Praćakališta (bazeni) kao dio baštine

Milkica Ursa

Milkica.ursa@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba, Knjižnica Božidara Adžije

U sklopu kulturne manifestacije Dani europske baštine 2022. godine ove je godine Knjižnica Božidara Adžije postavila izložbu Praćakališta (bazeni) kao dio baštine. Ovogodišnja tema manifestacije Održivost baštine ostvarena je u Knjižnici Božidara Adžije izložbom, prezentacijom i knjižnim izlogom, iz bogatog i raznolikog fonda Knjižnica grada Zagreba, o parku na Trgu kralja Petra Krešimira IV. poznatom pod nazivom Krešimirac.

Cilj je izložbe baštinu, koja je oko nas, oživjeti tako što će biti vidljiva većem broju korisnika i široj zajednici u kojoj djeluje Knjižnica. Vidljivost neke teme, u ovom slučaju parka Krešimirac, tj. jedne od sastavnica parka, praćakališta (bazena), postiže se postavljanjem edukativnih izložbi u slobodnom studijskom prostoru ili u studijskoj čitaonici. Svrha prezentiranja parka jest oživljavanje ovog dijela grada Zagreba, poput primjerice Zrinjevca, Tomislavca, Strossmayerova i Europskog trga, o čemu govori knjiga Grad kao susret: etnografije zagrebačkih trgova autorica Valentine Gulin Zrnić i Nevene Škrbić Alempijević iz 2019. godine, jer je, nažalost, nakon što završi radno vrijeme okolnih ureda i MORH-a, koji je prije bio Trgovačka akademija, park najčešće pust. Živahno je jedino na dječjem igralištu na kojemu se djeca s roditeljima igraju ne znajući da je na tom mjestu svojedobno bio dječji bazen koji je četrdesetih godina 20. stoljeća predstavljao pravu senzaciju. Kako je važno vratiti vodu u javni gradski prostor ne samo zbog ambijentalnih već i zbog ekoloških razloga, primjerice time se smanjuje broj plastičnih boca iz kojih pijemo tekućinu tijekom dana, te bioraznolikosti, idealno bi bilo vratiti staro praćakalište (bazen) i postaviti česmu s pitkom vodom. Čitanje javnih prostora u gradu Zagrebu i promišljanje o njima već nekoliko godina uspješno odrađuje platforma 1postozagrad koja je zamijetila i predložila vraćanje praćakališta (bazena) na staro mjesto kako bi se park vratio u prvobitno stanje jer je on ujedno i modernistički urbani biser pejzažnog, slovenskog arhitekta Cirila Jegliča iz 1938. g. Park je podijeljen na dvije skladne cjeline odijeljene prometnicom, a njihove su podsastavnice dječje igralište na čijem se mjestu nalazi skulptura dječaka Mali dječak (kipara Emila Bohutinskog), pejzažni park, ružičnjak u sklopu kojega je skulptura Njegovateljica ruža (akademskog kipara Frane Kršinića), i tzv. Vrt za odrasle s fontanom Kozmički ciklus vode i česmom obnovljenom 2016. godine. Ima i 90-ak zimzelenih biljaka, 60-ak grmolikih vrsta, dom je raznim pticama, pčelama, insektima i ostalim životinjama.

Manifestacija Dani Europske baštine kulturna je manifestacija koju je pokrenulo Vijeće Europe 1985. g., a od 1999. djeluje u suradnji s Europskom unijom. Republika Hrvatska manifestaciji se priključila 1995. godine proglašenjem Krapja selom graditeljske baštine. Otada Ministarstvo kulture i medija RH kontinuirano obilježava manifestaciju tijekom rujna i listopada uključujući kulturne, javne institucije, baštinske i akademske ustanove, organizacije, strukovna udruženja, udruge i inicijative okupljajući ih pod zajedničkom temom i otvarajući pritom vrata posjetiteljima. S obzirom na to da su knjižnice baštinske ustanove u službi zajednice, Knjižnica Božidara Adžije od 2015. sudjeluje u ovoj kulturnoj manifestaciji. Iz godine u godinu na taj način Dani europske baštine okupljaju ne samo kulturne djelatnike na području cijele EU, već i sve one koji svojim radom žele doprinijeti zajednici i baštini u izgradnji održivije budućnosti. U dvjema pandemijskim godinama naglasak je stavljen na virtualna događanja i manifestacija se i tada uspješno održala.

Kako je održivost baštine itekako važna, izložba i prezentacija prate temu s osobitim naglaskom na grad kao ugodno mjesto susreta uz vodu u javnim gradskim sredinama. Svi koji su putovali u druge zemlje ili kontinente znaju koliko je važno da je u nepoznatom gradu pitka voda dostupna na otvorenim trgovima ili ulicama. Stoga je već izložba na Svjetski dan voda, u ožujku, promovirala dokumentarni film Put(e)ovi vode i predavanje Mnogi su živjeli bez ljubavi, a nitko bez vode te je izložba Praćakališta (bazeni) kao dio baštine nastavak osvješćivanja javnosti za ovu važnu temu. Radi osvješćivanja važnosti pitke vode platforma je u projektu Žedni grad u suradnji s Goethe Institutom-Kroatien i Knjižnicom Jelkovec, KGZ, unutar projekta Kulturni književni lift, na poetskom natječaju o važnosti ekologije i održivosti, tj. pitke vode, poezijom nastojala oživjeti pitku vodu u javnom prostoru. Prve tri pjesme s natječaja vidljive su u prezentaciji koja se, dok traje izložba, prikazuje u slobodnom studijskom prostoru Knjižnice.

Tijekom izložbe od sredine rujna do sredine listopada Facebook stranica Knjižnice također promovira održivost baštine probranim naslovima knjiga iz naših zbirki. Knjige su zanimljive jer propituju održivost baštine u 21. stoljeću, poput Okolišne politike i razvojne teme, S. Tišma 2017., Strategije održivog marketinga, A. Nefat 2019., Ekološki otisak: kako je razvoj zgazio održivost, D. Šimleša 2010.


Da je park na Krešimirovom trgu doista važan Zagrepčanima, dokaz je i nedavni članak u Vijencu, književnom listu za kulturu, umjetnost i znanost, iz lipnja 2022. godine u kojemu Nives Opačić u kolumni Rakova djeca: Dado s Krešimirova trga opisuje ovu lokaciju i kako je bazen 50-ih god. 20. st. bio u funkciji, kako se prenosila strašna priča o dječaku koji je predstavljen skulpturom te kako je „nestao ugođaj da se ljudi ovdje odmaraju s pogledom na vodu. Ima oko te vode još pokoja kružna klupa, ima i hladovine i mira (premda cesta po kojoj jure auti nije daleko), ali na svakoj stopi toga prostora osjeća se nebriga i ravnodušnost.“ Stoga, knjigu u ruke i na Krešimirac! Iako je jedan dio parka nažalost uglavnom zatvoren i vrata ograde treba dobro gurnuti da se uđe, krošnje pozivaju ne samo na čitanje u hladu, već i na čašicu vode uz razgovor. ZKD