Tjedan knjižnice
u Američkoj međunarodnoj školi u Zagrebu

Library Week
at the American International School of Zagreb

Sara Batinić

sara.batinic@aisz.hr

Američka međunarodna škola u Zagrebu / American International School of Zagreb


Ana Grubač

ana.grubac@aisz.hr

Američka međunarodna škola u Zagrebu / American International School of Zagreb

Stories are the most important thing in the world. Without stories, we wouldn't be human beings at all.

P. Pullman

Američka Međunarodna škola u Zagrebu (AISZ) osnovana je 1966. godine te je dio novoizgrađenog kampusa u zagrebačkom naselju Središće. Školu pohađa oko 300 djece raznih nacionalnosti, od 3 do 18 godina, te se svakodnevna nastava, uglavnom, odvija na engleskom jeziku, osim u slučaju kada su djeca na nastavi stranog i/ili materinskog jezika. Škola je podijeljena na dva odjela: odjel Lower School, odnosno vrtić, predškolu te niže razrede osnovne škole, koji se nalaze u prizemlju škole, te odjel Upper School, odnosno više razrede osnovne škole i četiri razreda srednje škole, koji se nalaze na prvom katu škole.

Knjižnica Američke škole, sukladno maloprije navedenim odjelima na koje se dijeli i sama škola, sastoji se od dva fizički odvojena prostora gdje knjižnicu odjela Lower School nerijetko koriste zaposlenici i učenici odjela Lower School, dok je knjižnica odjela Upper School na raspolaganju zaposlenicima i učenicima Upper School odjela.

Svaki razred Lower School odjela, kao dio obaveznog tjednog rasporeda, jednom tjedno dolazi na nastavu u knjižnicu, u trajanju od 45 minuta. Tijekom nastave učenici provode vrijeme učeći o digitalnim i informacijskim vještinama, slušajući čitanje raznih priča, posuđujući knjige te se katkada bave i kreativnim stvaralaštvom. U Upper School odjelu nastava u knjižnici odvija se u dogovoru s profesorima, ovisno o potrebama kurikula, a koje su najčešće vezane uz razvoj informacijske i digitalne pismenosti ili, nerijetko, uz pravilno stvaranje vlastitog istraživačkog rada te pravilno citiranje. Osim što organiziraju razne oblike nastave, zaposlenici knjižnice ujedno organiziraju i čitalačke radionice, promocije knjiga, posjete pisaca, itd. Rad knjižnice utemeljen je na standardima Američkog udruženja knjižnica (ALA) te kurikulu digitalnog građanstva prema odrednicama organizacije Common Sense Media.

Library Week, odnosno Tjedan knjižnice, događaj je koji školski knjižničari već nekoliko godina zaredom organiziraju tijekom travnja. Smisao organizacije i provedbe ovog tjedna jest ponajprije promovirati rad knjižnice, kao i ljubav prema knjizi i čitanju, ali i usluga koje knjižničari svakodnevno nude svojoj školskoj zajednici. Ove je akademske godine (2021./2022.) Tjedan knjižnice ujedno bio i prvi događaj koji je na jednom mjestu okupio cijelu školsku zajednicu nakon tri godine nemogućnosti organiziranja bilo kakvih proslava zbog ograničavajućih mjera uzrokovanih COVID-19 pandemijom.

Gotovo svaki Tjedan knjižnice ima i određenu tematiku na temelju koje se osmišljavaju i provode radionice; ovogodišnji je Tjedan bio posvećen fantasy žanru te promociji najpoznatijih književnih djela toga žanra. Na odabir te teme ponajveći je utjecaj imala 20. godišnjica izdanja serijala Harry Potter.

Slika 1. Grafički prikaz tjednog rasporeda

Svaki je dan Tjedna bio posvećen obilježavanju poznatih fantasy knjiga i njihovih autora pa su se tako redom našli: J. R. R. Tolkien, njegovi Gospodari prstenova i Hobit, Pullmanov Zlatni kompas, C. S. Lewisove Kronike iz Narnije, Nabor u vremenu autorice Madeline L’Engle te, dakako, J. K. Rowling sa serijalom Harry Potter.

Sukladno odabranim knjigama, svako je jutro, umjesto zvona kojim se označava početak nastave, započelo glazbom iz filmova koji su napravljeni prema spomenutim knjigama. Kako bismo obradovali najmlađe i omogućili im da se tim bolje užive u uloge fantasy likova, pripremili smo im i razne Dress Up dane kako bi mogli dati mašti na volju te u školu doći obučeni u skladu s određenom tematikom. U skladu s tim, početak Library Weeka, odnosno ponedjeljak, namijenili smo danskoj filozofiji lakog življenja, vrlo popularnom hyggeu te učenicima i zaposlenicima dali priliku da u školu dođu obučeni u pidžamu ili u „relaksirajućoj odjeći”, s najdražim plišancem i najdražom knjigom pod rukom. Učenici nižih razreda osnovne škole imali su cijeli dan na

raspolaganju samo za čitanje, opuštanje i igranje društvenih igara, dok su učenici u višim razredima osnovne škole te srednjoškolci svaki sat započeli s barem 20 minuta čitanja.

U utorak smo ugostili K. C. Julius, američku autoricu fantasy knjiga koja je kroz naredna tri puna dana održala mnogobrojne radionice za sve razrede u školi, ali i za zainteresirane roditelje, pa su tako svi prisutni iz prve ruke mogli saznati kako izgleda dan jednog autora, što je sve potrebno proći kako bi knjiga ugledala svjetlo dana, koje su moguće strategije stvaranja i pisanja knjige, kao i koji su neophodni elementi za stvaranje fantasy knjige. Učenici su ujedno imali i radionice pisanja, kao i predavanje o tome kako se pisanjem svijet može promijeniti na bolje.

Slika 2. Knjižničarke odjevene kao fantasy likovi

Srijeda je ponovno bila rezervirana za uživljavanje u uloge pa su učenici i zaposlenici dobili priliku na se jedan dan pretvoriti u svog najdražeg fantasy lika.

Petak je bio posvećen serijalu Harry Potter kad su učenici ponovno dobiti priliku obući se u svojeg najdražeg lika iz knjige ili doći obučeni u bojama jedne od Hogwartsovih kuća. Jutro smo započeli našim prvim, ali definitivno ne i zadnjim, natjecanjem u metloboju, u kojem su se natjecali učenici viših razreda osnovne škole protiv profesora i zaposlenika, te ujedno i pobijedili!

Niži razredi osnovne škole petak su završili gledanjem fantasy filmova.

Ovaj je tjedan organiziran i u suradnji sa školskom kantinom s kojom smo dogovorili poseban jelovnik za cijeli tjedan pa su su nazivi obroka bili inspirirani različitim fantasy knjigama. Tako su se na dnevnom meniju učenika pronašle čokoladne žabe, Gandalfov sendvič, salata Princa Kaspijana, Bilbova vegetarijanska pita i sl.

Iako je za ovakav događaj potrebno puno brige oko organizacije te podrške od administracije, lijepo je vidjeti oduševljenje učenika i čuti pozitivne komentare nakon što cijela stvar završi te neprestano slušati o tome kako jedva čekaju da se i sljedeće godine ponovi isto. Upravo se ovakvim inicijativama učenike potiče na stvaranje ljubavi prema čitanju te ih se podsjeća na to da će knjižnica uvijek biti njihov siguran prostor. ZKD