kcConnect

Knjižničarska nekonferencija s međunarodnim sudjelovanjem

Lucija Prusac

lucija.prusac@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba, Gradska knjižnica

U organizaciji Knjižnice i čitaonice Fran Galović Koprivnica od 22. do 24. rujna 2022. održana je prva knjižničarska nekonferencija kcConnect. Skup je održan u hibridnom obliku, uživo je 70 sudionika pratilo nekonferenciju u prostoru Inkubatora kreativnih industrija ENTER, dok se 40 sudionika uključilo online. U organizaciji su još sudjelovali Ministarstvo kulture i medija RH, Koprivničko-križevačka županija, Grad Koprivnica, Sveučilište Sjever, ENTER Koprivnica, Goethe-Institut Kroatien, Društvo knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog Prigorja, udruge Mudro drvo i Srčika te Zagrebačko knjižničarsko društvo, čijih je pet članica sudjelovalo u radu kcConnect tima, odnosno osmišljavanju programa nekonferencije.

Nekonferencija je pokrila široki spektar tema od digitalnog marketinga, odnosa s javnošću, brendiranja, storytellinga, design thinkinga do umjetne inteligencije, no glavna je tema skupa bilo korisničko iskustvo (engl. user experience, UX). Sudionici su program mogli pratiti u obliku predavanja, panela i radionica. Izlazeći iz okvira, kcConnect okupio je stručnjake iz raznih područja kako bi prenijeli znanja i vještine koje knjižničari mogu iskoristiti u svojem daljnjem radu. Program je bio podijeljen na tri tematska dijela nazvana Jurski park, Ponos i predrasude te Forrest Gump.

Trodnevni program započeo je izlaganjem i radionicom o UX tehnikama Andyja Priestnera, koji je konzultant za UX Research & Design i organizator međunarodne konferencije o korisničkom iskustvu u Velikoj Britaniji. Andy Priestner sudionicima je približio metode i alate za istraživanje korisničkog ponašanja i potreba. O vidljivosti knjižnica u javnosti govorili su Sean Poropat i Jelena Fiškuš iz Studija Sonda (Vižinada). Vanja Garaj, direktor za istraživanje i inovacije na Odsjeku za dizajn Sveučilišta Brunel (London), na primjeru projekta StoryFutures China predstavio je korištenje virtualne i proširene stvarnosti u sektoru kulture.

Na panelu o marketingu, koji je moderirala savjetnica za odnose s javnošću u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu Maja Priselac, razgovarali su ravnatelj Gradske knjižnice Rijeka Niko Cvjetković, ravnateljica Gradske knjižnice Požega Aleksandra Šutalo i voditeljica digitalnog marketinga na Novoj TV te koautorica knjige o TikToku Andrea Kučiš. Zaključak je panela bio da je bez marketinga, odnosno digitalnog marketinga, danas poslovanje knjižnice otežano te ako knjižnice žele imati uspješnu marketinšku strategiju, nužno trebaju zaposliti stručnjaka za promociju i komunikaciju.

Upravo je Anamarija Hrvoić Đurić iz PR agencije Manjgura, kao jedna od spomenutih stručnjaka, drugi dan skupa upoznala sudionike s odnosima s javnošću i kriznim komuniciranjem u svojem predavanju. Voditeljica knjižničnog sustava Gradske knjižnice Paderborn Katrin Stroth predstavila je Gradsku knjižnicu Paderborn koja je 2021. godine osvojila nagradu za njemačku knjižnicu godine. Katrin Stroth je, nadovezujući se na svoje predavanje, kasnije održala i radionicu o otvorenim knjižnicama. Luka Lenard, voditelj UX odjela u Rimac Automobilima, govorio je o inženjerstvu i korisničkom iskustvu u automobilskoj industriji te o načinima i mogućnostima njihove primjene u knjižnicama. Predrag Pale, futurolog i profesor na zagrebačkom Fakultetu elektrotehnike i računalstva, održao je provokativno izlaganje o budućnosti knjižnica.

Anamarija Hrvoić Đurić i Predrag Pale bili su sudionici panela Što vas žulja koji je moderirao Petar Lukačić. Na panelu se razgovaralo o problemima koji muče knjižničare na temelju ankete koju je Petar Lukačić proveo uoči održavanja konferencije.

Za vrijeme trajanja skupa održane su i radionice. Nadovezujući se na već spomenute radionice Andyja Priestnera i Katrin Stroth, ostale su se bavile temama digital detoxa, design thinkinga, storytellinga te primjene eye-tracking tehnike u knjižnicama. Radionice su vodili stručnjaci u navedenim područjima, primjerice: Lisbeth Mærkedahl, magistra knjižničnih i informacijskih znanosti iz Danske, potom Dragana Koljenik, glavna urednica portala i društvenih mreža Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu; Annabelle Peric, medijska edukatorica u Gradskoj knjižnici Paderborn; Mate Juric, Nikolina Peša Pavlović, Alica Kolarić, djelatnici Odjela za informacijske znanosti i Stručnog preddiplomskog studija informacijskih tehnologija Sveučilišta u Zadru; Jasna Held, pripovjedačica priča i bajki te Dijana Zorić, stručnjakinja za storytelling.

Sudionici skupa također su virtualno prošetali hrvatskom Knjižnicom godine za 2021. godinu – Gradskom knjižnicom Požega, te američkom javnom knjižnicom Missoula Public Library, knjižnicom koju je Međunarodni savez knjižničarskih društava i ustanova (IFLA) proglasio javnom knjižnicom godine za 2022. godinu.

Treći dan skupa otvorilo je izlaganje o empatiji i transformaciji usluga koje je održala psihoterapeutkinja Dijana Mateša, u kojem se dotaknula načina na koji se empatija može implementirati u knjižničarstvo. Na panelu Izvan okvira govorili su novinar, pisac i vlasnik izdavačke kuće Media bar Neven Kepeski, ravnateljica Umjetničkog paviljona u Zagrebu Irena Bekić i vizualni umjetnik i modni dizajner Silvio Vujičić. Zajedno s moderatorom panela svestranim Marijom Kovačem osvrnuli su se i na budućnost knjige i poticanje čitanja. Dijana Mateša je s Goranom Živkovićem, skladateljem, tekstopiscem i pjevačem grupe Overflow, moderirala i panel-raspravu pod nazivom Napali se na neuspjeh. Svoje su neuspjehe sa sudionicima skupa podijelili gradonačelnik Koprivnice i saborski zastupnik Mišel Jakšić, ravnatelj Gradske knjižnice i čitaonice Fran Galović Koprivnica Karlo Galinec, ravnatelj Gradske knjižnice Rijeka Niko Cvjetković i voditeljica Županijske matične službe za narodne i školske knjižnice Sisačko-moslavačke županije Dunja Holcer.

Iako je završio s temom neuspjeha, debitantska nekonferencija svakako je bila uspješna, a kcConnect je pokazao da je knjižničarstvo u Hrvatskoj spremno i vrlo zainteresirano za inovativne, drugačije i moderne teme.

ZKD