Misli na sebe čitaj: Mjesec hrvatske knjige u Knjižnici Božidara Adžije

Iva Džambaski

iva.dzambaski@kgz.hr


Marija Žurić

marija.zuric@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba, Knjižnica Božidara Adžije

Mjesec hrvatske knjige 2022. godine u Knjižnici Božidara Adžije, knjižnici u mreži Knjižnica grada Zagreba, obilježen je s četiri programa koji su se održavali u virtualnom i stvarnom prostoru Knjižnice.

U slobodnom pristupu postavljena je izložba O, mladosti… tematski posvećena mladima uz moto Misli na sebe – čitaj!. Cilj je izložbe bio prepoznavanje mladih kao važnih partnera u postizanju pozitivnih društvenih promjena te upoznavanje korisnika Knjižnice s djelima mladih hrvatskih književnika, za koje još ne zna sveukupna javnost, a već su prepoznatljivi knjigoljupcima, poput Mislava Gleicha, Lare Mitraković, Jelene Alfirević, Jana Bolića, Ene Katarine Haler, Sare Kopeczky Bajić i Književne grupe 90+. Na izložbi su, uz hrvatske književnike, predstavljene i knjige poznatih i priznatih stranih književnika čija su djela objavljena do tridesete godine autorova života.

Nova epizoda podcast razgovora Zvukmark – zabilježeno zvukom pod naslovom Znatiželja čitanja i mladi danas posvećena je važnosti čitalačkih navika mladih, o čemu se razgovaralo sa sveučilišnom profesoricom Anitom Peti-Stantić i njezinom kćeri Vedranom Stantić. Čitanje je složena jezična djelatnost pa je vrlo važno ostvariti cilj da ono postane ugodna i poželjna aktivnost te intelektualna potreba, a čitateljska pismenost jedna je od najvažnijih vještina u suvremenom dobu. No prema čitanju i knjigama mladi su, barem prema statistici, sve ravnodušniji. Polazeći od teze da je čitanje popularno-znanstvenih tekstova nezamjenjivo u procesu odgoja i obrazovanja, autorice su inovativnom metodologijom pokazale kako je nužno uvesti popularno-znanstveni žanr u redovno štivo od najranijih čitateljskih dana. Takvi tekstovi potiču znatiželju koja je temelj razvoja intelektualnih sposobnosti i moralnih vrijednosti, kritičkog rasuđivanja, odnosa prema istini i svijetu uopće. Više čitanja rezultira većim i boljim razumijevanjem jer s čitalačkom se praksom razvija strukturirano mišljenje i stječe vještina u verbalnoj komunikaciji nužnoj za prijenos informacija. Autorice se zalažu za intenziviranje međusobne komunikacije mladih sa starijima, mladih međusobno te starijih međusobno jer, kako one ističu, „počnemo li više razgovarati, razumjet ćemo se bolje“.

Korak po korak do knjige nova je usluga koja obuhvaća stručno vodstvo kroz prostor Knjižnice od arhiva, kamo korisnici inače nemaju pristup, studijske čitaonice, zatvorenog i otvorenog spremišta do odjela nabave i obrade knjige. U Mjesecu hrvatske knjige usluga je prilagođena učenicima osnovnih i srednjih škola. Sudionici su upoznati s tim što se s knjigom događa od trenutka kada uđe u prostor Knjižnice do smještaja na police. Naučili su kako pronaći knjige prema signaturi te pretraživati mrežni katalog Knjižnica grada Zagreba. Cilj je usluge uključivanje u čitanje sa zadovoljstvom, razumijevanje i kritičko promišljanje pročitanih knjiga i raznovrsnih čitalačkih materijala kako bi nakon usvojenog znanja i vještina i sami postali promicatelji znanja i kulture u lokalnoj i široj zajednici.

Na mrežnoj i Facebook stranici Knjižnice Božidara Adžije, kao i na YouTube kanalu Knjižnica grada Zagreba, objavljeni su videozapisi u sklopu programa preporuka, ovog puta prikladno nazvanih: Preporučili su mladi, pročitajte! Mladi književnici u dobi od 18 do 30 godina svojoj i svim ostalim generacijama preporučili su knjige koje su im važne u životu i stvaranju. U goste su pozvani zanimljivi i kreativni mladi književnici Tin Fresl, Ema Pavlović, Mislav Gleich i Sara Kopeczky Bajić. Osamnaestogodišnji Tin Fresl nedavno je objavio zbirku poezije Vitezovi okruglog smisla. Podijeljena je u tri cjeline: prva je nazvana Stol za sastanke, a u njoj promatra šahovsku partiju ega u profesionalnom životu. Stol za objed ciklus je u kojem obrađuje odnose s obitelji, prijateljima i ljubavima. Treći ciklus Radni stol introspekcija je samog lirskog subjekta. Ema Pavlović novinarka je i književnica, najmlađa članica Književne grupe 90+, grupe pjesnika i prozaista rođenih 1990-ih godina. Zajednički su djelovali od 2015. godine, a grupu su sačinjavali Lana Bojanić, Martin Majcenović, Lara Mitraković, Ema Pavlović, Josip Razum i Vigor Vukotić. Mislav Gleich mladi je Zagrepčanin koji je nedavno diplomirao anglistiku i komparativnu književnost, a već je najmlađi član Društva hrvatskih književnika. Do sada je, s 24 godine, objavio četiri romana intrigantnih naslova: Nikolay Vasilevsky, Samostan Craven Hill, Beskrajno ljeto: smaknuće Brandona Brycea te Velika nevolja oca Dickersona: priča iz Colorada. Sara Kopeczky Bajić mlada je splitska književnica koja piše kratku prozu, poeziju i književnost za djecu, a u skoroj budućnosti možemo očekivati i dramu i roman iz tipkovnice ove svestrane autorice. Trideset joj je godina tek, a do sada je objavila četiri knjige: tri zbirke priča U potrazi za jugom, Priče iz Drugozemske i Više ne znam tko si te zbirku pjesama Kamen, školjka, papir.



Kako bolje zaključiti Mjesec hrvatske knjige 2022. koji je bio posvećen mladima, nego pozivom: Čitajte mlade hrvatske autore! Njihove knjige čekaju vas na našim policama u Knjižnici Božidara Adžije! ZKD