Grozdana Ribičić - razgovor ugodni

Grozdana Ribičić, knjižničarska savjetnica, s radom je započela u Gradskoj knjižnici Marka Marulića, najprije na Šolti, a nakon toga u Splitu. Kada je 2008. otvorena splitska Središnja knjižnica, postala je voditeljicom Odjela za djecu i mlade. U suradnji s različitim suradnicima, udrugama i institucijama osmislila je brojne inovativne i zanimljive programe i projekte, a jedan je od njih i održavanje okruglih stolova o zavičajnosti u knjigama za djecu i mlade. Osnovala je splitski ogranak Hrvatskog čitateljskog društva, a u njezinu mandatu predsjednice Komisije za čitanje Hrvatskoga knjižničarskog društva pokrenut je mrežni portal nacionalnih projekata poticanja i istraživanja čitanja.

Od samog početka zagovara knjižničarstvo i aktivno se zalaže za prava djece i mladih na knjigu, čitanje i pismenost. Važni su joj razvoj i promocija volonterstva, a posvećena je i javnom zagovaranju knjižnica, čitanja i različitih vrsta pismenosti. Od 2019. ravnateljica je Gradske knjižnice Marka Marulića u Splitu, kojoj je ove godine Hrvatsko knjižničarsko društvo dodijelilo priznanje Knjižnica godine, što je i povod za ovaj razgovor.

Na početku, svim djelatnicima Gradske knjižnice Marka Marulića u Splitu i Vama osobno kao ravnateljici čestitamo na priznanju, iza kojeg stoje inovativni i kreativni programi, velik trud i ustrajnost. Kakav je osjećaj biti na čelu Knjižnice godine?

Lijepo, ali i odgovorno. Tim više jer poznajem brojne hrvatske knjižničare i knjižničarke, ravnatelje i ravnateljice knjižnica koji odlično rade i bez ikakvih bi dvojbi mogli ponijeti tu titulu. Mnoge ne znam, a vjerujem da i među njima ima jednako dobrih. Žao mi je što nisam imala vremena ozbiljnije pratiti rad knjižnica i njihove iskorake, upravo zbog toga što smo mi bili u velikim programima i projektima te je ostalo malo vremena za praćenje i davanje podrške drugima. Međutim, uvjerena sam da svi zajedno činimo mnogo na promjeni percepcije knjižničara i knjižnica u svojim zajednicama, ali i na razini cijele Hrvatske. Ostala sam uistinu ugodno iznenađena naslovima nekih novinskih članaka, društvenih mreža, govorima financijera vezano uz naše priznanje, i bila sam izuzetno ponosna jer je i to bio znak da nas društvo sve „ozbiljnije“ prihvaća i vrednuje. Rezultat je to naših zajedničkih i dugogodišnjih napora i zalaganja, a veliku ulogu u svemu tome upravo ima naše strukovno, knjižničarsko udruženje. Zato im još jednom hvala za ovu nagradu.

A onda se dogodila korona i pandemija i bilo je bitno „preživjeti“. Međutim, ne da smo preživjeli, nego smo našli snage za inovacije i kreativnost. Svi su se strateški ciljevi, unatoč koroni i svim njezinim posljedicama, počeli realizirati.

Ravnateljica ste sada više od tri godine. Na koje ste projekte u svojoj knjižnici osobito ponosni? Nedostaje li Vam katkad neposredni rad s korisnicima, osobito s djecom i mladima?

Na samom početku mandata, nakon što sam analizirala nacionalne podatke hrvatskih gradskih knjižnica i ustanovila ne baš dobar položaj naše knjižnice naspram drugih narodnih knjižnica, odlučila sam da hitno treba raditi na tome da se taj status promijeni, i to da se krene s iskoracima u smislu većeg broja članova, obrtaja knjižničnog fonda, brže i kvalitetnije usluge korisnicima, boljeg financiranja, što se prvenstveno odnosi na našeg osnivača, Grad Split, ali i na druge, boljeg održavanja postojećih ogranaka, ali i mogućnosti otvaranja novih. Paralelno s tim trebalo je mijenjati i postojeće paradigme razmišljanja i uvriježeno ponašanje djelatnika knjižnice. I dobro smo krenuli. Već je statistika u toj godini, 2019., bila bolja. A onda se dogodila korona i pandemija i bilo je bitno „preživjeti“. Međutim, ne da smo preživjeli, nego smo našli snage za inovacije i kreativnost. Svi su se strateški ciljevi, unatoč koroni i svim njezinim posljedicama, počeli realizirati. A kako ne možete sve planirati, mnoge su nam se inovacije dogodile mimo planiranog jer smo bili otvoreni i spremni za njih. Jedna je od njih program Zavičajne kuće GKMM-a Split. Znameniti građani Splita upravo su u našoj knjižnici našli sigurnog i poštovanog partnera te su nama dali u nasljeđe ostavštine poznatih sugrađana. Tako smo dobili u ostavštinu bogatu kućnu biblioteku pok. Jakše Fiamenga, vrijednu ostavštinu pok. Ljube Stipišića Delmate te radnu sobu pok. Miljenka Smoje. U tim teškim godinama dobili smo sredstva paradigme, razmišljanja – bolje je reći „osvojili“ smo ih – za uređenje zapuštenih gradskih prostora koje je GKMM dobio na korištenje te smo ih uredili u nove inovativne kulturne i funkcionalne knjižnične prostore. Uz novu Knjižnicu „Dalmatinu“ – zavičajni poetsko-glazbeni odjel GKMM-a – dobili smo u dvorištu i novi ambijentalni, otvoreni prostor za naše promocije i koncerte u samom centru grada.

Sretna sam što smo, zahvaljujući našem inzistiranju i upornosti, uspjeli u tome da Grad Split poštuje ugovorne obveze s Ministarstvom kulture i medija i da nam dodjeljuje jednaka sredstva za nabavu knjižnične građe kao i oni. To je bilo presudno za razvijanje naših ostalih planova i programa jer to prije nije bila praksa. Ta nam je činjenica omogućila da realiziramo i treću od četiri faze našeg strateškog cilja i osiguramo djeci do navršene 14. godine života besplatan upis u knjižnicu.

A što se tiče neposrednog rada s korisnicima, danas sebe uhvatim kako rijetko posjećujem Odjel za djecu i mlade, na kojem sam radila. Znam da sam „kratka“ s vremenom, ali ipak sam se tome čudila. A onda sam shvatila da to radim da me ne bi uhvatila nostalgija. Kad vidim svu onu djecu i mlade, poželim se opet ubaciti među njih i guštati. One širom otvorene dječje oči dok s njima iskreno razgovarate, čitate im, njihove podignute ruke, odgovaranje uglas... To mi baš nedostaje. Oni mladi, koji dolaze u knjižnicu kao „nije ih briga“, „tu smo slučajno“, dok im govor tijela kaže „tu sam, pogledaj me, i ja trebam podršku“…

Nedostatak je ovih brojnih programa u tome što su me posve obuzeli. Tu su rokovi koje morate poštovati da biste ih realizirali. Stoga ne ostaje mnogo vremena za korisnike, i zbog toga mi je iskreno žao. Radim na tome da to promijenim.

„Za dobre vibre – čitaj libre“ – kako protječe provedba projekta koji, nakon gotovo trideset godina, vraća bibliobus u Splitsko-dalmatinsku županiju?

Na početku mojega mandata još uvijek se govorilo o projektu Čitanjem do uključivog društva, koji je Ministarstvo kulture i medija dugo najavljivalo kao način pokretanja novih ili pomoć u razvoju postojećih bibliobusnih službi. Već se gubila nada da će od toga išta biti. Mi smo dodatno bili nesigurni jer smo se tek na kraju uključili u tu priču, ali ono što je važno – to smo htjeli. A kad nešto snažno želite, kažu, vrata se otvaraju. U trenutku objavljivanja natječaja važnu nam je podršku dao Grad Split uputivši nas na odlične mlade ljude iz agencije RaST, s kojima smo prilično uspješno prijavili projekt i prošli. Za knjižnicu je to prvi europski projekt, i to velike vrijednosti, nešto manje od četiri milijuna kuna, s kojim pokrećemo novu službu i dobivamo djelatnike. I ono što je vrlo važno – s tim projektom pokrećemo dobru suradnju sa Splitsko-dalmatinskom županijom, koje prije toga nije bilo. Županija nam je partner u projektu i obvezala se pet godina održavati bibliobusnu službu nakon završetka projekta. Jedan od razloga gašenja stare bibliobusne službe prije trideset godina bio je nedostatak sredstava za njezino održavanje.

U Splitsko-dalmatinskoj županiji velik je broj naselja i općina koje nemaju pristup knjižnici ni drugim kulturnim sadržajima. Riječ je o otprilike 60 000 njezinih stanovnika. Već prvi kontakti s čelnicima naselja i općina koji su se odazvali našem pozivu govore nam s kakvim posebnim zadovoljstvom očekuju naš bibliobus u svojem kraju. Svi se zajedno veselimo tome, a to bi trebalo biti početkom 2023. godine. Veselimo se i planiranom Međunarodnom festivalu bibliobusa sljedeće godine u Splitu. S guštom smo prihvatili domaćinstvo tog festivala. Za sada u sklopu projekta provodimo brojne inovativne programe i radionice za djecu i mlade, za osobe s invaliditetom i za starije osobe na području naše županije.

Kako biste knjižničarskim rječnikom opisali strast i motivaciju? Koji to potencijal knjižničarstvo nosi u sebi da se od posla pretvori u poziv?

Sjećam se da sam jednom davno vidjela rezultate nekog istraživanja, mislim da je bilo u Velikoj Britaniji. Istraživalo se u kojim se zanimanjima zaposlenici osjećaju najfrustriranije. Zapanjilo me je da je pri vrhu, a kod nekih i na prvome mjestu, bilo zanimanje knjižničara. To me je navelo na razmišljanje. Uistinu, vi posao knjižničara, kao i mnoga druga zanimanja, možete odrađivati s minimalno motivacije, ali vama knjižničarima – naravno, tu ističem knjižničare u narodnim knjižnicama – ta profesija daje iznimno mnogo mogućnosti za kreacije i inovacije. Mislim da je ona intrinzičnoga karaktera, ali ne i sasvim. Uvijek su tu ravnatelji, oni koji su odgovorni za vođenje organizacije posla, koji daju poticaje, okvire, mogućnosti, izazove. Uvijek je, i to svima, potrebno sebi dati neke izazove. Realne. Osvajati ih i razvijati se, rasti. I osjećati da rastete. Meni su strast i motivaciju davala djeca i mladi, ali i golem broj predivnih suradnika i partnera s kojima sam radila za dobrobit djece i mladih, danas, naravno, i svih ostalih. Zaista smo jedni drugima davali puno toga i međusobno se motivirali. U tome vidim i snagu narodnih knjižnica, cijelu lepezu različitih suradnika. Volonteri su posebna kategorija. Oni koji vole dati, a ne traže protuuslugu. S takvima najviše dobijemo i, u konačnici, i oni najviše dobiju. Ta suradnja u dobroj vjeri, to „plemstvo duha“ daje onu ljepšu sliku svijeta, pa tako i našeg posla.

Svi mi koji odgovorno radimo svoj posao svjesni smo da ima mnogo prostora za napredak, pa otuda i motivacija.

Jednom ste rekli da je knjižnica novog doba idealna platforma za razvoj svih vrsta pismenosti. Smatrate li svoju knjižnicu knjižnicom novog doba i na koje se sve načine u njoj razvijaju i potiču različite vrste pismenosti?

I naša se struka, kao i mnoge druge, mora boriti s brojnim predrasudama. Jedna je od predrasuda vezanih uz narodne knjižnice da smo tu zbog beletristike. Ona jest najzastupljenija u našim fondovima, ali nije jedina. Mi smo stručnjaci, kako ja volim reći, od 0 do 9, a pritom mislim na naše legendarne UDK brojeve. Sve dok ne dobijemo snažan poriv da naš prazan UDK broj 4 damo nečemu novome, knjižnice su još uvijek tradicionalne ustanove, i to, po mojem mišljenju, još nije ni tako loše jer to znači da je tiskana knjiga još uvijek živa. Ja je se sama još nisam spremna odreći. S druge strane, vrlo smo napredni u usvajanju novih trendova, premda tome pristupamo s dosta opreza i ne svi jednako. Dobro je da se razvijamo u tom duhu jer je to znak da imamo snažan poriv za preživljavanjem, a da pritom ne gubimo našu osnovnu bit – poticanje knjige, čitanja i pismenosti. Danas, u civiliziranom svijetu, čovjek više nije pismen ako zna pisati, čitati i računati. Pismeni ste ako s nekim predznanjem, u smislu da znate postavljati pitanja, dolazite liječniku, odvjetniku, u ljekarnu, u banku. I takve vrste pismenosti moramo razvijati i poticati u radu knjižnica. Danas biti pismen znači prepoznati informaciju, bila ona u digitalnoj ili tiskanoj formi, onu točnu ili onu koja se treba preispitati. S obzirom na to da su knjižničari „stručnjaci za informacije“, ne bi trebalo strahovati za našu budućnost. Naravno, i dalje treba birati puteve i načine kako preživjeti i društvu donositi, uz onu osnovnu, i dodanu vrijednost. U našoj knjižnici veliku ulogu u tome imaju nove generacije mladih knjižničara.

Vrlo ste aktivni u različitim regionalnim i nacionalnim stručnim društvima, na brojne se načine zalažete za promociju i vidljivost knjižničarske struke, potičete timski rad i zajedništvo, volonterski duh, razvoj kulture čitanja. Što Vam za sve to daje vjetar u leđa i potiče Vas na djelovanje?

Malo sam razočarana svojim iskustvom da nove generacije knjižničara nemaju mnogo vjere u naša strukovna udruženja. U početku sam bila ljuta na njih, a sad se ipak preispitujem i pitam se gdje smo to mi, starije generacije, pogriješili. Meni su ta društva mnogo značila i uvelike su me formirala. Na samom su me mojem početku starije kolegice, one s autoritetom, uputile na ta udruženja i njihovu važnost. Bila je to jedna vrsta slobode i emancipacije, uz onu bitnu komponentu da ne morate biti dio tih udruženja ako to ne želite. A ja sam to željela i uvijek sam im pokušavala vratiti ono što su ona dala meni. Apsolutno sam za njih i danas.

Knjižnice su kolektivi i teško je ostvariti velike stvari ako oko sebe nemate tim, i to onih koji su motivirani. Iz svoje prakse znam da svi nosimo brojne potencijale, ali i da treba imati sreće i biti u društvu onih koji će vam ukazati na vaš potencijal, poticati vas i otvarati vam mogućnosti. Vraćam se na ono da sebi morate postavljati određene izazove i pokušati ih realizirati. Nastojim očekivanja svesti na minimum da se previše ne razočaram, ali radim kao da su prepreke sasvim normalan dio priče. Na samom početku procijenim jesu li problemi rješivi i vrijedni vremena i truda. Ako jesu, nema razloga da ne krenem u njihovo rješavanje. Pri tome tražim dobro u ljudima oko sebe i u sebi. Svi to imamo. Po zakonu fizike, kad radite dobro, nema puno prostora ni vremena za loše. To je neki moj kredo. Vjerujem u našu struku, stoga djelujem, odbijam samo egzistirati.

Jako je važno da u našim strateškim ciljevima osluškujemo promjene koje se događaju mimo naših znanja i predviđanja i da ih znamo prepoznati na vrijeme, prilagoditi im se i iz situacije izvući najbolje što možemo. To se zove umijeće življenja, na koje nije imuna ni naša, knjižničarska struka.

I za kraj, kojoj se novoj knjižničarskoj avanturi veselite?

Naravno, neki projekti čekaju da ih završimo pa mi je to sada najveća želja. Neki su započeti projekti razvojni, kao što je Zavičajna kuća GKMM-a. Sada već razmišljamo o tome kako i ostale naše ogranke obilježiti u spomen na značajne osobe Splita i Dalmacije. Bibliobus tek treba krenuti. Bit će to poseban doživljaj za sve nas. Pri kraju je i Spomen-soba Miljenka Smoje, koja bi se trebala otvoriti u Knjižnici Žrnovnica u povodu njegova 100. rođendana, 14. veljače 2023. godine. Prava bi avantura bila dovršetak priče s otvaranjem Odjela za djecu i mlade u kotaru Kila/Mejaši. Riječ je o prenamjeni dijela novoga kotarskog prostora u knjižnični, a to je pravi hrvatski primjer kako vam projektno-birokratski sustav može zakočiti jednu tako dobru namjeru. Zakočila ju je i pandemija, ali ne presudno. Sad smo došli pred kraj cijele priče. Puno smo toga riješili ustrajnošću i upornošću, ali kod takvih slučajeva nikad ne znate koji će novi „problem“ iskrsnuti. Kad se ta knjižnica otvori, smatrat ću to velikom avanturom na čijem sam putu uistinu mnogo toga naučila.

Do sada je bilo tako da kad god smo nešto pokrenuli, nailazili smo na brojne probleme „stavljene pod tepih“, koje smo paraIelno rješavali. Mnogi takvi problemi dovedu vas u situaciju da se pitate što vam je to trebalo. Treba nadići tu fazu malodušja, jer ako riješite problem, u pravilu ste pobijedili postojeći loš sustav poslovanja, unaprijedili ste ga, a to nije ni malo ni nebitno. Mi smo se u radu na našim programima i projektima uvjerili da sustav može biti loš, ali uvijek ima vrsnih pojedinaca koji čine čuda i održavaju taj sustav na životu i kad nije dobar. I postoji neka zakonitost u toj suradnji u dobroj vjeri – kad pomislite da je sve beznadno i nerješivo, jednostavno se, kao deus ex machina, pojavi i osoba i rješenje.

Eto, to bih voljela. Da nas i dalje prati sreća da u ostvarenju naših ideja, s kojima uopće nemamo problema, imamo podršku upravo takvih ljudi. (Razgovarala Snježana Ercegovac) ZKD