ZKD NIS na IFLA WLIC 2022

Lucija Prusac
lucija.prusac@kgz.hr
Knjižnice grada Zagreba


Lorena Martinić
lorena@emz.hr
Knjižnica Etnografskog muzeja u Zagrebu


Iva Adžaga Ašperger
iadzagaasperger@nsk.hr
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu

U Dublinu od 26. do 29. srpnja 2022. godine održao se 87. Svjetski knjižničarski i informacijski kongres Međunarodnog saveza knjižničarskih društava i ustanova IFLA WLIC 2022 (dalje u tekstu: Kongres). Knjižničari i informacijski stručnjaci iz cijelog svijeta okupili su se u kongresnom centru The Convention Centre Dublin kako bi razmijenili svoja nova saznanja i iskustva iz knjižničarske struke.

Novi informacijski stručnjaci (dalje u tekstu: NIS), radna grupa Zagrebačkog knjižničarskog društva, u rujnu ove godine obilježava prvu godinu svojeg djelovanja ispunjenu brojnim aktivnostima i projektima. Dio članova NIS-a sudjelovao je na ovogodišnjem Kongresu putem volontiranja i predstavljanja vlastitih postera o radu u Zagrebačkom knjižničarskom društvu (dalje u tekstu: ZKD). Knjižničarska tehničarka i studentica izvanrednog diplomskog studija bibliotekarstva Lucija Prusac, knjižničarka Lorena Martinić i knjižničarka Iva Adžaga Ašperger, kao članice NIS-a, prijavile su se za volonterski rad u sklopu Kongresa na poticaj svojeg tadašnjeg koordinatora i voditelja ZKD IFLA volontera Borne Udatnyja te tadašnje predsjednice ZKD-a Alke Stropnik. Nedugo zatim, na poziv organizatora Kongresa, članovi NIS-a prijavili su postersko izlaganje New Information Professionals – inspiring young librarians radi predstavljanja svojih projekata i aktivnosti. Također, knjižničarka Lorena Martinić prijavljuje postersko izlaganje ZLA Forum and the Order of Librarians u svojstvu članice uredništva ZKD foruma.

Članice NIS-a sudjelovale su u brojnim aktivnostima i događanjima u sklopu Kongresa. Od 23. do 24. rujna pridružile su se događanju IFLACamp, Unconference by New Professionals Special Interest Group (dalje u tekstu: IFLACamp) u organizaciji IFLA-ine radne grupe New Professionals SIG na temelju koje je osnovana njihova radna grupa. Tijekom prvog dana IFLACampa, u jednoj od najznačajnijih i najvećih irskih knjižnica dlr LexIcon, članice NIS-a su upoznale brojne knjižničare s različitim iskustvima koji su podijelili svoja znanja i vještine u sklopu informativnih rasprava, edukacija u sklopu New Professionals SkillCampa te tijekom neformalnih druženja. Drugi dan IFLACampa odvijao se na raznim lokacijama u Dublinu, pa su članice NIS-a zajedno s ostalim sudionicima imale priliku posjetiti izložbu YEATS: The Life and Works of William Butler Yeats u Nacionalnoj knjižnici Irske. Nakon izložbe sudionici su obišli vanjski dio vodećeg irskog sveučilišta Trinity College Dublin.

U Kongresnom centru od 24. do 25. rujna članice NIS-a pohađale su edukaciju o volonterskim obvezama u sklopu Kongresa. Prvi dan edukacija obuhvaćao je obilazak mjesta održavanja Kongresa te predavanje IFLA WLIC Volunteer Briefing 2022 koje je uključivalo uvodni govor predsjednika Nacionalnog odbora IFLA 2022 Philipa Cohena i predsjednice IFLA-e Barbare Lison te predavanja voditeljice organizacijske jedinice K.I.T Group Team Anne Plaßmann o općenitim obvezama volontera i sigurnosnim mjerama. Sljedeći je dan održana edukacija o dodijeljenim volonterskim obvezama koje su uključivale raznovrsne poslove na Poster Help Desku.

Za vrijeme trajanja Kongresa, od 26. do 28. srpnja, članice NIS-a obavljale su brojne obveze u sklopu svojeg volonterskog rada: pomagale su izlagačima u postavljanju materijala, vodile brigu o nesmetanom odvijanju posterskih izlaganja te odgovarale na relevantne upite sudionika Kongresa. Osim toga, 27. i 28. srpnja održale su posterska izlaganja o svojim aktivnostima u ZKD-u, razmijenivši kontakte s knjižničarima i informacijskim stručnjacima s relevantnim znanjima i iskustvima. U pauzama između volonterskih obveza i posterskih izlaganja članice NIS-a imale su priliku poslušati brojna zanimljiva predavanja, sastanke i edukacije u sklopu Kongresa. Ovom će se prilikom izdvojiti sudjelovanje na interaktivnoj radionici Digital Skills on Fire koju su održale knjižničarke Mirjana Nešić i Anna Bohn, o stvaranju, korištenju i dijeljenju multimedijskih sadržaja u obliku promotivnih videa, kratkih filmova i animacija. Rezultat radionice bila je kratka videoprezentacija o slobodnoj temi u besplatnom programu za dizajn Canva. Također, sudjelovale su na radionici NPSIG-a pod nazivom If you were a new professional again, how would you like to start in a library profession. Radionica je odrađena kao talking stick (hrv. štap za govorenje), princip takve radionice jest da se skupi manja grupa te jedna osoba pokreće diskusiju. Govori osoba koja drži štap te se štap dijeli dalje kako bi svi mogli izraziti mišljenje ili ispričati svoje iskustvo. Zaključak se donosi grupno. U spomenutoj radionici donesen je zaključak da novi stručnjaci zahvaljujući regionalnim društvima i međusobnoj suradnji mogu napredovati te da potpora iskusnijih kolega pomaže novim informacijskim stručnjacima.

Nakon službenog završetka Kongresa članice NIS-a posjetile su dvije knjižnice u sklopu organiziranih obilazaka irskih knjižnica unutar sveučilišta Dublin City University, Cregan Library i Woodlock Hall Library. Tijekom obilazaka saznale su više informacija o povijesti i razvitku knjižnica, njihovu poslovanju i aktivnostima te izdvojenim zanimljivim činjenicama o svakodnevnom radu knjižnica.

Prikupljena znanja, iskustva i poznanstva obilježila su ovogodišnje sudjelovanje NIS-ovaca na kongresu IFLA WLIC 2022, vodećoj međunarodnoj konferenciji u području knjižničarstva i informacijskih znanosti te će im ona biti zasigurno vrijedan temelj za unapređenje daljnjeg rada grupe. ZKD