Mala škola pčelarstva

Maja Selak
                                                                                                                        maja.selak@kgz.hr

                                                                                 Knjižnice Grada Zagreba, Knjižnica Savica

U sklopu projekta Zelena knjižnica za zeleni Zagreb jesenas se u Knjižnici Savica provodio program Mala škola pčelarstva. Program je osmislila i provela dr. sc. Gordana Hegić, predsjednica Hrvatskog apiterapijskog društva. Za učenike trećeg razreda OŠ Marina Držića održana su dva predavanja i tri radionice.

Gordana Hegić, naša višegodišnja suradnica, kao predsjednica Hrvatskog apiterapijskog društva, bavi se promocijom apiterapije, razvojem apikulture i apiturizma, a autorica je i priručnika Pčelarstvo, apiterapija, apiturizam te slikovnice Pčelice. Završila je edukaciju o apipedagogiji i o radu s najmlađima, te aktivno radi na edukaciji djece diljem domovine, pa i šire, a s Knjižnicom Savica surađuje od 2021. godine.

Razumijevajući važnost i ulogu pčela za život i opstanak na Zemlji, te kako bismo podigli svijest o tome kod najmlađih, od 2021. na dječjem smo odjelu organizirali nekoliko predavanja i radionica, a Gordana se, kao svesrdna promicateljica apikulture, svaki put rado odazvala našem pozivu i prilagodila pčelarstvo najmlađima, te im je na zanimljiv i razumljiv način nastojala prenijeti znanje.

U početku se Gordanino gostovanje u Knjižnici vezivalo uz obilježavanje Svjetskog dana pčela i Školskog mednog dana s hrvatskih pčelinjaka, a potom se rodila ideja o Maloj školi pčelarstva. Bila su planirana dva predavanja i tri radionice tijekom listopada i studenoga, ali je zbog izvanrednih okolnosti završna zadnja radionica održana tek u prosincu. 

Tijekom predavanja učenicima je približila život i funkcioniranje pčelinje zajednice (raspored poslova, komunikaciju…), važnost pčela za prirodu i društvo, te nastanak i dobivanje pčelinjih proizvoda, kao i važnost njihova konzumiranja za zdravlje ljudi. Lako i brzo uspostavila je dijalog i interakciju s učenicima, te ih potaknula na razmišljanje i zaključivanje, a nije nedostajalo pitanja poput Zašto pčele proizvode med?, Od čega su nastale pčele?, Kako nastaje žalac?,  Koliko pčela ima neprijatelja?, Koliko ima vrsta pčela i daju li sve med?.  Učenici su iznosili svoja iskustva i znanja o pčelama i pčelinjim proizvodima, izrađivali su naljepnice za staklenke meda, plakat promidžbe svoje tvrtke za proizvodnju meda, te stripić o svojoj najdražoj pčelici.

U sklopu predavanja predstavljene su im knjige i slikovnice o pčelama iz knjižničnog fonda, te su dobili na poklon Gordaninu slikovnicu Pčelice.

Na prvoj radionici polaznici su kušali i ocjenjivali različite vrste meda (cvjetni, livadni, bagrem, kesten…) proizvedenog u Hrvatskoj, s obzirom na okus, miris i boju. To im je osobito bilo zanimljivo, a Gordana je kao članica povjerenstva za ocjenjivanje meda u Hrvatskoj istaknula važnost zdravstveno ispravnog meda.  Na sljedećoj radionici učenici su sami izrađivali medne mješavine, dodavši čokoladu ili jagodu, kušali su medenjake, te osmišljavali vlastiti recept s medom. Naglasila se važnost konzumacije pčelinjih proizvoda u različitim oblicima, te njegovo blagotvorno djelovanje na zdravlje čovjeka, ali i na ljepotu o čemu je bilo više govora u posljednjoj radionici kad im je Gordana demonstrirala izradu hidratantne kreme.

Sve u svemu, Mala škola pčelarstva uspješno je provedena u Knjižnici Savica. Učenici su otišli s novim informacijama, znanjima i vještinama koje će, vjerujemo, iskoristiti za svoju dobrobit i dobrobit svoje zajednice. ZKD