KGZ u Muzeju grada Zagreba 

Nikolina Pucar

nikolina.pucar@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba, Knjižnica Novi Zagreb

U sklopu Informativne srijede djelatnici Knjižnica grada Zagreba 15. svibnja 2024. godine posjetili su Muzej grada Zagreba, opći kulturno-povijesni gradski muzej koji se sustavno bavi prikupljanjem, obradom i istraživanjem predmeta iz gradske prošlosti.

Na samom početku dobrodošlicu nam je poželjela gospođa Jelena Roboz, viša muzejska pedagoginja iz Hrvatskoga povijesnog muzeja i predsjednica Sekcije za muzejsku pedagogiju i kulturnu akciju (pri Hrvatskom muzejskom društvu) te nam predstavila 29. Edukativnu muzejsku akciju, EMA-u, u koju se ove godine uključilo pedeset muzeja, galerija i kulturnih centara iz cijele Hrvatske.

Edukativna muzejska akcija organizira se povodom obilježavanja Međunarodnog dana muzeja (18. svibnja), a tema ovogodišnje akcije jest Muzeji i STEAM?!. STEAM je skraćenica koja je zamijenila skraćenicu STEM (koja obuhvaća znanost, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku), a obuhvaća znanost, tehnologiju, inženjerstvo, umjetnost i matematiku. Umjetnost (engl. ART) odnosi se na ples, fotografiju, slikanje, pisanje i dizajn. Cilj ove teme jest pokazati povezanost između prirodnih i humanističkih i društvenih znanosti. Neka od zanimanja koja upotrebljavanju STEAM vještinu jesu arhitekti, grafički dizajneri, konzervatori, urbanisti, arheolozi, produkt-dizajneri, inženjeri zvuka i upravo su to brojna zanimanja koja se nalaze u muzejima i kulturnim institucijama ili muzeji s njima usko surađuju.

U sklopu Akcije može se nabaviti knjižica 29. EMA-e u kojoj se nalaze svi muzeji sudionici akcije i njihovi programi. Knjižica nudi informacije o vodstvima, radionicama, šetnjama, predavanjima i ostalim sadržajima koje su muzeji sudionici pripremili i ujedno omogućuje slobodan ulaz u zgradu u kojoj se knjižica kupi, kao i u sve druge ustanove koje se mogu pronaći u knjižici. Cilj je da tijekom Akcije posjetite što veći broj muzeja i sakupite sve „žigiće“ koji se dobiju prilikom posjeta. Cijena same knjižice iznosi 2 eura.

Nakon kratke pauze, uz slatki zalogaj te kavu i sok, zaputili smo se pogledati izložbu odnosno projekt „Laszowski – utemeljitelj”.

Projekt i izložbu „Laszowski – utemeljitelj” predstavila nam je gospođa Milena Bušić, voditeljica knjižnice Muzeja grada Zagreba.

„Laszowski – utemeljitelj” hibridni je izložbeni projekt koji uključuje virtualnu izložbu, ali i njezino proširenje u stvarni prostor Muzeja grada Zagreba u vidu male izložbe u predvorju Muzeja, a povezan je s prvim ravnateljem, odnosno upraviteljem Muzeja grada Zagreba te njegovim prvim kustosom, Emilijem Laszowskim. Naglasak izložbe stavljen je na onaj manje poznati segment njegova rada, na inicijativu, osnivanje i vođenje Gradskog muzeja, a uloga utemeljitelja prikazana je tako kroz prikupljanje predmeta i ravnanje u takozvanoj utemeljiteljskoj fazi Muzeja, od 1907. do 1925. godine. Izložba se u cijelosti može pogledati na stranicama Muzeja grada Zagreba.

Za kraj smo ostavili najveći „zalogaj. Nakon Laszowskog, raširenih ruku i još šireg osmijeha dočekala nas je gospođa Biserka Staničić, stručni vodič stalnog postava Muzeja grada Zagreba, jednoga od najvećih i najstarijih gradskih muzeja u Hrvatskoj, koji je 1907. godine utemeljila Družba „Braća Hrvatskog Zmaja” na poticaj već spomenutog Emilija Laszowskog, prvog ravnatelja Muzeja. Obnovili smo znanje i prisjetili se zaboravljenih zanimljivosti iz povijesti našega grada.

Muzej je isprva bio smješten u kuli iznad Kamenitih vrata, a od 1947. godine nalazi se na današnjoj adresi, Opatička 20, u nekadašnjem gornjogradskom baroknom samostanu klarisa. Stalni postav autorice Nade Premerl interdisciplinarni je portret grada, od prapovijesti (možete vidjeti arheološke nalaze in situ) do danas, a govori o stanovnicima i gradu u svim njegovim aspektima, od političkoga, crkvenoga, povijesnoga i gospodarskoga do arhitektonsko-urbanističkoga, kulturno-povijesnoga, zabavnoga i onoga svakodnevnog.

 Uz bogatu zbirku arhitektonske dokumentacije i arhivalija, u fundusu se nalazi niz drugih specijaliziranih zbirki: arheološke zbirke (pretpovijesne i srednjovjekovne), zbirke cehalija i devocionalija, slikarstva, grafike, skulpture, fotografija, mode, namještaja te predmeta iz zagrebačke svakodnevice.

Posebnu cjelinu čine zbirke darovane gradu Zagrebu, poput radne sobe Ivana pl. Zajca, dijela radne sobe Augusta Šenoe, umjetničke ostavštine Tille Durieux (ovu zbirku također u cijelosti možete pogledati online na mrežnim stranicama Muzeja), zbirke mehaničkih glazbenih automata Ivana Gerersdorfera i zbirke stare ambalaže Ante Rodina. U sastavu Muzeja nalaze se i Zbirka Margite i Rudolfa Matza (zbirku čini njihov stan u Mesničkoj 15), Memorijalna zbirka Ivana Ribara i Cate Dujšin Ribar (zbirku čini također njihov stan u Demetrovoj 3), Memorijalni prostor Miroslava i Bele Krleže (Krležin gvozd 23) te Zbirka-stan arhitekta Viktora Kovačića (Masarykova 12). Muzej se sustavno bavi raznovrsnim temama iz povijesti i suvremenosti Zagreba priređujući o njima izložbe, zbirke, projekte, edukacije i razna tematska događanja.

Na kraju mogu samo reći da je ovo bila jedna iznimna Informativna srijeda. S posebnom nježnošću pratili smo priče o našem gradu, o svemu što je prošao od osnutka do danas i prisjetili se svih velikih događaja i otkrića vezanih uz naš grad i ljude koji su u njemu živjeli.

Posebna zahvala i pohvala svima uključenima u realizaciju ove Informativne srijede. ZKD


Izvori:

mrežne stranice Muzeja grada Zagreba

Hrvatska enciklopedija