Posjet slovenskih studenata Knjižnici Medveščak

Luka Kvesić

luka.kvesic@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba – Knjižnica Medveščak

Renata Vugrek

renata.vugrek@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba – Knjižnica Medveščak

Trideset i jedan student bibliotekarstva iz Ljubljane, u pratnji red. prof. dr. Polone Vilar, koja predaje na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Ljubljani na Odsjeku za bibliotekarstvo, 27. ožujka 2023. organizirano je posjetio Knjižnicu Medveščak u sklopu međunarodne suradnje Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, koju su studenti posjetili prije odlaska u Knjižnicu Medveščak. U pratnji su još bile doc. dr. Katarina Švab i doc. dr. Sabina Fras Popović, također s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani, Odsjeka za bibliotekarstvo.

Grupa se sastojala od studenata izbornog kolegija Narodne knjižnice i studenata koji su pred kraj poslijediplomskog studija. U pratnji profesorica posjet su započeli obilaskom Odjela za odrasle Knjižnice Medveščak na Trgu žrtava fašizma 7.

Gostima su pripremljene fotografije najvažnijih događanja koja su se održala u Knjižnici Medveščak, poput gostovanja nacionalne prvakinje Opere Hrvatskog narodnog kazališta Ivanke Boljkovac povodom izlaska njezine monografije, predstavljanja biografije legendarnog igrača Dinama Velimira Zajeca, kao i drugih predavanja, radionica i predstavljanja knjiga, što je studentima bilo jako zanimljivo. Ukratko im je objašnjena povijest Knjižnice Medveščak, kao što je njezin osnutak 1948. godine u Draškovićevoj 48, preseljenje na sadašnju lokaciju 1956. godine i njezino pripojenje mreži Knjižnica grada Zagreba 2007. godine. Potom im je odgovarano na pitanja koja je pripremila njihova profesorica Polona Vilar. Ukratko su predstavljene Knjižnice grada Zagreba kao najveća mreža narodnih knjižnica u Republici Hrvatskoj. Na profesoričin upit u vezi s uvođenjem novih tehnologija, ukratko su opisane dvije aplikacije koje su razvile Knjižnice grada Zagreba: Zaki Book i eZaki. Goste je zanimalo kako se povezuju narodne knjižnice na lokalnoj razini suradnjom lokalnih knjižničarskih društava poput Zagrebačkog knjižničarskog društva i kako se povezuju narodne knjižnice na nacionalnoj razini putem Hrvatskog knjižničarskog društva. Također, goste je zanimala međunarodna suradnja narodnih knjižnica koje su u sastavu Knjižnica grada Zagreba.

Nabrojeni su brojni dobri primjeri, poput suradnje Veleposlanstva SAD-a i narodnih knjižnica putem American Cornera, koji je započeo u Knjižnici Bogdana Ogrizovića, i Norveškog kutka u Knjižnici Tina Ujevića. Profesoricu i studente zanimala je uloga knjižnice u budućnosti. Kao odgovor spomenut je projekt Gradska knjižnica Paromlin, koji je zamišljen kao prostor pun javnog sadržaja, što od knjižničara zahtijeva još veću odgovornost u pogledu pružanja informacija. Informacije koje se odnose na literaturu više neće biti dovoljne. Pružanje informacija morat će se proširiti i na informacije o kulturnim događanjima, administrativne informacije i dr. Tijekom obilaska knjižnice studentima je posebno bio zanimljiv stari stručni katalog za korisnike koji više nije u funkciji od uvođenja elektroničkog kataloga i koji služi više kao arhivski primjerak. Studenti su razgledali i podrum knjižnice, koji služi kao spremište knjiga.

Nakon obilaska Odjela za odrasle krenulo se na Odjel za djecu i Odjel za mladež Knjižnice Medveščak u ulici Kralja Zvonimira 17, gdje je posjetitelje iz Slovenije dočekala koordinatorica Marsela Jeličić Fijan, koja im je predstavila brojne aktivnosti koje se ondje održavaju. Zasigurno je potrebno više ovakvih međunarodnih druženja koja su od velike koristi zbog razmjenjivanja iskustava i znanja. ZKD