Svjetionici riječi – ciklus susreta s književnicima za mlade
U Knjižnici Savica od siječnja do travnja 2023. godine provodio se program Žaruljica kulture na Savici, a dio tog programa bio je i ciklus susreta s književnicima za mlade nazvan Svjetionici riječi. Iako su planirana četiri književna susreta za učenike viših razreda osnovne škole i srednjoškolce, Knjižnica je uspjela organizirati i provesti tri, i to s renomiranim autorima – Ninom Bajsić, Rosie Kugli i Romanom Simićem.
Susret učenika prvih, drugih i trećih razreda XI. gimnazije i Ženske opće gimnazije Družbe sestara milosrdnica s Ninom Bajsić organiziran je u siječnju u povodu rođendana umjetnosti. Nina je kao mlada dramaturginja, književnica i glazbenica govorila o svojim počecima, o tome kako je razvijala i njegovala svoje talente, o inspiraciji i stvaralaštvu, o tome koliko nagrade znače mladim autorima te o svom iskustvu boravka i rada u inozemstvu.
Iz razgovora saznalo se da je Nina, osim što piše poeziju i kratke priče, autorica nekoliko dramskih tekstova, scenarija i radijskih drama, da surađuje s kazalištima, sudjeluje na mnogim kulturnim festivalima i događanjima. Osim što je kazivala/krasnoslovila pjesme, predstavila se mladima i kao kantautorica izvevši neke glazbene skladbe na električnoj gitari. Učenici nisu samo sa zanimanjem slušali razgovor s Ninom i izvođenje pjesma, nego su aktivno sudjelovali postavljajući joj pitanja, a na kraju je nagradili gromoglasnim pljeskom. Da to nije bila samo pro forma, dokaz je i školski list u kojem je objavljen osvrt o književnom susretu.
Susret Rosie Kugli i učenika drugih razreda Prve ekonomske škole upriličen je krajem veljače. Nakon uvodnog predstavljanja Rosie kao vrlo produktivne i nagrađivane autorice za djecu, mlade i odrasle, razgovor je fokusiran na ciklus romana za mlade kao što su: Nisam ti rekla, Hod po rubu i Dvije crte plavo. Kako bi se istaknula snaga i aktualnost tih romana, istaknuto je da je roman Nisam ti rekla nagrađen nagradom Grigor Vitez za najbolji književni tekst te je u samo godinu dana doživio drugo izdanje i preveden je na slovenski, a podržali su ga mnogi stručnjaci s područja zdravstva. Hod po rubu bio je nositelj i zaštitni znak javnozdravstvene kampanje Nije cool biti bully, a roman Dvije crte plavo postavljen je na kazališne daske. Rosie se približila mladima govoreći njihovim jezikom o tipičnim mladenačkim
problemima kao što su problemi u školi, izgled, prva ljubav, odnosi u obitelji, ali i o problemima o kojima se šuti ili o kojima se, u najboljem slučaju, u našem društvu govori potiho. Eksperimentiranje s alkoholom, drogama, nasilje, kriminal, maloljetnička trudnoća problemi su s kojima se suočavaju mladi ljudi i pred kojima društvo ne smije zatvarati oči, pojasnila je Rosie.
Istaknula je kako ju je na pisanje o problemima mladih posebno motiviralo to što se susretala s tim u svojoj okolini, njezini likovi i situacije u kojima su se našli stvarni su, a osim toga, željela je potaknuti mlade da budu odgovorni prema sebi i prema drugima te da preveniraju rizična ponašanja. Poručila je da se problemi mogu spriječiti, a ako problem ipak nastane, uvijek postoji rješenje te da neozbiljno i neodgovorno pristupanje problemima može dovesti do tragičnih posljedica.
U komunikaciji s učenicima bila je otvorena i iskrena, naglasivši da je život jedan i dragocjen.
Susret je bio zanimljiv, ohrabrujući i poticajan, a na pitanje o tome hoće li biti još romana za mlade otkrila je da piše roman o utjecaju pandemije koronavirusa i potresa na mlade, koji su, po njezinu mišljenju, time najviše pogođeni. Roman je već odavno objavljen pod nazivom Izgubljena generacija.
Susret učenika sedmih razreda OŠ Jure Kaštelana i OŠ Grigora Viteza s Romanom Simićem održao se početkom travnja, a povod za to bio je njegov prvi roman za mlade Iva, do Mjeseca i natrag. Jedan od najcjenjenijih hrvatskih književnika, koji je za svoj rad dobio brojne nagrade, a djela su mu prevedena
na nekoliko jezika, autor ovog obiteljskog romana o svijetu i razmišljanjima mladih, govori njihovim jezikom. U neposrednom kontaktu s mladima, dok je odgovarao na pitanja, Roman je bio topao, susretljiv i pozitivan nastojeći ih zaintrigirati i potaknuti na čitanje romana. Između ostaloga, govorio je o tome kako je danas biti tinejdžer, a kako je to bilo u njegovo vrijeme, kako je biti roditelj današnjih tinejdžera, kakvih sve suvremenih obitelji ima, kakav stav ima o knjigama i čitanju i je li pisanje dnevnika dobar početak za nekoga tko se želi baviti pisanjem. Susret je protekao u pozitivnom ozračju, učenici su se fotografirali s autorom i dobili autogram.
Na kraju se može reći da je ovaj ciklus susreta književnika s mladima s radošću organiziran, a dobru energija prenijela se i na knjižničare. Bilo je zabavno, edukativno i inspirativno te vjerujemo da su mladi ovim književnim susretima potaknuti na čitanje knjiga koje iskreno progovaraju o suvremenom svijetu. ZKD