Projekt 65+ : 15 godina zajedno

Marijana Rogić Bocchetti

marijana.rogic.bocchetti@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba

Ira Tuzlančić

ira.tuzlancic@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba

Prvih petnaest godina projekta 65 plus Knjižnica grada Zagreba obilježeno je velikom izložbom pod nazivom Projekt 65 plus – 15 godina zajedno koju su zajednički osmislile i organizirale Marijana Rogić Bocchetti, knjižničarka u Gradskoj knjižnici, i Ira Tuzlančić, koordinatorica projekta. U izlozima predvorja Gradske knjižnice od 25. travnja do 23. svibnja 2023. godine izložen je dio bogatog arhivskog materijala projekta, plakati, dokumenti, fotografije i umjetnički predmeti izrađeni na kreativnim radionicama u knjižnicama.

No što je to projekt 65 plus?

Projektom 65 plus Knjižnica grada Zagreba okupljene su 2008. godine sve knjižnične usluge namijenjene starijim korisnicima koje su se dotad provodile u mreži. Danas projekt obuhvaća ciljane programe namijenjene društvenoj integraciji starijih osoba i njihovu aktivnom uključivanju u kulturna i društvena zbivanja, pri čemu oni, kao ravnopravni partneri, sudjeluju u ostvarivanju svojih kulturnih, obrazovnih, kreativnih i informacijskih potreba.

Projekt se realizira u obliku sedam raznovrsnih programa, od obrazovnih i informativnih do zabavnih i kreativnih, kojima se pridonosi poboljšanju kvalitete života starijih građana i povećava kvaliteta boravka u domovima za starije na području grada. Usto, starijim osobama pomaže u prevladavanju digitalnog jaza približavajući im nove informacijske i komunikacijske tehnologije i omogućujući im ravnopravno sudjelovanje u svakodnevnim aktivnostima.

Svojim programskim sadržajima projekt 65 plus građanima Grada Zagreba približava knjižnicu kao mjesto susreta, učenja, druženja i zabave te istodobno senzibilizira javnost za potrebe osoba treće životne dobi u zajednici.

Već gotovo 15 godina kontinuirano povećanje broja knjižnica mreže Knjižnica grada Zagreba uključenih u projekt te raznovrsnost postojećih i razvoj novih programa omogućuju korisnicima odabir onih programa koji će najbolje zadovoljiti njihove informacijske, kulturne i obrazovne potrebe odgovarajući tako na izazove i promjene u društvu povezane s povećanjem broja starijih osoba u ukupnoj populaciji stanovništva. Programi projekta provode se u 28 knjižnica mreže Knjižnica grada Zagreba sukladno njihovim prostornim i tehničkim mogućnostima, ali i potrebama lokalne zajednice.

Programi se provode u suradnji s brojnim volonterima, udrugama i drugim organizacijama civilnog društva u lokalnoj zajednici, ali i šire, a obuhvaćaju:

Knjigom do vrata – dostava knjiga i časopisa u domove za starije osobe u Gradu Zagrebu, kao i drugim korisnicima koji nisu u mogućnosti doći u knjižnicu;

Slikosat – besplatne likovne radionice za osobe starije dobi s ciljem poticanja kreativnog izražavanja;

Sat informacijske pismenosti – besplatne radionice za informatičko i informacijsko opismenjavanje osoba treće životne dobi;

Susreti generacija – predavanja, radionice te pričaonice za djecu predškolske dobi u kojima aktivno sudjeluju pripadnici starije generacije, prenoseći svoje znanje, mudrost i iskustvo;

Učionica bez granica – besplatni edukativni programi namijenjeni starijim osobama; radionice i predavanja namijenjene osnaživanju starijih osoba u području zaštite njihovih ljudskih i materijalnih prava te zdravstvene i socijalne zaštite;

Izložba 65 plus – izložbe radova čiji su autori pripadnici treće životne dobi;

Vježbaonica – tjelovježba posebno namijenjena i prilagođena starijim osobama.

Izložbom se nastojalo široj javnosti pokazati što su sve knjižničari osmislili za naše starije sugrađane kako bi ih uključili u kulturni život zajednice. Na izložbi se tako mogao vidjeti popis prinova u knjižničnu zbirku Doma za starije osobe Centar u Klaićevoj pisan krasopisom knjižničarke volonterke iz Doma, zatim fotografije s raznih događanja održanih u domovima i u knjižnicama. Izložena je pjesma dugogodišnje volonterke na radionici Slikosata u Knjižnici Savica u kojoj svaki prvi stih započinje jednim slovom iz naziva Slikosat i poruka e-pošte zahvale korisnika koji je sudjelovao na radionicama Sata informacijske pismenosti te je nakon toga bio u mogućnosti sam napisati poruku na računalu. Posebno mjesto zauzeli su umjetnički predmeti nastali na kreativnim radionicama u knjižnicama.

Tako su izložene découpage tehnikom oslikane posude i vaze, slike nastale tehnikom točkanja, likovni radovi, vezeni predmeti i još mnogo toga. Polaznice Slikosata iz Knjižnice Dubec posebno su za ovu izložbu izradile mozaik sačinjen od devet dijelova izrađenih tehnikom oslikavanja i šivanja tekstila koji prikazuje lik hrvatske pjesnikinje Andriane Škunce. Djelić stručnog rada knjižničara predstavljen je plakatom Inclusion of senior citizens through the Zagreb city libraries’ project 65 plus in Croatia (Ercegovac, Šolc, Tuzlančić) s najveće knjižničarske konferencije na svijetu, kongresa Međunarodnih knjižničarskih udruženja (IFLA) održanog 2019. godine u Ateni, u Grčkoj, i plakatom o aktivnostima projekta predstavljenim na 43. Skupštini Hrvatskog knjižničarskog društva 2018. godine u Opatiji.

Izložbom je predstavljen samo maleni dio usluga i programa za osobe treće dobi koje knjižničari i knjižničarke u Knjižnicama grada Zagreba s velikim trudom, entuzijazmom, znanjem i ljubavlju za svoj posao i svoje korisnike osmišljavaju i provode u svojim sredinama. Zahvaljujemo svim kolegama na pomoći oko ove izložbe, a posebno na njihovu svakodnevnom radu, te zakazujemo novi susret na istome mjestu za sljedećih petnaest! ZKD