Promocija novih slikovnica Kašmir prometa,
Panda books i Biblioteke Medus

Isabella Mauro

isabella.mauro@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba, Hrvatski centar za dječju knjigu

Mjesec hrvatske knjige 2022. u Knjižnicama grada Zagreba obilovao je promocijama knjiga za sve uzraste. Stoga ne čudi što su u tom razdoblju u Hrvatskom centru za dječju knjigu tri nakladničke kuće predstavile svoje najnovije naslove, većinom hrvatskih autora.

Sedam godina nakon posljednjeg predstavljanja svojih naslova, nakladnička kuća Kašmir promet predstavila je nova izdanja u Hrvatskom centru za dječju knjigu, u multimedijalnoj dvorani Odjela za djecu i mladež Gradske knjižnice 17. listopada 2022. godine. Također, od istog direktora, Kašmira Huseinovića, promovirala se nova hrvatska nakladnička kuća Panda books u kojoj se primarno objavljuju knjige za kinesko tržište. Slikovnice Dječak u šetnji kineskih autorica Xuejun Peng i Qu Lan i Ljeto kineskih autora Cao Wenxuana (dobitnika Andersenove nagrade za književnost 2016. godine) i Yu Rong u hrvatskom prijevodu predstavila je dr. sc. Ivana Gubić s Katedre za sinologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te izrazila nadu da će u budućnosti biti više prijevoda knjiga s kineskog na hrvatski i s hrvatskog na kineski jezik. Nastavno na to, Krešimir Jurak, voditelj Konfucijevog instituta Sveučilišta u Zagrebu, stavio je naglasak na mlade generacije te knjigu kao važan medij u suradnji između Hrvatske i Kine koja bi se morala više iskoristiti na obostranu korist. Pohvalno se izrazio o ciljanom stvaranju knjiga za kinesko tržište, što drži jako važnim za budućnost kreativne industrije i izdavaštva, a što je dobar model kulturne razmjene u kojoj se spaja potreba kulture i potrebe ekonomije. Jelena Vrhovski, glasnogovornica Konfucijevog instituta, pohvalila je izdanja nakladničke kuće Panda books kao svijetli primjer kulturne suradnje između Hrvatske i Kine.

Istaknula je pritom da u Hrvatskoj postoji velik interes za kineskom kulturom te da će Konfucijev institut poticati suradnju na području izdavaštva uz podršku kineskog veleposlanstva. Ako se uzme u obzir da su promociji nazočili predstavnici Veleposlanstva Narodne Republike Kine u Republici Hrvatskoj, koji su podržali navedene izdavačke kuće, može se zaključiti da njezine riječi imaju težinu obaveze. Kašmir Huseinović, direktor obaju nakladničkih kuća, govorio je o samim počecima suradnje s kineskim izdavačima koja seže u 2015. godinu, istaknuvši da su sve do danas to bila pozitivna i poslovno plodonosna iskustva. Predstavio je i knjigu Bao: o meni, kao prvu u nizu serije slikovnica o pandi Bao. Dajana Jurakić Milovac, blogerica s bloga Knjigograd, predstavila je sljedeće nove naslove nakladničke kuće Kašmir promet: Princ brojeva Kašmira Huseinovića i Andree Petrlik Huseinović, Čarobna Mia Hilary Howkes i Adree Petrlik Huseinović, Mia i duga Hilary Howkes i Adree Petrlik Huseinović, Neću Manice K. Musil i Zimzeleni Žućo Dragana Zlatovića i Terre Badaj. Dječji zborovi Kikići i Genijalci pjesmama o knjigama i knjižnici razdragali su i razveselili velike i male u publici, a izložba ilustracija Andree Petrlik Huseinović i Terre Badaj zaokružila je bogato događanje promocije knjiga.

Biblioteka Medus također je u Hrvatskom centru za dječju knjigu 4. studenoga 2022. godine promovirala čak tri svoje nove slikovnice: Priča jedne ptičice, Bubnjarica Marta i Mala Jela. Autorice koje potpisuju i uređuju sve tri knjige su Tatjana Kadoić Grmuša kao autorica teksta i Ana Kadoić kao ilustratorica. Prije predstavljanja svake knjige autorica Tatjana Kadoić Grmuša predstavila je Biblioteku Medus kao „najglasniju biblioteku u Hrvatskoj“, s obzirom na to da su do sada objavili mnoge zvučne knjige s integralnim verzijama tekstova i knjiga. Neke od zvučnih knjiga koje je objavila Biblioteka Medus su lektirni naslovi: Smrt Smail-age Čengića Ivana Mažuranića, Iz velegradskog podzemlja Vjenceslava Novaka i Đuka Begović Ivana Kozarca. Djela pohranjena na CD-u postaju jednostavna za korištenje kod kuće i u školi. Za svaku je slikovnicu autorica Tatjana Kadoić Grmuša govorila o njezinu nastanku, sadržaju i porukama, napose o čovjekovom nužnom okretanju prirodi u njegovoj neposrednoj blizini, prirodi od koje može i mora učiti mnoge važne istine.

Nakon toga je ilustratorica Ana Kadoić opisala proces nastanka ilustracija za pojedinu slikovnicu istaknuvši da je njezin doživljaj za sve tri slikovnice od početka njihova nastanka bio da su cjelina, pa je slijedom toga predstavila likovnost u njima, prozračnost ostvarenu tehnikom crteža, dok je rijetke kolaže i boje koristila samo kako bi istaknula neku pojavnost u priči. Recenzentica slikovnica, dr. sc. Dubravka Težak, prof., istaknula je veselje koje donose sve tri slikovnice, njihov edukativni element za dijete i roditelje koji ih čitaju i doživljavaju te prožimanje prirode i čovjeka. Ulomke iz svake slikovnice nadahnuto je čitao poznati hrvatski glumac Dubravko Sidor, dugogodišnji suradnik Biblioteke Medus na njihovim zvučnim izdanjima, te svojom interpretacijom ganuo sve u publici i potaknuo na razmišljanje.

Mjesec hrvatske knjige u Hrvatskom centru za dječju knjigu uvijek protekne aktivno i živo, a nakon dvije godine pauziranja i rijetkih susreta uživo zbog epidemioloških prilika zadovoljstvo je ugostiti hrvatske izdavače i hrvatske autore koji promoviraju svoje knjige i kojima se Hrvatski centar za dječju knjigu primarno bavi. ZKD