Izložba Svemir. Čovjek. Inteligencija. u
Knjižnici Filozofskog fakulteta u Zagrebu 

Ana Kužnar
akuznar@ffzg.hr 

Blaženka Klemar Bubić
bklemar@ffzg.hr 

Knjižnica Filozofskog fakulteta u Zagrebu

Odsjek za germanistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu te Radna grupa za zelenu knjižnicu Filozofskog fakulteta u suradnji s Goethe-Institutom u Zagrebu postavili su u predvorje Knjižnice interaktivnu izložbu Društva „Max Planck“, München. U sklopu otvorenja 24. siječnja održano je i predavanje prof. dr. sc. Guiliane Verbanac s Geofizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu pod naslovom Svemirsko vrijeme i geomagnetske oluje. Izložba je prije svega bila namijenjena učenicima osnovnih i srednjih škola te je od 24. siječnja do 10. veljače izložbu pogledalo i na interaktivan način u njoj sudjelovalo više od 1600 učenika iz cijele Hrvatske.

Kroz interaktivnu izložbu Svemir. Čovjek. Inteligencija. (njem. Universum. Mensch. Intelligenz.) obrađivalo se pet znanstveno aktualnih tema. To su redom: 1. svemir, 2. povijest čovječanstva, 3. mozak, 4. antropocen i 5. umjetna inteligencija​. Izložba je osmišljena na način da su kroz različite „postaje“ prikazana znanstvena istraživanja iz Njemačke, a ključno je to da posjetitelji nisu bili samo pasivni primatelji informacija, već su mogli i aktivno sudjelovati u njoj. 

Budući da je sav sadržaj bio na njemačkom jeziku, poticanje mladih na njegovo učenje bio je jedan od ciljeva izložbe. Uz navedeno, Goethe-Institut organizirao je stručno vodstvo i radionice za razrede osnovne i srednje škole, pri čemu su ciljana skupina bili učenici s poznavanjem njemačkoga jezika od najniže pa sve do najviše razine. Jedna od radionica bio je i reli u trajanju do dva školska sata – učenici su kroz zadatke i zabavne aktivnosti na njemačkom jeziku obrađivali jednu od pet ponuđenih tema.

Izložbu je bilo moguće doživjeti (gotovo) svim osjetilima. Vizualno primamljivu izložbu još su zanimljivijom učinile slike, grafike, animacije i filmovi koji su pratili tekst, a QR kodovi nudili su mogućnost za detaljnije informacije prikazane u obliku raznih videa i podcasta. Uz to, bilo je moguće isprobati interakciju robota te face morphing (preklapanje lica), a u sklopu izložbe bili su prisutni i auditivni elementi te je bilo moguće iskusiti kako glazba utječe na emocije.

Posjetitelje su dodatno animirale interaktivne instalacije i predmeti koje su mogli vidjeti, ali i dodirivati. Uz navedeno, na kraju svakog tematskog područja nalazile su se kartice na izvlačenje s kratkim pitanjima za ponavljanje pročitanog. Valja naglasiti da su izložbi mogli prisustvovati i posjetitelji bez znanja njemačkoga jezika, s obzirom na to da je engleski prijevod bio dostupan preko QR koda. ZKD