Glazbena inteligencija u funkciji nacionalne baštine

Tatjana Mihalić
tmihalic@nsk.hr 

Klara Kosić
kkosic@nsk.hr  

Dolores Mumelaš
dmumelas@nsk.hr  

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu

Knjižnice čuvaju skrivena blaga u svojim zbirkama, a šira javnost često nije upoznata s njihovim sadržajem. Knjižnice mogu sadržavati različite vrste građe koju mogu ponuditi kao podlogu za znanstvena istraživanja. Znanstvena istraživanja mogu se vršiti i na zvučnim zapisima, a Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu ponudila je svoje zvučne zapise za još jednu aktivnost građanske znanosti.

„Glazbena inteligencija u funkciji nacionalne baštine“ je aktivnost organizirana 22., 23. i 25. travnja 2024. godine u suradnji Odjela korisničke službe i Zbirke muzikalija i audiomaterijala, a u okviru nacionalne manifestacije Festival znanosti. Ova manifestacija traje tjedan dana, cilj joj je popularizacija znanosti, a ovogodišnja tema bila je „inteligencija“. Vrsta inteligencije koja je bila u fokusu aktivnosti građanske znanosti, koju je provela NSK, jest glazbena inteligencija. U aktivnosti je sudjelovalo 68 učenika osnovnih i srednjih glazbenih škola iz Zagreba, Zaprešića i Sesveta. Cilj aktivnosti bio je analiza zvučnih zapisa iz ostavštine hrvatskog skladatelja Silvija Foretića. Učenici su slušali zvučne zapise koje su pripremile kolegice iz Zbirke muzikalija i audiomaterijala, te analizirali različite elemente glazbenog djela, kao što su izvođački sastav, vrste glazbenih i neglazbenih zvukova, jezika i drugih glazbenih karakteristika. Time su dali svoj doprinos otkrivanju glazbenog žanra i izvođačkog sastava koji je bio od velike pomoći u identifikaciji naziva pojedinog djela na zvučnoj snimci. 

Aktivnost je vodila Tatjana Mihalić, voditeljica Zbirke muzikalija i audiomaterijala, doktorica informacijskih znanosti, knjižničarska savjetnica i muzikologinja. Zajedno s muzikologinjom Klarom Kosić, odabrala je zvučne zapise koji su bili pohranjeni u mape u Google Driveu. Na početku aktivnosti Dolores Mumelaš, knjižničarka iz Odjela korisničke službe, pojasnila je sudionicima pojam građanske znanosti, a Tatjana Mihalić govorila je o životu i stvaralaštvu skladatelja Silvija Foretića. Učenicima je pojašnjeno što trebaju raditi, a provedena je i kratka vježba uz pomoć korištenja Slidea, koja je omogućila interakciju između predavača i građana znanstvenika. 

Učenici su imali 20 minuta za slušanje zvučnih zapisa, a svaki učenik radio je na svom računalu i imao slušalice, dok su knjižničari služili kao tehnička podrška. Na kraju aktivnosti učenici su ispunjavali evaluacijske upitnike, a svaki učenik primio je i mali znak pažnje te zahvalnice koje je izradila NSK. 

Ova aktivnost predstavlja korak prema očuvanju i promicanju nacionalne glazbene baštine, potičući istovremeno razvoj glazbene inteligencije kod učenika srednjih glazbenih škola. Prikupljeni podaci bit će analizirani i obrađeni, a planira se i njihova objava u znanstvenom časopisu. ZKD