Kulturne i javne aktivnosti knjižnice VII. gimnazije 

Lidija Dizdar

lidija.dizdar1@skole.hr

VII. gimnazija

Knjižnica VII. gimnazije je informacijsko, medijsko i kulturno središte škole, potpora redovitoj nastavi i izvannastavnim aktivnostima. Mjesto je okupljanja i provođenja slobodnog vremena, ujedno i podrška u istraživanju i učenju. Čitaonicu dijeli s II. gimnazijom, a u dvjema prostorijama smještena je knjižna i neknjižna građa. Knjižnični fond smješten je u slobodnom pristupu i sadrži oko 9100 jedinica građe. Stručne suradnice knjižničarke su Lidija Dizdar i Marija Novokmet.

Tijekom školske godine knjižničarke rade na ostvarivanju Kurikula školske knjižnice i Godišnjeg izvedbenog programa rada, koji su sastavni dio Školskog kurikula i Godišnjeg plana i programa rada VII. gimnazije.

Kurikul kulturne i javne djelatnosti Knjižnice čine raznovrsne kulturne aktivnosti, koje se provode u suradnji s učenicima (osobito onima koji su uključeni u kreativnu, novinarsku i medijsku grupu, čitateljski klub i Likovni praktikum) i drugim zainteresiranim djelatnicima.

U ostvarivanju planiranih aktivnosti važnu ulogu imaju i vanjski suradnici, uglavnom su to djelatnici drugih školskih knjižnica, narodnih knjižnica i ostalih kulturnih ili znanstvenih ustanova. Kulturnom i javnom djelatnošću školske knjižnice ostvaruju se i neki segmenti međupredmetnih tema, osobito Građanskog odgoja i obrazovanja te Osobnog i socijalnog razvoja.

Program kulturnih aktivnosti najčešće započinje Književnim matinejama Festivala svjetske književnosti. Učenici početkom rujna prisustvuju jednoj od triju Matineja. Izabrani učenici ponekad na Matinejama, nakon pažljivog čitanja i proučavanja zadanog naslova, imaju i ulogu moderatora razgovora s nekim domaćim piscem, na što su knjižničarke osobito ponosne. Do sada su razgovarali s Antom Zlatkom Stolicom te dva puta s piscem Josipom Mlakićem.

Tijekom rujna 2023. u čitaonici je bila postavljena izložba likovnih radova učenika prvih razreda „Umjetničke nade Sedme“ te izložba  dadaističkih tekstova „Maturanti dadaisti“. Međunarodni dan pismenosti s naglaskom na 25. obljetnicu smrti Branka Fučića obilježen je izložbom knjiga, tekstova i glinenih pločica koje su učenici ispisali glagoljicom.

Korak po korak do knjižnice aktivnost je unutar Europskog tjedna mobilnosti - učenici prvih razreda pješačili su s knjižničarkama do Knjižnice Božidara Adžije, gdje ih je djelatnica Milkica Ursa upoznala s radom i uslugama koje ta vrijedna kulturna ustanova pruža.

Dani europske baštine obilježeni su izložbom knjiga i tekstova o hrvatskoj baštini, s naglaskom na živu, nematerijalnu kulturnu baštinu. Poseban izložbeni prostor bio je posvećen Ivanu Kukuljeviću Sakcinskom i njegovu neprocjenjivu doprinosu hrvatskoj povijesnoj, kulturnoj i umjetničkoj baštini. Priređena je i mala izložba povodom 95. obljetnice rođenja Josipa Pupačića.

Ostvarena je i suradnja s Knjižnicom Božidara Adžije: učenici nekoliko razreda razgledali su izložbu „Besmrtne riječi ipak – književna baština Vesne Parun“ uz stručno vodstvo knjižničarke Milkice Ursa. Skupina učenika s knjižničarkom prisustvovala je i predstavljanju knjiga „Hrvatska prirodna baština“ i „Hrvatska kulturna baština“ u Kavani Lav na Gornjem gradu.

Listopad, Mjesec školskih knjižnica i dijelom Mjesec hrvatske knjige najavljen je digitalnim plakatima, a posljednjeg ponedjeljka u listopadu, na tradicionalni Dan školske knjižnice, održana je književna večer s bivšim učenikom Jakobom Filićem, pjesnikom i prevoditeljem s francuskoga jezika. Nekoliko razreda s knjižničarkama ponovno je posjetilo Knjižnicu Božidara Adžije, razgledali su izložbu o književnoj baštini Vesne Parun, ovaj put s naglaskom na prevoditeljski rad velike pjesnikinje, te izložbu „Književni prijevodi i kultura“, suautorice Marine Putnik, koja je govorila o izložbi sa sociološkog, a autorica programa Razvoj kritičkog mišljenja, Ana Golubić, s lingvističkog stajališta.

Skupina prvaša sudjelovala je u obilježavanju 75. obljetnice Knjižnice Medveščak i na predstavljanju knjige „Moja priča o Zagrebu“ Andreje Tonč. U istoj knjižnici učenici trećeg razreda sudjelovali su na predstavljanju knjige „Pisma tebi“, autorice Nike Kovač. S knjižničarkom i organizatoricom susreta, Marselom Jeličić Fijan, o knjizi je govorila prevoditeljica dr. sc. Anita Peti-Stantić.

I ove godine organiziran je posjet Interliberu. Učenici su s knjižničarkom Marijom Novokmet prisustvovali okruglom stolu Čitanje u fokusu.

Kako se 2024. godine obilježava 500. obljetnica smrti Marka Marulića, međupredmetnim projektom Marko Marulić – nacionalni klasik, knjižničarke će nastojati, između ostaloga, povezati i neka druga događanja s djelovanjem „oca hrvatske književnosti“. Tako su tijekom Dana europske baštine povezani Ivan Kukuljević Sakcinski i Marko Marulić jer je glasoviti ilirac priredio za tisak „Pjesme Marka Marulića“ kao prvu knjigu Starih pisaca hrvatskih, napisao izvrsnu uvodnu studiju i nazvao ga “otcem umjetnoga pjesničtva u Hrvatah”.

U Mjesecu hrvatske knjige na panou Marulov kutak istaknuti su tekstovi o Maruliću prevoditelju i prijevodima Marulića, pa se lako može zaključiti da je Marulić itekako živio u duhu ovogodišnje krilatice – njemu doista riječ nije bila strana(c), kao što ni njegove riječi već stoljećima mnogima stran(ci)e nisu.

Knjižničarke uređuju školske društvene mreže, s učenicima izrađuju digitalne plakate povodom raznih kulturnih događanja i obljetnica, vode izvannastavne aktivnosti (čitateljski klub i novinarsku grupu – digitalni list „Sedma“ redovito je predlagan za državnu razinu natjecanja LiDraNo). Knjižničarka Marija Novokmet vodi fakultativni predmet Škola i zajednica, a knjižničarka Lidija Dizdar sudjelovat će u proljetnoj terenskoj nastavi u Dubrovniku.

U tijeku je izložba „Studeni s Tinom Ujevićem“, a pred nama su raznovrsne aktivnosti i projekti od kojih ističemo: Ususret Božiću s knjižnicom uz tradicionalni božićni koncert četiriju zagrebačkih škola – VII., XVI. i Klasične gimnazije te Tehničke škole Zagreb, Valentinovo u Sedmoj, Svjetski dan čitanja naglas, Svjetski dan poezije, Mjesec hrvatskoga jezika s Danom hrvatske glagoljice i glagoljaštva, Noć knjige u Knjižnici Medveščak te izložbe radova naših učenika u Knjižnici Savica.

Nastavljamo suradnju sa spomenutim narodnim knjižnicama, Institutom za hrvatski jezik, Maticom hrvatskom, te drugim kulturnim institucijama.


Potpora i dobra suradnja s ravnateljicom Ivkom Nevistić i ostalim djelatnicima pridonosi učinkovitom ostvarenju Kurikula kulturne i javne djelatnosti knjižnice VII. gimnazije. Naravno, u svemu tome ključna je i povezanost s vanjskim suradnicima, osobito djelatnicima obližnjih narodnih knjižnica. ZKD