Obilježavanje Dana Hrvatske knjižnice za slijepe

Karolina Zlatar Radigović

ravnateljica@hkzasl.hr

Hrvatska knjižnica za slijepe

Ove godine prvi je put obilježen Dan Hrvatske knjižnice za slijepe. Ideja za obilježavanje ovoga Dana potekla je iz razmišljanja da ustanova već 57 godina radi na dobrobit svojih korisnika te da je jedinstvena po mnogočemu, ali da i u javnosti nije dovoljno prepoznata. Zato smo predložili datum 18. travnja, a to je datum kada je Hrvatska knjižnica za slijepe dobila svoj Statut i postala samostalna javna ustanova u kulturi, kako bi Knjižnica na taj način dobila na još većoj važnosti. Ovaj je Dan osmišljen kao dan otvoren za građanstvo kako bi se javnost mogla upoznati s radom naše Knjižnice i svim njezinim specifičnostima. Ove godine Dan je zbog blagdana pomaknut na 19. travnja, kada su dodijeljena priznanja „Antun Lastrić“ te objavljeni rezultati literarnog natječaja za najbolju kratku priču. Obilježavanje ovih svečanosti bilo je izuzetno posjećeno.

Hrvatska knjižnica za slijepe 2018. godine utemeljila je priznanje „Antun Lastrić“ kao zahvalu prije svega pojedincima, a onda i udrugama, projektima, ustanovama koje su svojim radom na osobit način doprinijele kulturnom životu, obrazovanju i pismenosti slijepih osoba, odnosno korisnika Hrvatske knjižnice za slijepe, te izravno ili neizravno utjecale na djelovanje same Knjižnice. Ovogodišnji dobitnici ovog vrijednog priznanja su Ante Baković i Pero Pažin, koji su ustrajno i temeljito cijeli radni vijek posvetili opismenjavanju slijepih osoba, kao i kasnije oslijepljelih osoba te afirmaciji brajice.

Kratka priča je u našoj knjižnici izuzetno dobro prihvaćena forma, a na literarni natječaj koji je objavila Knjižnica mogli su se javiti slijepi i slabovidni državljani Republike Hrvatske. Prosudbeno Povjerenstvo uvijek prima samo jedan rad od svakog autora, a radovi ne smiju biti duži od 5 kartica teksta i ne smiju biti uzeti iz dužeg proznog teksta. Priče moraju biti napisane na hrvatskom jeziku i ne smiju biti prethodno objavljivane. Radovi se šalju na Brailleovu pismu ili na standardnom tisku i po mogućnosti u digitalnom zapisu.

Ove je godine na natječaj za najbolju kratku priču pristiglo 30 prijava iz raznih dijelova Hrvatske, a 26 ih je zadovoljilo zadane kriterije. Teme su bile razne, od egzistencijalnih, ratnih, povijesnih, političkih, pustolovnih, preko životnih pisanih iz perspektive slijepih osoba, do ljubavnih, nostalgičnih, blago erotskih, autoironičnih. Neke su bile izrazito vješto napisane, poštujući karakter zadane forme i pričajući nam sažeto, jasno i precizno, ne gubeći smjer ni smisao priče. Neke od njih razveselile su nas svojom duhovitošću, a neke su nas i raznježile svojom ljudskošću. Najbolje tri kratke priče na ovogodišnjem natječaju su „Tantal“ Ivice Božića (3. mjesto), „To je samo kišobran“ Kristine Krsnik (2. mjesto) i „Lak top“ Josipa Laće (1. mjesto). Autorima su podijeljena priznanja te su spomenute priče koje su se također istaknule. Nagrađene kratke priče pročitao je glumac Željko Duvnjak. Sve priče pristigle na natječaj objavljene su u „Zborniku kratkopričaša 2022.“ u zvučnom obliku, EPUB formatu i na brajici.

Obilježavanje Dana Hrvatske knjižnice za slijepe bilo je i povod za izdavanje prvog broja e-biltena Hrvatske knjižnice za slijepe pod nazivom „Redak“, a u svrhu informiranja korisnika i zainteresirane javnosti o radu Knjižnice. U e-biltenu se objavljuju najave događaja, aktivnosti, popisi noviteta, preporuke, ali i sve bitne vijesti vezane uz Knjižnicu. Izlazi dvaputa mjesečno, 1. i 3. utorka u tekućem mjesecu. Za dobivanje biltena na e-poštu potrebno se prijaviti na elektroničku adresu e-bilten@hkzasl.hr.

Obilježavanjem ovoga dana Hrvatska knjižnica za slijepe još više se približila svojim korisnicima i svima onima koji prate njezin rad, a sebi pridodala na važnosti te zadala neke nove izazove koji je čekaju u budućem poslovanju. ZKD