Kad se male ruke slože : održiva dječja knjižnica

Margareta Matijević Kunst

margareta.matijevic.kunst@kgz.hr 

Knjižnice grada Zagreba, Gradska knjižnica Ante Kovačića, Zaprešić

Skup pod nazivom Kad se male ruke slože: održiva dječja knjižnica organiziralo je Hrvatsko knjižničarsko društvo – Komisija za knjižnične usluge za djecu i mlade, a suorganizatori su bili  Knjižnice grada Zagreba – Gradska knjižnica i Knjižnica Medveščak, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu te Sekcija knjižnica za djecu i mladež Međunarodnog saveza knjižničarskih društava i ustanova – IFLA. Prvi dan skupa održao se 26. ožujka 2024. godine na Odjelu za djecu i mladež Gradske knjižnice gdje su se predstavili primjeri dobre prakse i nekoliko pozvanih izlaganja.

Drugi dan skupa, 27. ožujka 2024., održan je u CroAtriumu, u dvorani Judita Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, uz sudjelovanje članova Sekcije knjižnica za djecu i mladež Međunarodnog saveza knjižničarskih društava i ustanova – IFLA, koji su u Zagreb došli u povodu polugodišnjeg sastanka Sekcije. Oba dana skup se mogao pratiti putem Zoom-a i uživo.

Prvo izlaganje Radio Broadcasts as a Sustainable Library Program in Hard Times / Radio emisije kao održivi knjižnični programi u teškim vremenima održala je Sarah A. Evans iz Sjedinjenih Američkih Država. U predavanju je govorila o programu za mlade koji su uvele neke knjižnice u ruralnim područjima kako bi za vrijeme epidemije COVID-a doprle do mladih putem radija. Održavane su STEM radionice, a sve upute djeca su dobivala slušajući lokalnu radio postaju.

Zatim je predavanje Huey Bin Heng iz Singapura o Dječjoj knjižnici bioraznolikosti S.E.A. akvarija / Children’s Biodiversity Library by S.E.A. Aquarium održano putem Zoom-a. Knjižnica je nastala kao suradnja između Nacionalnog knjižničnog odbora u Singapuru (NLB) i World Sentosa Resorta (RWS). To je prvi tematski prostor za učenje o morskoj bioraznolikosti za djecu u Narodnoj knjižnici u Singapuru, s ciljem pobuđivanja ljubavi i aktivnosti prema morskoj bioraznolikosti kod djece.

Sljedeće izlaganje također je prikazano online. Gošća iz Turske, Sevgi Arıoğlu, govorila je o knjižnici Rami. Svjedok prošlosti, izvor budućnosti: knjižnica Rami je primjer dobrobiti za održivost i zajednicu / Witness of the Past, Source of the Future: Rami Library is an example of Sustainability and Community Wellbeing. Knjižnica Rami dio je sveučilišta Marmara, nalazi se u preuređenoj staroj vojnoj zgradi iz 18 stoljeća, a svojim je izgledom i programima izvrstan spoj prošlosti i budućnosti.

Nathalie Soini iz Kanade održala je predavanje o Drag pričanju priča u kanadskim narodnim i osnovnoškolskim knjižnicama / Drag Storytime at Canadian Public and School Libraries. Ova vrsta radionica za djecu sve je popularnija i sve je više ljudi koji se protive inkluziji LGBTQ2S+ zajednice.

Posljednje predavanje prije stanke održala je Marianne Martens koja trenutno predsjeda IFLA-inom Sekcijom za djecu u mlade. Naziv njenog predavanja bio je „Vesela pobuna“ u vrijeme cenzure, smanjenja sredstava i državne kontrole: subverzivne radnje koje štite knjižnice u Americi /„Joyful Opposition” in an Age of Censorship, Defunding, and State Control: Subversive Actions to Protect Libraries in America. U novije vrijeme Sjedinjene Američke Države suočavaju se sa sve većim brojem zahtjeva za cenzuru, zabranama knjiga te čak i zatvaranja knjižnica. No, unatoč tome, knjižnice se i dalje koriste te proširuju svoje uloge i potrebno je pripremiti studente bibliotekarstva na političko zagovaranje i borbu s cenzurom.

Nakon stanke prvo predavanje održano je online. Održala ga je Carolynn Rankin iz Ujedinjenog Kraljevstva s temom knjižničnih programa za najmlađe. Predavanje naslova Ples i pjesmice za najmlađe – pozitivan utjecaj glazbe i pjevanja u knjižničnim programima za najmlađe / Baby Bounce and Rhymes – the positive intervention of music and singing in early years library programming govori o pozitivnom učinku glazbe na učenje od najranije dobi.


Zatim je na red došla Lavra Tinta, predsjednica Sekcije knjižnica za mlade Slovenskog knjižničarskog društva. Predavanje Znam što si čitala prošle godine: slovenski godišnji pregled književnosti za djecu i mlade / I Know What You Read Last Year: Slovenia's Annual Children's and Youth Literary Landscape održala  je uživo govoreći o priručniku koji svake godine izdaje stručni odbor predvođen Pionirskom – centrom za književnost za mlade i knjižničarstvo, u suradnji s Gradskom knjižnicom Ljubljana,  a koji pozorno čita i procjenjuje svaku knjigu za djecu i mlade izdanu na slovenskom jeziku. Priručnik služi kao sveobuhvatan izvor za knjižničare, edukatore, učitelje i profesionalce, te omogućuje učinkovito književno i knjižnično obrazovanje prilagođeno raznovrsnim potrebama.

Nakon nje, također uživo, predavanje je održao Benjamin Scheffler iz Njemačke. Njegovo predavanje naslova Level Up!: karijerno savjetovanje za mlade u Berlinskoj knjižnici za mlade / Level Up! : Job Coaching for Young Adults at the Berlin Youth Library govori o njegovom projektu za savjetovanje u karijeri za mlade. Jednom tjedno dolazi vanjski suradnik koji drži konzultacije s mladim ljudima koji žele napredovati u karijeri ili promijeniti posao.

Posljednje online predavanje održala je Áurea Xaydé Esquivel Flores iz Meksika. Tema predavanja Iskustva općinskih knjižnica i projekata za mlade diljem Latinske Amerike / Experiences of Community Libraries and Projects around Latin America for Youth nedostatak je knjižnica u nekim manjim, zabačenijim mjestima u Južnoj Americi. Tada često lokalne zajednice uzimaju stvar u svoje ruke i sami izgrade svoje prostore okupljanja i razmjene ideja i knjiga.

Nakon izlaganja svi sudionici sudjelovali su u Pub kvizu, koji je bio vrlo zabavan i zanimljiv, te odličan način da se kolege međusobno još malo druže i upoznaju u neformalnoj atmosferi i obnove svoje znanje iz dječje književnosti.

Drugi dan skupa okupio je stručnjake iz IFLA-e koji su rado podijelili svoja iskustva i znanja s namjerom da pomognu napretku struke, daju nove ideje i prošire poruku da su knjižnice svuda u svijetu važan dio zajednice i svakodnevnog života, te da su, unatoč svim problemima, nužno potrebne zajednicama u kojima djeluju. ZKD