku i povijesti zemlje. Izlaganje je popraćeno prezentacijom fotografija te su korisnici doma u potpunosti dobili uvid u kulturno bogatstvo te daleke zemlje. Yelizaveta dolazi iz Zaporižja, grada u kojem se ravnomjerno govori i ukrajinski i ruski jezik. Izlaganje o Ukrajini bilo je na ukrajinskom jeziku, a dijelovi kasnije rasprave odvijali su se na ruskom jeziku uz simultano prevođenje.

Nakon iznošenja svoje priče o Ukrajini, u kojoj je još donedavno živjela bezbrižnim životom studentice, Yelizaveta je s korisnicima podijelila neke detalje o svojem životu i razlozima dolaska u Hrvatsku. Nakon kratkih odgovora na unaprijed pripremljena pitanja pročitala je naglas stihove poezije iz zbirke Zavjera drveća nagrađivane ukrajinske autorice Katerine Kalitko. Nakon slušanja poezije u originalu na ukrajinskom jeziku korisnici su putem YouTube kanala imali priliku čuti i hrvatski prijevod Alle Tatarenko. Stihove je govorio Ivan Babić.

Susret i priča o Ukrajini prvi je program uživo manifestacije Noći knjige od početka pandemije bolesti COVID-19 u Domu za starije osobe Centar. Na predavanju je bio prisutan velik broj korisnika i zaposlenika ustanove. S obzirom na tematiku i način prezentacije, predavanje je poprimilo interkulturalne karakteristike, a zbog mlade životne dobi predavačice s jedne strane te starije populacije koja je sačinjavala publiku s druge strane, susret je bio međugeneracijsko druženje kojim se na autentičan i emotivan način promiče društvena integracija korisnika treće životne dobi, što i jest jedna od glavnih zadaća i ciljeva projekta 65 plus.

Događanje ovakve vrste imalo je višestruke pozitivne učinke. Korisnici doma sudjelovanjem u kulturnim aktivnostima uključuju se u aktualna društvena zbivanja, istovremeno usvajaju nova znanja, ali i razmjenjuju osobna iskustva i spoznaje. Predavačica/studentica iz Ukrajine u ovim je teškim životnim trenucima, govoreći o svojoj domovini, bila neka vrsta lučonoše u promicanju kulture svoje zemlje. Kroz lijepa sjećanja na svoju zemlju, bolni trenuci rastanka postaju barem malo lakši. Naposljetku, svi sudionici ovog događaja osjetili su vrijednost i bogatstvo interkulturalnog povezivanja, usvajanja novih znanja i razmjene iskustava. ZKD