Sesvetska balada Vesne Parun
U hrvatskoj Godini čitanja, od travnja 2021. do travnja 2022., kada smo obilježavali mnoge velike obljetnice naših i svjetskih književnika, od M. Marulića, Dantea Alighierija, Ch. Baudelairea, G. Flauberta, F. M. Dostojevskog, A. Šenoe, J.-B. P. Molierea, P. Hektorovića, P. Preradovića i Lj. Gaja, svakako je nezaobilazna i 100. obljetnica rođenja hrvatske pjesnikinje Vesne Parun. Povodom te obljetnice, a u spomen najvećoj hrvatskoj pjesnikinji Vesni Parun, u Gimnaziji Sesvete proveden je školski projekt pod nazivom Sesvetska balada Vesne Parun u suradnji s Muzejom Prigorja Sesvete, koji je 2020. godine obilježio 10. obljetnicu smrti pjesnikinje izložbom predmeta koji su joj pripadali. Malo tko od današnjih Sesvećana zna da je velika pjesnikinja dio svojega života živjela i stvarala baš u Sesvetama.
Obitelj Parun doselila se u Sesvete 1942. godine, kada je otac Antun Parun dobio posao u sesvetskoj općini. Ne znamo točno do kada je Vesna tu živjela, ali još je dugo posjećivala roditelje u Sesvetama. Iako je danas teško rekonstruirati život pjesnikinje Vesne Parun u Sesvetama, koja je sesvetskim ulicama i putovima hodala prije sedamdesetak godina, sama je pjesnikinja u svojoj autobiografskoj knjizi Noć za pakost zapisala da je živjela ovdje, gdje je i napisala velik dio svojih pjesama za prvu i najbolju zbirku Zore i vihori (1947.), kao i svoju antologijsku pjesmu Balada prevarenog cvijeća, za koju je zapisala: „Koju napisah na prigorskoj cesti.“ Kuća u kojoj je živjela obitelj Parun bila je u neposrednoj blizini mjesta na kojem se danas nalazi narodna Knjižnica Sesvete.
Zato su ovogodišnji travanj i Noć knjige 2022. u Gimnaziji Sesvete bili posvećeni 100. obljetnici rođenja pjesnikinje Vesne Parun. Povodom toga jubileja u predvorju škole i u školskoj knjižnici postavljena je bogata izložba posvećena pjesnikinji, pod nazivom Ti koja imaš nevinije ruke, a plod je našega rada i istraživanja s učenicima. Ovu smo izložbu posvetili Vesni Parun, koja je i sama nekada bila stanovnica naših Sesveta.
S Vesnom Parun je počeo jedan novi svijet. Otvorio se predio nove ljepote i razbujala se dotad neviđena mašta. Pojavila se jedna žena kao svemoćni pjesnik: koji može sve opisati. Njezin metajezik je u ono davno vrijeme 1947. godine bio nalik buncanju, ali to su bile sve istinite vizije. Poetski preobražene u stihove. Bila je Vesna neizmjerno kićena, a njezini uresi bili su čudesno urešivanje svijeta. Jezik joj je bio sjajan, blještav kao more oko otoka Zlarina na kojem se rodila. Bila je to rođena poetesa, nova Sapfo, kraljica nad pjesnikinjama.
(Derk, Denis. 2012. Posljednja volja Vesne Parun. V.B.Z. Zagreb. str. 136)
U ovih nekoliko rečenica izrečeno je puno riječi koje opisuju pjesnikinju Vesnu Parun, koja je bila naš izazov i poticaj za istraživanje. Zato smo u čast velike hrvatske pjesnikinje i 100. obljetnice njezina rođenja proveli školski projekt s našim učenicima, a u suradnji s Muzejom Prigorja Sesvete. Projekt smo osmislili kao istraživački rad učenika Čitateljskog kluba u Muzeju Prigorja, u kojem su učenici proveli intervju s kustosima Muzeja, sve zabilježili, snimili i napravili fotodokumentaciju o ostavštini Vesne Parun koja se čuva u zasebnoj zbirci u Muzeju Prigorja (slike koje je ona osobno naslikala, knjige i neka priznanja i nagrade Vesni Parun). Za to su vrijeme učenici Likovne grupe u suradnji sa školskom knjižničarkom oslikali i ilustrirali dvadeset i pet odabranih pjesama Vesne Parun iz zbirke Zore i vihori, koja je većim dijelom vjerojatno napisana dok je pjesnikinja živjela u Sesvetama.
Cijeli školski projekt koji je uključivao istraživanje kritičke literature o Vesni Parun u školskoj knjižnici, čitanje njezinih zbirki poezije, ilustracije poznatih pjesama, izložbu o životu i književnom radu, recital Paruničinih pjesama i predavanje o Vesni Parun, osmislile su školska knjižničarka Ruža Jozić i profesorica likovne umjetnosti Ina Jozić. Naša je profesorica hrvatskoga jezika Željka Župan Vuksan izradila i dvije video lekcije o Vesni Parun.
Sav istraženi materijal učenici su s knjižničarkom oblikovali za plakate koji su postavljeni u predvorju škole i u prostoru školske knjižnice, na kojima je predstavljen život i rad Vesne Parun, s posebnim osvrtom na godine proživljene u Sesvetama.
Likovni su radovi naših učenika – ilustracije odabranih Paruničinih pjesama – obogatili ovu izložbu i dali joj poseban pečat, a recital poezije Vesne Parun izveli su naši učenici drugog razreda na otvorenju izložbe, koja se može pogledati i na Facebooku Gimnazije Sesvete.
Otvorenju izložbe Ti koja imaš nevinije ruke, uz naše učenike i nastavnike, nazočili su i kustosi Muzeja Prigorja Sesvete i voditelj Knjižnice Sesvete, pjesnik i prevoditelj Ivan Babić, koji je za ovu prigodu pročitao svoju pjesmu posvećenu Vesni Parun, napisanu upravo uz 100. obljetnicu njezina rođenja. Sadržaj naše izložbe može se pogledati i u digitalnim publikacijama koje je oblikovala školska knjižničarka na sljedećim poveznicama:
Dio izložbe bit će postavljen u auli Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu na manifestaciji Knjižna BOOKA 27. svibnja 2022. godine, a cijela izložba u Narodnom sveučilištu Sesvete u lipnju ili rujnu 2022. godine. Ovo je Sesvetska balada Vesne Parun i naš mali doprinos velikoj pjesnikinji uz 100. obljetnicu njezina rođenja. ZKD