Događanja u Galeriji Oblok u ožujku

Mihael Bily

mihael.bily@kgz.hr

Anamarija Buturajac

anamarija.buturajac@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba, Knjižnica Sesvete

Galerija Oblok je prostor Knjižnice Sesvete u kojem se susreću književna i likovna djela. Prostor Galerije, osim za izložbe, koristi se kao čitaonica dnevnog i tjednog tiska, a redovito se u njemu održavaju tribine, predavanja, radionice, književni susreti i predstavljanja knjiga.

Osim samostalno, Knjižnica Sesvete svoja kulturna događanja održava i u suradnji s ostalim sesvetskim kulturnim institucijama, primjerice Narodno sveučilište Sesvete, Gimnazija Sesvete te Muzej Prigorja. U Muzeju Prigorja otvorena je izložba Nikola Tanhofer: Zatamnjenje – odtamnjenje, koja traje od 29. veljače do 26. travnja.

Cilj joj je prikazati život, karijeru, filmska i ostala umjetnička stvaralaštva snimatelja, redatelja, scenarista, sveučilišnog profesora i pedagoga Nikole Tanhofera, koji je rođen u željezničarskom stanu na kolodvoru Sesvete, gdje mu je otac radio kao šef stanice. Kompletna izložba postavljena u Muzeju Prigorja posvećena je njemu, te sadrži brojne fotografije, plakate, rukopise, arhivsku građu i artefakte, koji prikazuju djelić bogatog stvaralačkog puta i opusa tog velikana hrvatske kinematografije. Među plakatima, tako se nalazi i onaj kultnog filma H-8, snimljenog 1958. godine, kojeg su noviji kritičari proglasili najboljim hrvatskim filmom svih vremena.

Stoga je u suradnji s Muzejom, 5. ožujka, u sklopu otvorenja izložbe, u Galeriji Oblok Knjižnice Sesvete održana tribina u susret stotoj godišnjici rođenja Nikole Tanhofera, na kojoj su sudjelovali živući Tanhoferovi suradnici, bivši studenti, kolege i filmolozi. Prisjećali su se tako Tanhoferovog uspona na filmsku scenu, njegove jake radne etike i genija, te uspjeha koji su njegovi filmovi ostvarili na domaćoj i međunarodnoj sceni, osobito u tadašnjem Sovjetskom savezu.

Kako sve ne bi ostalo na “teoriji”, u kino dvorani Narodnog sveučilišta Sesvete u vrijeme trajanja izložbe održane su četiri projekcije Tanhoferovih najpoznatijih filmova: dugometražni Nije bilo uzalud, H-8, Dvostruki obruč i srednjemetražni Klempo, te kratki filmovi drugih redatelja na koje je Tanhofer ostavio dubok trag. Projekcije su bile besplatne za javnost. Cijeli projekt o Tanhoferu pokazao je kako lokalne kulturne institucije mogu kvalitetno zajedno surađivati i na taj način  lokalnoj zajednici pružiti kvalitetan i edukativan sadržaj.

Izložba Brodarica Margarete Peršić postavljena je u Galeriji Oblok 11. ožujka. Izložbu su postavili umjetnica Margareta Peršić i njezin suprug uz pomoć knjižničarke Anamarije Buturajac, koja je izradila i promotivne materijale za izložbu. Umjetnica se s izložbom prijavila na natječaj za program Galerije Oblok za 2024. godinu, koji je objavljen u svibnju 2023. godine. Umjetnički savjet je njezin projekt odabrao i uvrstio u program za ovu godinu. Margareta Peršić je Zagrepčanka, koja je završila Učiteljski fakultet u Zagrebu, a proteklih dvadesetak godina bavila se izradom igračaka i lutaka, žongliranjem, pripovijedanjem priča i uređenjem prostora. Uz sve to izvodi dramske i likovne radionice, predstave u knjižnicama, kulturnim i odgojno-obrazovnim ustanovama, te je tako sa suprugom 2018. godine gostovala u Knjižnici Dubrava u sklopu projekta Knjižnica širom otvorenih vrata kao klaun, žongler i lakrdijaš. Osim toga, 2017. godine imala je izložbu Kog nacrtam bude živ u Galeriji Kupola Gradske knjižnice. Članica je Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika, ilustrirala je devetnaest slikovnica, imala četrdeset i dvije samostalne izložbe, a sudjelovala je i  na devedeset grupnih izložbi.

Izložba Brodarica je multimedijska izložba, a mogla se pogledati u Galeriji Oblok sve do 3. travnja. Objedinjuje četrdeset minijaturnih ilustracija postavljenih pod povećalima, petnaest akrila na platnu različitih dimenzija, dvadeset i pet platnenih jedara natopljenih mirisima smilja i lavande s ručno ispisanim stihovima autorice obješenih u prostoru, deset fotografija, pedeset kilograma soli, zbirku poezije, mobil i glinenu lutku koja predstavlja Brodaricu, glavni lik izložbe.

Ova izložba nije takva da se samo gleda, ona prožima sva osjetila. Prema riječima same umjetnice putem ove izložbe imamo pogled na život kroz oči Brodarice, mitološkog bića, tj. vodene vile koja uzima brodarinu, a poziva nas da upoznamo autoričinu nesvjesnost/podsvijest. Umjetnica se ovim cijelim projektom otkriva kao slikarica, pjesnikinja i ilustratorica. Otvorenje izložbe bilo je 15. ožujka u 19 sati, a istovremeno je predstavljena i promovirana istoimena zbirka 


poezije. Izložbu je otvorila voditeljica Galerije Oblok, predstavljanje zbirke vodila je umjetnica, a program je obogatio glazbeni gost Luka Magdalenić na gitari. Otvorenju su prisustvovali i učenici Gimnazije Sesvete u pratnji školske knjižničarke. Posjetitelji su tijekom izložbe mogli tušem nešto oslikati i ostaviti umjetnici za uspomenu, upisati svoje misli u knjigu dojmova, te interaktivno sudjelovati u izložbi na način da u prazan okvir na zidu upišu što za njih znači riječ brodarica.

Zbirka poezije Brodarica, prema riječima autorice Peršić, započela je svoje putovanje 2019. godine u gradu Krku. Nije samo izložba multimedijska i multidimenzionalna, takva je i zbirka poezije. Svaki primjerak zbirke ima sa strane umetnut kist, koji je umjetnica koristila prilikom oslikavanja, a svaka je zbirka i zamotana u bijelo platno koje predstavlja jedro.

Tako je Knjižnica Sesvete plovila od filmske do likovne umjetnosti putem umjetnosti riječi. ZKD