Erasmus+ iskustvo učenja na Malti

Dinka Markulin

dinka.markulin@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba, Bibliobusna služba


Tito Kliska

tito.kliska@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba, Knjižnica Augusta Cesarca

Nedavno putovanje na Maltu u okviru Erasmus+ programa pružilo je jednoj knjižničarki i jednom knjižničaru priliku sudjelovati u šestodnevnom tečaju koji je bio posvećen umjetnoj inteligenciji u obrazovanju. To izuzetno iskustvo ne samo da je proširilo naše profesionalne vidike nego nam je pružilo i neprocjenjiv uvid u kulturu i povijest Malte.

Naša avantura započela je prije samog putovanja, kada smo od Erasmus+ ambasadorice Knjižnica grada Zagreba dobili sve potrebne upute i informacije o putovanju, destinaciji, smještaju, tečaju te svim dužnostima i obvezama koje takvo putovanje podrazumijeva. Sve je bilo toliko dobro i učinkovito organizirano da nam je preostalo samo spakirati kofere i krenuti prema zagrebačkoj zračnoj luci.

Dvosatni izravni let od Zagreba do Vallette iskoristili smo za međusobno upoznavanje, definiranje pojedinosti o predstavljanju naše Ustanove i naših Knjižnica te planiranje kulturnih aktivnosti u slobodno vrijeme. Već pri slijetanju na otok, poznat po svojim predivnim mediteranskim krajolicima i bogatoj povijesti, pogled na morsko prostranstvo i staru, tipičnu arhitekturu ostavio je snažan dojam na nas. Smjestili smo se u udobnu gostinjsku kuću u Sliemi, mjestu odmah nasuprot Vallette, glavnoga grada Malte, gdje nas je dočekalo toplo gostoprimstvo domaćina. Tečaj je bio organiziran u povijesnoj gradskoj jezgri u Palači Messina, čija gradnja datira iz 16. stoljeća.

Zgrada ima jednako bogatu povijest koliko su bili bogati i njezini brojni vlasnici plemići. Danas je to sjedište njemačko-malteškog kruga u kojemu se održavaju kulturna i edukativna događanja, a prostor je opremljen najsuvremenijom tehnologijom. Naša grupa od šesnaest polaznika sastojala se od stručnjaka iz različitih područja, ali svi su bili profesori i nastavnici na sveučilištima ili u školama. Ta raznolika mješavina sudionika iz cijele Europe (od Norveške i Belgije, preko Španjolske, Francuske, Njemačke i Poljske pa sve do Hrvatske i Grčke) omogućila je bogate i produktivne diskusije, pružajući nam različite perspektive o primjeni umjetne inteligencije u obrazovanju.

Naš instruktor Nikolaus Conrad vrhunski je stručnjak u području obrazovanja i umjetne inteligencije, a njegova predavanja i radionice pokrivali su širok spektar tema. Najprije su svi sudionici predstavili svoje ustanove, sebe i ono čime se bave, nakon čega je tečaj mogao započeti.

Učili smo o osnovnim principima rada sustava koji koriste umjetnu inteligenciju, o njezinu razvoju te o etičkim pitanjima vezanima uz njezinu upotrebu. Posebno su nam bile zanimljive lekcije posvećene praktičnim primjenama umjetne inteligencije u obrazovnim ustanovama i knjižnicama, gdje smo istraživali kako umjetna inteligencija može unaprijediti naš posao i kako je najbolje upotrijebiti za modernizaciju rada knjižnica.

Od velike koristi bio nam je praktičan rad na interaktivnim radionicama na kojima smo imali priliku upoznati se i eksperimentirati s različitim alatima i softverima za umjetnu inteligenciju, učeći kako ih implementirati i primijeniti u svrhu poboljšanja knjižničnih usluga i obrazovanja općenito. Jedan od ključnih aspekata tečaja bila je suradnja među sudionicima i razmjena iskustava, što nas je potaknulo na kritičko razmišljanje i kreativnost.

Osim intenzivnog učenja, naše vrijeme na Malti bilo je ispunjeno i kulturnim aktivnostima. Posjetili smo znamenitosti poput drevnoga grada Mdine, veličanstvene katedrale svetog Ivana, koja čuva neprocjenjivo vrijedna djela talijanskog slikara Caravaggia, pitoresknog ribarskog gradića Marsaxlokk, prekrasnog otoka Gozo, Nacionalne knjižnice i mnogih drugih. Svako od tih mjesta pružilo nam je uvid u bogatu povijest i kulturnu baštinu Malte, od Feničana do Vitezova svetog Ivana. Lokalna kuhinja bila je još jedno nezaboravno iskustvo. Uživali smo u tradicionalnim malteškim jelima kao što su gulaš od zeca, pastizzi i svježa morska hrana. Večeri smo često provodili u živahnim raspravama s drugim sudionicima tečaja u lokalnim kafićima i restoranima, razmjenjujući iskustva i stvarajući nova prijateljstva.

Tečaj nam je pružio ne samo nove vještine i znanja već nas je nadahnuo da razmislimo o širim mogućnostima primjene umjetne inteligencije u našim knjižnicama. Povratkom u svoju instituciju bili smo puni entuzijazma te novih ideja i inicijativa koje smo predložili i koje bismo voljeli provesti.

Naše Erasmus+ iskustvo na Malti bilo je iznimno vrijedno u smislu profesionalnog razvoja i kulturnog obogaćivanja. Naglasilo je transformativni potencijal umjetne inteligencije u obrazovanju i knjižnicama te važnost kontinuiranog učenja i suradnje. Kao knjižničari, vratili smo se ne samo s novim vještinama već i s obnovljenim osjećajem svrhe i vizijom za budućnost naše profesije. To je putovanje potvrdilo našu predanost korištenju tehnologije za poboljšanje obrazovnih i informacijskih usluga.

Zahvalni smo na prilici koju su nam pružili Knjižnice grada Zagreba i Erasmus+ program i radujemo se dijeljenju i primjeni onoga što smo naučili, poticanju inovacija i doprinosu razvoju knjižnica i obrazovanja u doba umjetne inteligencije. ZKD